Apple potwierdza, że zamykanie aplikacji nie wydłuża życia baterii iPhone’a/iPada

by Tomek Czech on 14 marca 2016

bateria-iphone-wwdc-2015

Jeśli szukasz sposobu na oszczędzanie baterii i/lub przyspieszanie iPhone’a czy iPada, to jedna z rad, na którą najczęściej natkniesz się w sieci będzie brzmiała: co jakiś czas zamknij wszystkie działające w tle aplikacje (co robimy poprzez przeciągnięcie do góry karty aplikacji w widoku multitaskingu).

how-to-close-an-app-in-iOS-9

Choć od dawna pojawiały się głosy, że takie działanie nie pomaga oszczędzić baterii, ani nie przyspiesza urządzenia, porada dotycząca ręcznego zamykania aplikacji dalej znajduje się w wielu tutorialach (choć my akurat odradzaliśmy to w naszym poradniku: Jak przyspieszyć iPhone’a/iPada).

Bezzasadność tego działania potwierdził właśnie sam Craig Federighi, czyli wiceszef Apple stojący na czele zespołów tworzących iOS i OS X. Jeden z klientów firmy wysłał maila do Tima Cooka pytając, czy systematycznie zamyka on działające w tle aplikacje, i czy jest to konieczne dla wydłużenia czasu życia baterii urządzenia. Cook przesłał maila do Federighi’ego, który odpowiedział przecząco na obydwa pytania.

celeb

Oficjalnie Apple zaleca ręczne zamykanie aplikacji tylko wtedy, gdy zawieszają się lub nie działają poprawnie.

Wielu znawców tematu od dawna twierdzi, że wyświetlane w widoku multitaskingu aplikacje nie używają  pamięci RAM i nie wpływają negatywnie na szybkość urządzenia, ani żywotność baterii. Tak naprawdę, wszystkie karty, które widzimy w multitaskingu, to raczej historia ostatnio używanych aplikacji, a nie lista aplikacji, które działają w tle.

Co więcej, zamykanie i ponowne uruchamianie aplikacji może spowolnić urządzenie, bo będzie musiało ono w tym celu użyć dodatkowej mocy obliczeniowej. iOS m być skonstruowany tak, że sam lepiej zarządza aplikacjami, całkowicie „usypiając” je, kiedy nie są używane.

Czytaj też: 

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: 9to5Mac
Grafika: iPhone-Tricks

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Igor

  To w takim razie w jaki sposób rozwiązany jest multitasking w iOS skoro Jak mówisz „to raczej historia ostatnio używanych aplikacji”? Chyba coś pokręciłeś.

  • marektwejn

   W widoku multitaskingu („app switch”) widzimy listę ostatnio używanych aplikacji. Co do tego nie ma wątpliwości. Pytanie tylko, czy są one aktywne, czy nie. Te, dla których mamy włączone „odświeżanie w tle” z pewnością pozostają aktywne. Ale Apple zdaje się twierdzić, że są one na tyle mało aktywne, że nie mają wpływu na czas pracy baterii i nie musimy ich zamykać.

 • Jan Kowalski

  Nie przyspiesza? Jak w swoim 4s nie pozamykam aplikacji wiszących w tle, to ma problem z aktualizacjami aplikacji przez App Store. Niby się pobierają, ale nie instalują bo najprawdopodobniej brakuje RAM. Czyli jednak ma to pewne znaczenie w niektórych sytuacjach i warto wyczyścić listę jak nam coś nie „bangla”.

  • marektwejn

   Każdy ma jakieś swoje doświadczenie w tym temacie. Apple twierdzi, że zamykanie nie przyspiesza.

 • Vadren

  Z tym usypianiem to bzdura. Poużywajcie sobie po kilka aplikacji…w końcu ładują się od nowa, rzadko kiedy przywraca się poprzedni stan.

  • marektwejn

   Ale jak zamkniesz aplikację, to i tak po otwarciu wszystko będzie musiało załadować się od nowa. I dodatkowo zużyjesz RAM do uruchomienia aplikacji.

   • Vadren

    Co z tego? Bardzo szybko aplikacje padaja i tak czy siak laduja sie od nowa.

Previous post:

Next post: