Apple patentuje metodę umieszczenia Touch ID w ekranie: kolejny krok w stronę iPhone’a z wyświetlaczem edge-to-edge

by Tomek Czech on 18 maja 2016

iphone-7-concept2

Od dawna mówi się o tym, że Apple stworzy „bezramkowego” iPhone’a, czyli takiego, w którym ekran wypełnia cały przedni panel telefonu. Według osób dobrze zorientowanych w świecie Apple, są nawet szanse, że taki iPhone zadebiutuje już za rok. Jednym z największych wyzwań byłoby wtedy umieszczenie w ekranie przycisku Home wraz z czytnikiem linii papilarnych (o ile Apple nie przeniosłoby ich na tył obudowy). Fizycznego przycisku Home firma z Cupertino prawdopodobnie w ogóle się pozbędzie, a nowy patent, który przyznano jej wczoraj określa, w jaki sposób w wyświetlaczu może zostać umieszczony Touch ID.

berrolia

Patent opisuje trzy możliwe sposoby działania skanera linii papilarnych – metodę optyczną, pojemnościową oraz obrazowania ultradźwiękowego (ultrasonografia), z których ta ostatnia, choć na razie najrzadziej używana, może być według Apple najlepszym rozwiązaniem dla umieszczenia Touch ID w ekranie: zapewni nie tylko szybszą, ale też dużo bardziej dokładną identyfikację odcisku palca.

ultrasonic-touch-id

Co ciekawe, taki czytnik linii papilarnych mógłby być też wykorzystany do weryfikacji autentyczności danych biometrycznych zapisanych w urządzeniu. Patent opisuje przykładową sytuację, w której dzięki Touch ID użytkownik mógłby potwierdzić swoją tożsamość prezentując zapisane w urządzeniu elektroniczne prawo jazdy. To przykład bardzo na czasie zważywszy na fakt, że Wielka Brytania opracowała właśnie prototyp prawa jazdy umieszczonego w aplikacji Wallet na iOS.

CiVtTCPWUAAXiFn

Przeczytaj też: „iPhone 7 będzie posiadał nową funkcję, bez której nie będziecie mogli żyć”

Na początku maja LG ogłosiło, że opracowało technologię pozwalającą na wbudowanie czytnika linii papilarnych w ekran smartfona. LG to jeden z głównych dostawców wyświetlaczy do iPhone’ów i iPadów. Firma wymieniana jest również jako jeden z potencjalnych dostawców ekranów OLED dla przyszłego iPhone’a.

Choć LG chce wprowadzić nową technologię na rynek w ciągu najbliższego roku i prowadzi już w tym celu rozmowy z kilkoma producentami smartofnów (nie ujawniło oczywiście z którymi), trudno się spodziewać, że wbudowane w ekran Touch ID znajdziemy już w iPhonie 7, którego premiera odbędzie się najprawdopodobniej we wrześniu. Bezpieczniejsza jest prognoza, że iPhone z ekranem edge-to-edge i wbudowanym w niego czytnikiem linii papilarnych zadebiutuje najwcześniej za rok.

Więcej o Touch ID i przycisku Home w nowym iPhonie:

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Patently Apple, za 9to5Mac
Grafika: Eduardo Guerrero

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Latest posts by Tomek Czech (see all)

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page

Previous post:

Next post: