Apple patentuje technologię pozwalającą na wbudowanie Touch ID w ekran (iPhone’a 8?)

by Tomek Czech on 5 października 2016

iPhone-7-2_3

Po raportach m.in. Bloomberga, New York Times, czy doniesieniach Johna Grubera pozostało już niewiele wątpliwości, że w przyszłorocznym iPhonie (7s/8?) przycisk Home z Touch ID zostaną wbudowane w ekran (który najprawdopodobniej będzie wyświetlaczem edge-to-edge, AMOLED). Patent, który został niedawno przyznano Apple wskazuje, w jaki sposób czytnik linii papilarnych może zostać wbudowany w ekran.

berrolia

A właściwie nie wbudowany w ekran, ale umieszczony pod nim. Odczytanie odcisku palca przyłożonego do ekranu byłoby możliwe dzięki użyciu „elektrostatycznych soczewek” umieszczonych w czytniku linii papilarnych.

patent2

Co najważniejsze, ta metoda pozwalałaby na odczytanie odcisku palca położonego w jakimkolwiek miejscu wyświetlacza (lub przynajmniej w obrębie jego większej części), a nie w konkretnym punkcie, którego dokładne oznaczenie mogłoby być problemem.

patent1

W maju tego roku Apple otrzymało inny patent na wbudowanie czytnika linii papilarnych w ekran iPhone’a – opisywał on trzy możliwe sposoby działania skanera linii papilarnych: metodę optyczną, pojemnościową oraz obrazowania ultradźwiękowego (ultrasonografia). Z treści patentu wynika, że według Apple, najlepszym rozwiązaniem dla umieszczenia Touch ID w ekranie byłaby ta ostatnia metoda: zapewni nie tylko szybszą, ale też dużo bardziej dokładną identyfikację odcisku palca. Taki czytnik linii papilarnych mógłby być też wykorzystany do weryfikacji autentyczności danych biometrycznych zapisanych w urządzeniu.

Również w maju LG ogłosiło, że udało im się umieścić czytnik linii papilarnych w mającym zaledwie 0,3 mm grubości otworze wyciętym w wewnętrznej warstwie ekranu smartfona. Potrafi on rozpoznać linie papilarne palca przyłożonego do wyświetlacza nie tylko szybko, ale też z taką samą dokładnością, jak sensor zamontowany w klasycznym przycisku. Choć LG Display jest jednym z głównych dostawców wyświetlaczy dla urządzeń mobilnych z Cupertino, to wydaje się, że opatentowana właśnie przez Apple metoda jest zupełnie inna, niż ta zastosowana przez koreańską firmę.

Oprócz iPhone’ów i iPadów, w Touch ID ma być też wyposażony nowy model MacBooka Pro, którego premiera spodziewana jest jeszcze w tym miesiącu. Według ostatnich doniesień, czytnik linii papilarnych zostanie wbudowany w przycisk zasilania (wcześniejsze pogłoski mówiłu, że może on zostać wbudowany w gładzik lub panel OLED).

Przeczytaj też: Jak usprawnić działanie Touch ID

Więcej o iPhonie 8: 

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast, w którym kontynuujemy rozmowę o iPhonie 7 i zdradzamy Wam jakie są nasze ulubione funkcje trzech nowych systemów – iOS 10, macOS Sierra i watchOS 3  – i czego w nich nie lubimy.

Thinkapple_logos

Źródło: Patently Apple, za AppleInsider

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Latest posts by Tomek Czech (see all)

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page

Previous post:

Next post: