Apple oficjalnie potwierdza, że pracuje nad systemem dla autonomicznego samochodu

by Tomek Czech on 4 grudnia 2016

apple-car-3-970x647-c

Od dawna nie jest tajemnicą, że Apple pracuje nad elektrycznym samochodem (najczęściej nazywanym przez media Apple Car) i systemem nawigacji, który uczyniłby ten samochód pojazdem samosterującym. Do tej pory wszystkie informacje na ten temat były jednak tylko pogłoskami i spekulacjami. Teraz jednak otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie z Cupertino, że firma pracuje nad systemem dla autonomicznych pojazdów.

berrolia

Serwis VentureBeat natknął się na list, który Apple wysłało w listopadzie do amerykańskiego urzędu zajmującego się bezpieczeństwem na drogach (NHTSA – National Highway Traffic Safety Administration). Firma z Cupertino apeluje w nim o niewprowadzanie kolejnych regulacji utrudniających testowanie samosterujących samochodów i traktowanie nowych graczy na tym rynku na równi z istniejącymi już producentami samochodów.

Najciekawszy jest jednak fragment, w którym Apple przyznaje, że samo prowadzi intensywne badania w tej dziedzinie:

Apple sporo inwestuje w badania nad samouczeniem się maszyn [machine learning] i automatyzacją i wierzy w ogromny potencjał systemów autonomicznych w wielu dziedzinach, również w transporcie.

Ale o ile w liście Apple przyznaje jedynie, że „prowadzi badania” nad systemami autonomicznymi, o tyle w oświadczeniu przesłanym Financial Times firma jednoznacznie stwierdza, że intensywnie pracuje nad takimi rozwiązaniami dla transportu:

Apple intensywnie pracuje nad systemami uczącymi się i autonomicznymi, które mogą zadeycydować o przyszłości transportu. Dlatego chcemy ściśle współpracować z NHTSA. 

thinkapple-300x300-dragonfly

W liście Apple zgodziło się ze stanowiskiem urzędu, że wszystkie firmy testujące autonomiczne samochody powinny dzielić się rezultatami testów, w szczególności tymi dotyczącymi wypadków, żeby stworzyć system jak najbardziej bezpieczny dla użytkowników ruchu.

Apple ocenia też, że samosterujace samochody są przyszłością transportu i pozwolą uniknąć milionów wypadków i tysięcy ofiar na drogach każdego roku.

Przeczytaj nasz raport: Czy Apple zacznie produkować samochody?

Więcej o Apple Car:

Źródło: Venture Beat, Financial Times
Grafika: Carwow

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Latest posts by Tomek Czech (see all)

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page

Previous post:

Next post: