WiFi Calling działa już na iPhonie w Orange i Play. W Orange możemy już też korzystać z VoLTE (szczegóły)

by Tomek Czech on 28 marca 2017

Razem z iOS 10.3 pojawiły się nowe ustawienia niektórych operatorów, dzięki czemu usługa WiFi Calling (VoWiFi – Voice over WiFi) jest już dostępna dla posiadaczy iPhone’ów w sieci Orange i Play. W Orange działa już też VoLTE.

Uwaga: żeby obie usługi działały, konieczne jest zainstalowanie iOS 10.3.

Pierwszym polskim operatorem, który udostępnił WiFi Calling użytkownikom iPhone’ów był T-Mobile. Usługa dostępna jest w tej sieci od blisko dwóch miesięcy.

WiFi Calling

WiFi Calling to przekazywanie połączeń głosowych poprzez WiFi. Dzięki temu możemy dzwonić i odbierać połączenia, a także wysyłać i odbierać SMSy/MMSy znajdując się poza zasięgiem sieci komórkowej, ale będąc podłączonym do sieci WiFi.

Funkcja jest najbardziej przydatna w miejscach, w których jest słaby zasięg lub nie ma go w ogóle, jak np. miejsca bardzo oddalone od stacji bazowych, budynki o grubych murach, windy, piwnice, itd. Przydaje się też za granicą – jeśli jesteśmy połączeni z WiFi, możemy wykonywać połączenia właśnie przez tą sieć, unikając opłat roamingowych (połączenia rozliczane są tak, jakbyśmy dzwonili z Polski). Z WiFi Calling można korzystać również w trybie samolotowym, oczywiście jeżeli jesteśmy podłączeni do WiFi.

Funkcja jest dostępna bezpłatnie. W obu sieciach działa na:

 • iPhone 5s, 5C
 • iPhone 6/6 Plus
 • iPhone 6s/6s Plus
 • iPhone SE
 • iPhone 7/7 Plus

WiFi Calling w Orange

Trzeba się upewnić, że posiadamy najnowszą wersję ustawień operatorskich – 28.3. Nie ma potrzeby aktywowania usługi, wystarczy włączyć funkcję „Rozmowy przez Wi-Fi” w Ustawienia -> Telefon.

Jednak wielu użytkowników donosi, że usługa jeszcze nie działa. Z forum Orange wynika, że być może iPhone’y nie zostały jeszcze oficjalnie dodane do listy urządzeń posiadających wsparcie dla WiFi Calling i konsultanci uruchamiają usługę ręcznie kontaktującymi się z nimi osobom. Wszystko powinno zacząć działać normalnie w najbliższych godzinach.

WiFi Calling w Play

Włączamy opcję „Rozmowy przez Wi-Fi” w Ustawienia -> Telefon

Jeżeli pojawia się komunikat „Aby pozwolić na rozmowy przez Wi-Fi na tym koncie, skontaktuj się z Play” należy wysłać bezpłatnego SMSa o treści „START” pod numer 282.

VoLTE

Dzięki VoLTE możemy realizować rozmowy i  wysyłać/odbierać SMSy/MMSy korzystając z zasięgu LTE. Do tej pory technologia LTE wykorzystywana była tylko do szybkiej transmisji danych.

VoLTE niesie ze sobą dwie najważniejsze korzyści – szybsze zestawianie połączeń oraz niższe zużycie baterii telefonu. To drugie osiągane jest poprzez unikniecie tzw. fallback, czyli przełączenia telefonu z sieci LTE do 3G, co występuje w każdej sieci, która nie ma VoLTE. Dzięki temu zużycie baterii może być nawet o kilka procent niższe, w zależności od liczby wykonywanych połączeń.

Dzięki VoLTE, jeśli podczas korzystania z WiFi Calling w Orange stracimy zasięg WiFi, ale jesteśmy w zasiegu LTE, nastąpi przełączenie do sieci komórkowej Orange bez przerywania połączenia. Jeśli będziemy mieli jedynie zasięg 2G/3G, połączenie WiFi Calling zostanie przerwane.

VoLTE w Orange działa na iPhonie 6 i nowszych modelach. Żeby zacząć z niej korzystać, idziemy do Ustawienia -> Sieć komórkowa -> Opcje danych kom. -> Włącz LTE i włączamy opcję „Głosowych i danych”.

Z uruchomieniem usługi mogą pojawić się podobne problemy, co z WiFi Calling. Najlepiej spokojnie poczekać, aż wszystkie problemy zostaną rozwiązane przez operatora.

300x300-oslo

Wczorajsze aktualizacje:

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Ron

  Ciekawostka: po uograde i ustawieniu w opcjach telefonu pojawiła się informacja u góry idzialalo. Dziś wysłałem SMS start na 282 i dostałem, ze usługa nie jes.t dostępna w mojej taryfie – choć nadal się swieci i… działa! Sieć pla.y.

  • Tomek Czech

   Play pisze, że usługa działa „na zdecydowanej większości abonamentów, ofert MIX i na kartę. W starszych taryfach z powodów technicznych Wi-Fi Calling może nie działać. Działa także w Red Bull MOBILE.”

 • TGrzegorz

  Wiadomo jak wyglada sytuacjia z VoLTE w play ?

  • Tomek Czech

   Nie ma

   • TGrzegorz

    Dzięki są info.

 • Włóczykij

  Czyli teraz np jak chce do kogos zadzwonic na drugi koniec swiata, to bede do niego dzwonil przez wifi, a on normalnie odbierze jak zwykla rozmowe? Ani ja ani on nie poniesiemy jakichs dodatkowych kosztow?

  • Tomek Czech

   Nie ma tak dobrze 😉 Rozmowa przez WiFi ma tą samą cenę co przez sieć kom., czyli za rozmowę na koniec świata przez WiFi Calling zapłacisz tyle samo, ile zapłaciłbyś dzwoniąc tam „normalnie”.
   Ale jeśli będziesz dzwonił przez WiFi Calling „z końca świata” do Polski, to zapłacisz tyle, ile za rozmowę z Polski do Polski wg Twojej taryfy.

   • Włóczykij

    To i tak super, bo teraz ciagle dzwonie przez messenger/skype itp. bedac na koncu swiata. Tak mam ciagle wlaczona taryfe w Polsce i sobie dzwonie jak chce.

    Tylko czy ktos teraz w Polsce dzwoniac do mnie musi tez miec wlaczone te usluge czy wystarczy, ze ja bede miec. Tzn. czy zaplaci jak za polaczenie PL-PL czy PL-koniec swiata?

    • Tomek Czech

     Ktoś, kto dzwoni do Ciebie zapłaci według swojej normalnej taryfy, nic się nie zmienia

Previous post:

Next post: