Jak szybko i bez utraty danych wrócić z iOS 11 do iOS 10

by Mateusz Majewski on 13 czerwca 2017

Aktualizacja 2: nie można już wrócić do iOS 10 – czytaj więcej.

Aktualizacja: poniższy tutorial działał z PIERWSZĄ betą iOS 11. Jeśli macie zainstalowaną którąś z kolejnych bet, musicie do iOS 10 wracać „po schodkach” – downgrade kolejnymi betami iOS 11 aż do pierwszej i dopiero wtedy do iOS 10 (aktualnie do 10.3.3).

***

W zasadzie od pierwszego dnia po prezentacji iOS 11 wiele osób pyta nas o możliwość i sposób powrotu z pierwszej bety nowego systemu do ostatniej stabilnej wersji, czyli 10.3.2. Na powrót do iOS 10 metody są dwie i obie wymagają komputera, lecz tylko jedna z nich nie wymaga uprzedniego backupu i pozwala na bezpośrednie zachowanie danych.

Osoby korzystające z iOS 11 (sprawdź, jak zainstalować) skarżą się głównie na prędkość działania systemu i krótki czas pracy na jednym ładowaniu. W przypadku (pierwszej) bety jest to jednak normalne i jeśli planujesz instalację, zdecydowanie odradzam robić to na głównym urządzeniu. Przeczytaj moją opinię o iOS 11.

Jak w kilku krokach wrócić do iOS 10

Jak wspomniałem na początku, obie metody wymagają użycia komputera. Przed całą operacją warto więc upewnić się, że na komputerze zainstalowana jest najnowsza wersja iTunes.

Do powrotu na iOS 10 potrzebny jest też oryginalny plik IPSW z wersją iOS 10.3.2 odpowiednią dla Waszego urządzenia. Możecie go ściągnąć z jednej z wielu stron udostępniających linki bezpośrednio z serwerów Apple, jedną z nich jest ipsw.me.

Sposób szybki i prosty

 1. Używając kabla, podłącz urządzenie do komputera;
 2. otwórz iTunes;
 3. w podsumowaniu karty o Twoim urządzenia kliknij Option(Mac)/shift(Windows) i trzymając go wybierz „Sprawdź uaktualnienia”;
 4. wybierz pobrany plik IPSW i otwórz w celu rozpoczęcia instalacji.

Po kilkunastu minutach Wasze urządzenie powinno się zrestartować, a system powrócić do iOS 10.

Wadą tego rozwiązania są jednak możliwe problemy z działaniem konkretnych aplikacji czy łączności z Apple Watchem. Mimo wszystko, wszystkie informacje i programy powinny zostać dokładnie w tym samym miejscu, co przed downgradem.

Sposób alternatywny

Druga metoda wymaga niestety utworzonej wcześniej (jeszcze w iOS 10, przed instalacją iOS 11) kopii zapasowej. Jeśli posiadasz taki backup:

 1. podłącz urządzenie do komputera;
 2. otwórz najnowszą wersję iTunes;
 3. w podsumowaniu karty o Twoim urządzenia kliknij Option(Mac)/shift(Windows) i trzymając go wybierz „Odtwórz iPhone’a/iPada/iPoda”;
 4. po restarcie, na urządzeniu ukaże się ekran konfiguracyjny, podczas którego wybrać należy metodę przywrócenia z kopii zapasowej (iTunes lub iCloud). Po wybraniu jednego ze sposobów, urządzenie wyświetli dostępne backupy lub poprosi o podłączenie do komputera, na którym pojawią się ostatnie kopie. Pamiętać należy jednak, że kopie utworzone na iOS 11 nie będą mogły być użyte.

Jeśli jednak mimo wszystko chcielibyście zostać na iOS 11, ale przeszkadza Wam słabe działanie systemu, możecie spróbować odtworzyć urządzenie do ustawień fabrycznych (Ustawienia>Ogólne>Wyzeruj>Ustawienia i zawartość) i zrobić ponowną, ręczną konfigurację.

Osobiście radzę jednak poczekać po prostu na oficjalną wersję lub przynajmniej na kolejne, nieco usprawnione wersje testowe. W drugiej połowie czerwca Apple ma udostępnić pierwszą publiczną betę iOS 11.

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Tydzień z iPhonem 8 Plus

Więcej o iOS 11:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Uwielbiam macOS i staram się być obiektywny. Kameruję i fotografuję. Windsurfing, żeglarstwo, podróże.
Twitter: @add_mean

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Patryk

  Po tym powrocie niestety przestał mi działać widżet „następne”, naliczanie kroków w aplikacji zdrowie i aplikacja „wallet” jest mocno zbugowana ale poza tym wszystko ok 🙂

  • Konrad

   Mi nie działa po powrocie apka Notatki, Porady, Podcasty i Pliki.

   • Patryk

    usuń je i zainstaluj jeszcze raz z Appstore

    • Konrad

     Apek systemowych nie da się usunąć. Da się je tylko usunąć z pulpitu, ale nie z pamięci / systemu.

 • Wielosmakowy

  Pierwszy sposób – nie można było włączyć biblioteki muzycznej iCloud, a także zdjęcia zrobione ów urządzeniem nie synchronizowały się z innymi (urządzenie nie wysyłało zrobionych zdjęć do innych urządzeń / do chmury, ani nie pobierało od innych urządzeń / z chmury).

  Drugi sposób – wszystko działa perfekcyjnie.

 • Karolina Fąs

  Aktualizacja systemu stoi w miejscu 40 minut co robić :(? Wybrałam 1 sposób 🙁

 • Jarek

  Opcja 1 ucegliła mi telefon, tak że nie polecam 🙁

  • Rafał

   ja tez to zrobilem na ipadzie. Jest jakis sposob na naprawe tego ?

   • Jarek

    tak, najpierw spróbuj ściągnąć ipsw z ostatniej wersji iOS i wgrać przez iTunes, jeśli to nic nie da to wejdź w tryb DFU i spróbuj tego samego, ostatnią opcją która zadziałała u mnie i przywróciła telefon do życia to pobranie wersji 10.3.3 beta 4 i zainstalowanie jej w trybie DFU przez iTunes 🙂

    • Jaapple

     iOS 10.3.3, tak jak pisze kolega Jarek powyżej, można w DFU ale przez awaryjny również działa. Panowie z thinkapple dali trochę ciała podając iOS 10.3.2 i dużo osób ucegliło swoje iUrządzenia. Z iOS 10.3.3 działa bez problemu.

     • Tomek Czech

      Ucegla Wam urządzenia, bo pewnie próbujecie wrócić na 10.3.2 z drugiej lub trzeciej bety iOS 11. Ta instrukcja była pisana dla pierwszej. Z drugiej i trzeciej bety trzeba wracać „po schodkach” – downgrade kolejnymi betami aż do pierwszej i wtedy do 10.3.2. Sprawdzone z trzecią betą, działa.

     • Tomek Czech

      I oczywiście wcale nie ucegla – można wyjść z trybu awaryjnego instalując poprzednią wersję beta poprzez Restore.

    • Rafał

     Wpadłem wczoraj na wersję 10.3.3 i na niej iPad pro 10.5 ożył

 • JEBAC WAS

  DZIEKI ZA UCELGLENIE MI TELEFONU WY PIERDOLNE KURWY POJEBANCE CHUJ WAM W PIZDY!!!

 • Piotr Hammer

  co zrobić jak iphone nie chce się włączyć i jest jak cegła i mac go nie czyta
  ?? pomocy !!!!!

 • Mariusz Janowski

  Dzis zainstalowalem do iphona 5s, ios 11.
  Faktycznie zre baterie, jak mam teraz bezpiecznie powrocic do 10.3.3, nie mam backupu nie byl mi potrzebny, na danych mi nie zalerzy. Najbardziej nie chce uwalic iphona, lub poczekac na poprawki 11

 • Mariusz Janowski

  Jednak 10.3.2, byl super
  Tu troszke muli i ma apetyt na prad.
  Zalezy ile trzeba czekac na poprawki ios 11.
  Min wymagania do tego uaktualnienia to 6s, se, 7,8

 • Magryc

  Po zainstalowaniu iOS 11 mam problem z wybieraniem głosowym przez zestaw głośnomówiący w samochodzie. Odbieram rozmowy bez problemu ale nie mogę zadzwonić. Proszę o radę

 • JB

  w se powróciłam do 10 sposobem pierwszym nie polecam wracam do 11

 • Mariusz Podbielski

  nie działa

Previous post:

Next post: