Nowości w iOS 11: nowy format zapisu zdjęć i wideo pozwala zaoszczędzić nawet 50% miejsca

by Tomek Czech on 18 czerwca 2017

W iOS 11 Apple wprowadziło nowy format zdjęć i wideo – HEIF (High Efficiency Image File Format) i HEVC (High Efficiency Video Coding). Pozwalają one uzyskać nie tylko lepszą jakość, ale też znacznie zmniejszają wielkość zrobionych iPhonem/iPadem zdjęć i filmów.

Według Apple, mogą „ważyć” one nawet połowę mniej, niż zdjęcia i wideo zapisane w używanych dotychczas formacie JPEG/H.264. Powinno to ucieszyć zwłaszcza tych użytkowników, którzy posiadają urządzenie z mniejszą iloscią wbudowanej pamięci (16/32 GB).

W Ustawieniach (Aparat -> Formaty) możemy zdecydować, czy rejestrować obrazy i wideo w nowych formatach, czy korzystać ze starych, oznaczonych jako „Najbardziej zgodne”.

Ale nie musimy się obawiać, że zdjęcia czy filmy zrobione i zapisane w nowym formacie nie będą mogły być odczytane na innych urządzeniach – przy eksporcie mediów (np. wysłanie ich mailem czy udostępnienie w sieciach społecznościowych) system automatycznie przekonwertuje je na JPEG/H.264.

Jednak używanie nowego formatu jest możliwe tylko na urządzeniach z chipem A9 lub nowszym:

 • iPhone 6s, 6s Plus, SE, 7, 7 Plus
 • iPad 5-tej generacji (2017)
 • iPad Pro 9,7″, 10,5″, 12,9″ (1. i 2. generacji)

Więcej o iOS 11:

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: Podsumowanie WWDC 2017.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Ja123

  Czyli nikt inny nie mający iphona itp ich nie zobaczy?

  • czif

   Jak wysyłasz w internet to jako jpg leci

 • czif

  A nie jest tak, że tylko na 7 i 7 Plus można robić zdj i filmy używając tych formatów? A A9 i wyżej może dekodować. Coś tak mi się obiło

 • Też myślałem, że skoro w nowym iOS zrobię zdjęcia w nowym formacie to będą one niewidoczne w innych urządzeniach, ale ku mojemu zaskoczeniu drugi iPhone z iOS 10 potrafi je odczytać.

  • czif

   A spróbuj wysłać emailem i na kompie sprawdź co pokaże. Mi się wydaje, że podczas wysyłania konwertuje na jpg i taki właśnie plik jest wysyłany

   • Tomek Czech

    Dokładnie. Każdy eksport to przekonwertowanie na jpg.

 • adam

  Na 6s nie ma w opcji aparat ustawienia-formaty.

Previous post:

Next post: