Zamykanie aplikacji – wiele osób wciąż popełnia ten błąd używając iPhone’a

by Michał Liczbik on 3 września 2017

Michał Liczbik

Michał Liczbik

Uczeń technikum informatycznego. Maniak technologii. Z nadzieją, że wiele się jeszcze w życiu nauczy, i że jego teksty będą warte poświęconego czasu.
Michał Liczbik

Force quit – prawdopodobnie nie wszyscy znają ten termin, ale większość użytkowników iPhone’a bezwiednie popełnia związany z nim błąd. Po dwukrotnym kliknięciu przycisku Home wyświetlają nam się karty otwartych aplikacji. Możemy wtedy zamknąć każdą z nich przez przeciągnięcie karty w górę ekranu (czyli zrobić force quit – wymusić zamknięcie aplikacji). Ale w zdecydowanej większości przypadków nie powinniśmy tak robić!

Przyznam się, że do niedawna też tak robiłem. Wychodziłem z przekonania, że tak pozostawione aplikacje drenują moją baterię. W jak wielkim błędzie byłem!

Ale od początku. Wyobraźmy sobie nekromantę. Rozkazano mu zabić króla. By tego dokonać, musiał użyć wielu silnych zaklęć zużywając wielkie zasoby energii. Po tej wymęczającej walce nakazano mu wskrzesić oponenta i pokonać go znów. Wyobraźcie sobie zasoby energii jakie ponownie musiał zużyć!

Tak samo my postępujemy z telefonami.

Przeglądamy Twittera, zamykamy aplikację metodą force quit, po czym okazuje się, że zapomnieliśmy do kogoś napisać i powtórnie ją odpalamy. W miejsce nekromanty wstawmy procesor, RAM i baterię. To ich zasoby zużywamy zupełnie niepotrzebnie, gdy w kółko zamykamy i otwieramy aplikacje.

Ale czy skoro aplikacje ciągle „działają” w tle, to nie zużywają zasobów RAM i nie drenują baterii? Tutaj naprzeciw nas wychodzi Apple ze swoim niezawodnym systemem – jest on zoptymalizowany tak, by „zamrażać” nieużywane aplikacje. Deweloperzy iOS od dawna alarmują, że wyświetlane w widoku multitaskingu aplikacje nie używają RAM i nie wpływają negatywnie na szybkość urządzenia, ani żywotność baterii. Tak naprawdę, wszystkie karty, które widzimy w multitaskingu, to raczej historia ostatnio używanych aplikacji, a nie lista aplikacji, które działają w tle.

To, że nie powinniśmy zamykać aplikacji, i że nie wydłuży to czasu pracy baterii potwierdził nawet Craig Federighi, wiceszef Apple stojący na czele zespołów tworzących iOS i macOS.

Co więcej, zamykanie i ponowne uruchamianie aplikacji może spowolnić urządzenie, bo będzie musiało ono w tym celu użyć dodatkowej mocy obliczeniowej.

Metody force quit do zamykania aplikacji powinniśmy używać tylko do restartu aplikacji, kiedy zawiesza się ona lub przestaje normalnie funkcjonować.

iOS jest być skonstruowany tak, że sam lepiej zarządza aplikacjami. Przestańcie więc zamykać aplikacje i po pewnym czasie porównajcie czas działania telefonu na jednym ładowaniu z czasami, które osiągaliście wcześniej – przestaniecie mieć złudzenia, że ciągłe zamykanie wszystkich aplikacji jest dobrym pomysłem.

Przeczytaj też:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Marcin

  Porownalem, zostawienie safarii, youtube, snapa … cokolwiek co czesciej odswieza sie uruchomione niz w tle… jakie bylo moje zdziwienie kiedy po przerwaniu w polowie filmu na youtube i zostawieniu LTE po 3h telefon niemal sie rozladowal z 50% jakie mial przed wyjsciem, a caly byl goracy. Taaa zamykam zawsze i nie zamierzam tego zmieniac, ale tak to jest jak bzdury piszecie bez sprawdzenia. Juz na youtubie bylo kilku takich, wszystkie filmy lub duza czesc juz zniknela co mowila ze lepiej nie zamykac. ( probowane na iPhone 7 najnowsza aktualizacja ios 10 )

  • Marcin

   Oczywiscie wyszedlem z tego youtuba do pulpitu zanim zablokowalem telefon

   • Michał Liczbik

    poza tym, kiedy masz apki w tle i wlaczone odswiezanie, to one caly czas pobieraja dane 😉

 • ekw15

  A jak ma się do tego opcja aplikacji odświeżających w tle? Ja praktycznie wszystko wyłączyłem, na co mi będdzie odswieżał w tle instagrama. Prosze o info

  • Michał Liczbik

   Jest to dobry ruch, mniejsze zużycie baterii, trzeba się jednak liczyć z brakiem(?) powiadomień. Nie wiem dokładnie jak to działa, lecz jeśli chcesz mogę zrobić research i przygotować o tym artykuł.

   • Piachu

    to zrób ten research, bo powiadomienia push są niezależne od włączenia aplikacji.
    Co do org pytania: W opcjach aplikacji jest ‚Background refresh’ który można wyłączyć

    • Michał Liczbik

     Odswiezanie w tle, wplywa na to, ze jesli odpalona w tle jest apka np. Twittera, to posty odswiezaja sie na biezaco. Nie ma to wplywu zadnego na powiadomienia, racja c:

 • Jak jest z nawigacją, mapami itp? sprawdzam coś na mapie i co się z nią dzieje jak działa w tle?

  • Michał Liczbik

   tak jak reszta apek, jest zamrazana ;), kiedy do niej powrocisz to sie odswiezy. Chyba ze wlaczone masz dla nich odswiezanie w tle, wtedy bedzie odswiezana na biezaco. Nie korzystam z nawigacji, wiec jesli bedziesz mial sprzeczne spostrzezenia to pisz 😉

Previous post:

Next post: