iPhone X mógł być jeszcze droższy. Ale Apple zeszło z marży

by Tomek Czech on 20 września 2017

Wiele osób uważa, że Apple stosuje za wysokie marże (oczywiście zupełnie się z tym nie zgadzam, ale to temat na osobny artykuł). Okazuje się jednak, że w przypadku iPhone’a X marża Apple może być niższa niż w przypadku poprzednich modeli, choć nowy flagowiec kosztuje od nich dużo więcej.

Wszystko przez bardzo wysoki koszt części do iPhone’a X. Kilka dni temu na stronie iChunt pojawiło się wyliczenie, które wskazywało, że ich koszt w przypadku każdego modelu to 412 dolarów. Prawie dwa razy więcej niż koszt części iPhone’a 7 (220 dol.).

Z kolei The Wall Street Journal wskazuje na raport amerykańskiej Susquehanna International Group, według którego koszt wszystkich części iPhone’a X może wynieść aż 581 dolarów. W przypadku nowego flagowca nieporównywalnie wyższe są też koszty produkcji niż w przypadku iPhone’a 7, głównie ze względu na zastosowanie całkowicie nowej konstrukcji i nowych materiałów, wymagających bardziej zaawansowanej obróbki.

Dlatego analitycy uważają, że Apple zarobi na jednym egzemplarzu iPhone’a X mniej, niż zarabiał na poprzednich modelach.

W przyszłym roku ceny poszczególnych części mogą być niższe. Mniejsze będą też już koszty produkcji. Apple może pozostawić cenę iPhona’a X bez zmian (wzrosłaby wtedy marża firmy), albo ją obniżyć (zachowując tą samą marżę).

Co zrobi?

(Wiem, odpowiecie, że podniesie cenę, znam Was…)

Przeczytaj też: Dlaczego kupię iPhone’a X?

Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast – iPhone IKS (i inne nowości)

Może Cię zainteresować: 

300x300-oslo
Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • iD4Ru73K

  Łykasz wszystko jak pelikan. Znam Cię. Dlaczego iPady poszły w górę o 300 zł?!

 • SmackThat

  W przyszłym roku to myślę, że będzie iPhone XI i XI Plus odpowiednio 5,8 i 6,4 cala, myślę także, że cena podstawy iPhone XI pozostanie na poziomie 999$ ale w Polsce może wzrosnąć z powodu kursu dolara.

  • Tomek Czech

   Nazwy chyba będą jednak inne, co do ceny się zgodzę. Chyba, że uda im się zejść do 899 (byłby szok i niedowierzanie;)

 • Wyliczenie cen części zapewne przy zalozeniu, ze składamy jedną sztukę. Wtedy pewnie wyjdzie te 400 czy 500 dolarów. Gdy mówimy o masowej produkcji ceny części są zupełnie inne i za te 500$ składa sie pewnie 10-15 urządzeń.
  Apple wypuszczając model X skorzystało z okazji żeby podnieść cenę bo to nowa konstrukcja, inna niż poprzednie.
  Gdyby chcieli zejść z marży to iPhone X kosztowałby jakieś 4499 zł.

  • Tomek Czech

   Oczywiście, przy masowych zamówieniach są inne ceny i to właśnie je analityce starają się oszacować. Nawet jeśli marża Apple nie jest w przypadku iPX niższa niż poprzednio (a wszystko wskazuje na to, że jest), to na pewno nie jest wyższa. Im wcale nie zależ, żeby sprzedawać drogo. Jestem wręcz przekonany, że woleliby sprzedawać iksa taniej.

 • EKW15

  Bedzie cena 2000 dolarow w sklepie, to autor powie ze rozumie i to 🙂

  • Tomek Czech

   Jak tyle będzie kosztował produkt, który moim zdaniem jest wart tej ceny, to oczywiście, że powiem, że ją rozumiem.
   Nie możemy patrzeć tylko na cenę, musimy dokładnie przyjrzeć się produktowi. To nie jest „iPhone za 999 dol.” to jest „iPhone X za 999 dol.”. iPhone X to nie to samo co iPhone SE czy 7. Trzeba to rozumieć.

Previous post:

Next post: