iOS 11: wszystko, co musisz wiedzieć o nagrywaniu ekranu

by Dawid Olczak on 27 września 2017

Nagrywanie ekranu iPhone’a jeszcze nigdy nie było tak proste. Do tej pory musieliśmy korzystać z programu QuickTime na Macu, podłączając telefon bezpośrednio do niego poprzez przewód USB. Oczywiście istniała jeszcze możliwość skorzystania z różnych programów firm trzecich, ale albo Apple szybko usuwało je z App Store, albo nie działały dobrze. Zresztą, umówmy się – zazwyczaj natywne narzędzia działają najlepiej.

Nagrywanie ekranu w iOS 11

Aby na urządzeniu z iOS 11 cieszyć się szybkim i niezwykle prostym narzędziem służącym do nagrywania ekranu, najpierw musimy udać się do Ustawienia -> Centrum Sterowania. W tym miejscu klikamy na „Dostosowanie narzędzia”, odszukujemy „Nagrywanie ekranu” i dodajemy je wybierając znak „+”.

Od tej pory funkcja „Nagrywanie ekranu” będzie się znajdowała w głównym panelu centrum sterowania, który wyciągamy od spodu ekranu.

Jeśli wykonaliśmy już instrukcje z podpunktu pierwszego, możemy śmiało wysunąć panel sterowania i uruchomić nagrywanie ekranu. Zacznie się odliczanie 3…2…1…, i kiedy ikonka zapali się na czerwono możemy być pewini, że od tej pory wszystko, co dzieje się na ekranie iPhone’a jest nagrywane.

W czasie nagrywania pasek statusu świeci się na czerwono.

Kiedy dojdziemy do wniosku, że nagraliśmy już wystarczająco dużo materiału, mamy dwie możliwości zatrzymania nagrywania. Pierwszą z nich jest udanie się z powrotem do centrum sterowania i ponowne kliknięcie na podświetloną ikonkę. Drugą jest kliknięcie w pasek statusu. Jeśli kliknęliśmy tam niechcący, mamy możliwość anulowania akcji.

Po zakończeniu nagrywania dostaniemy powiadomienie, że plik z filmem automatycznie zachował się w rolce aparatu.

Tam bez trudu będziemy mogli go edytować (np. skracając jego długość). Możemy też dodać do niego filtry, tekst czy podkład muzyczny w programie iMovie.

Jednak jedna z najciekawszych funkcjonalności ukrywa się pod osłoną funkcji 3D Touch. Gdy jesteśmy w głównym panelu sterowania, wciśnijmy mocniej ikonkę opowiadającą za aktywacje nagrywania ekranu (lub przytrzymajmy dłużej w modelach bez 3D Touch). Naszym oczom ukaże się możliwość jednoczesnego nagrywania dźwięku z mikrofonu iPhone’a, czyli np. naszego głosu. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza jeśli chcemy komuś na odległość wytłumaczyć jak coś zrobić, a wiemy, że sam filmik może nie spełnić swojej roli.

Możemy też nagrywać dźwięki systemowe i audio z każdej aplikacji.

Kilka faktów dotyczących nagrywania ekranu z dźwiękiem:

 • system zapamiętuje ustawienia – jeśli raz włączymy mikrofon, przy następnych nagraniach uruchamianych przez zwykłe naciśnięcie przycisku nagrywania w centrum sterowania (bez użycia 3D Touch/dłuższego przytrzymania) dźwięk będzie również nagrywany;
 • nie można jednocześnie nagrywać dźwięków systemowych i rejestrować dźwięku przez mikrofon – przy włączonej opcji nagrywania przez mikrofon, nagrywanie audio z aplikacji nie jest możliwe (co więcej, jeśli podczas nagrywania ekranu z włączoną rejestracją dźwięku zaczniemy odtwarzać audio w jakimkolwiek programie, np. Muzyka, YouTube, Facebook, itd., nagrywanie dźwięku przez mikrofon zostanie automatycznie przerwane);
 • możliwe jest też nagrywanie dźwięku przez zewnętrzny mikrofon podpięty do urządzenia.

Mam nadzieję, że pomogłem Wam w opanowaniu nowej funkcji nagrywania ekranu i od teraz będziecie mogli w pełni cieszyć nowym ułatwieniem, które przygotowało dla nas Apple.

Więcej o iOS 11:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Dawid Olczak

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku. Miłośnik dobrej muzyki i książek fantasy, wieczny optymista od dziewięciu lat nieprzerwanie podróżujący po kraju.
Dawid Olczak

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • gms2

  Napiszcie proszę, czy dzięki tej funkcji można nagrać rozmowę telefoniczną?

 • Gość

  Mam problem, gdyż w 7plus ikona po naciśnięciu odlicza od 3 do 1 po czym jest dalej na biało, nie mogę przełączyć jej w stan nagrywania. Czy możesz mi pomóc i napisać, czy działanie tej funkcji wymaga jeszcze innego ustawienia ?

  • Po wciśnięciu ikonki odpowiedzialnej za nagrywanie ekranu, powinno rozpocząć się nagrywanie. Spróbuj zrobić Hard Reset urządzenia. Daj znać czy się udało 😉

   • Mam ten sam problem co Gość wyżej 😉 Tyle że na 5s. Hard reset niczego nie zmienił. Czy to możliwe, żeby mój model był już zbyt archaiczny do dźwigania tego rodzaju bajerów? 🙂

 • nagrany

  da się ustawić gdzieś framrate? nagrywa w dziwnej ilości klatek tj. 17,89 potem jest problem z obróbką tych filmów….

Previous post:

Next post: