Dla kogo wygląd iPhone’a 8 jest „przestarzały”? Dla wąskiej grupy geeków

by Tomek Czech on 12 października 2017

Po zaprezentowaniu iPhone’a 8 na Apple wylała się fala krytyki za wprowadzenie na rynek telefonu z „przestarzałą, czteroletnią konstrukcją” z szerokimi ramkami, „odgrzewanego kotleta”. W pierwszej chwili sam się trochę zdziwiłem takim ruchem Apple, o czym pisałem w pierwszych wrażeniach po konferencji.

Ale potem się zreflektowałem i wyjaśniałem to w ostatnim odcinku ThinkApple Podcast – takie myślenie to pułapka, w którą wpadamy my, technologiczni geecy, którzy bacznie obserwujemy rynek smartfonów, znamy ostatnie trendy, często zmieniamy telefony i nasz wybór najczęściej pada na najnowsze flagowce. Jeśli napatrzymy się na iPhone’a X, Galaxy S8, Note8 czy Xiaomi Mi MIX, to oczywiste jest, że będzie nas nudził wygląd iPhone’a 8.

Tymczasem zdecydowana, PRZYGNIATAJĄCA większość osób (w Polsce i krajach o podobnym lub mniejszym poziomie zamożności) korzysta z tanich smartfonów, których konstrukcja z brakiem ramek czy ekranem Infinity nie ma niczego wspólnego. To tzw. „telefony za złotówkę” (ich realna cena to około 500-700 zł), które kupujemy na raty z abonamentem. Dla takich osób iPhone 8 jest rewelacyjnym telefonem, raczej szczytem marzeń niż „odgrzewanym kotletem”. Jasne, być może mniej spektakularnym pod względem dizajnu od Galaxy S8 czy Mi MIX 2, ale wciąż fantastycznym telefonem, którym z całą pewnością by nie pogardzili.

Najpopularniejsze smartfony w Polsce to od dawna te, które najbardziej promują i najczęściej oferują klientom operatorzy. Często pomagam znajomym i rodzinie wybrać telefon przy podpisywaniu kolejnego kontraktu z siecią komórkową i zaobserowałem, że przez ostatni rok czy półtora hitem oferty był Huawei P8 Lite. Dlatego nie zdziwiłem się, gdy zobaczyłem raport firmy AppBrain o najpopularniejszych smartfonach w różnych krajach, w tym w Polsce: na czeli listy znajduje się właśnie Huawei P8 Lite. Kolejne pozycje zajmują telefony, które również nie są bezramkowymi flagowcami z najnowszym dizajnem.

Jak myślicie, na którym miejscu znajduje się pierwszy bezramkowy flagowiec? W trzeciej dziesiątce? Czwartej? Piątej?

Osoby używające flagowców Samsunga czy LG z najświeższym dizajnem to w Polsce i większości krajów na świecie margines. Dlatego nie dziwcie się firmie z Cupertino, że zdecydowało się wypuścić na rynek iPhone’a 8 z taką, a nie inną konstrukcją – w oczach zdecydowanej większości osób to fantastyczny telefon. Nie patrzą na niego z perspektywy Galaxy S8 czy LG V30, ale z perspektywy swojego Galaxy Grand Prime. I to się tak szybko nie zmieni.

Zapytacie: czy gdyby takie osoby dysponowały odpowiednim budżetem, to czy w takim razie nie zdecydowałby się na atrakcyjniejsze wizualnie flagowce z Androidem? Tutaj wracamy do podstaw – na świecie jest po prostu wiele osób, które wolą sprzęt z nadgryzionym jabłkiem od produktów konkurencji (ich motywacja – czy wynika to ze snobizmu, czy z przekonania o najwyższe jakości urządzeń Apple – jest w tym kontekście nieważna).

Chcesz wiedzieć, dlaczego według mnie Apple nie miało wyboru i musiało wprowadzić w tym roku takiego, a nie innego iPhone’a 8? Posłuchaj najnowszego odcinka naszego podcastu:

Zajrzyj też do mojej recenzji iPhone’a 8.

Więcej o iPhonie 8:

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: AppBrain

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Michał Konopka

  Tylko dlaczego porównujesz telefon za 500zl do nowego iPhona? Flagowiec to flagowiec, ma mieć wszystko, w tym również brak ramek, wyznaczać trendy i czasami ryzykować różnymi rozwiązaniami. Za to bulisz grubą kasę. Będę chciał coś powtarzalnego to wezmę wspomniany wcześniej P8 Lite. A za dwa lata i tak wszyscy wymienimy telefony.

  • Tomek Czech

   Ale w którym miejscu ja porównuję iPhone’a 8 do telefonu za 500 zł?
   Co do flagowców – wyznaczającym trendy flagowcem bez ramek jest iPhone X.

   • NYFB

    iPhone X wyznacza trendy… Hahaha, czy ty człowieku jesteś poważny? Totalny fanboy, żałosne.

   • Artur

    Zgadzam się – ani trochę obiektywne spojrzenie – no ale nie musi być 😉 iPhone X co najwyżej goni konkurencję w trendach wyglądu a nie je wyznacza!

 • Jedrek

  Porównujesz iPhone 8 do Huawei P8 Lite? Jesteś chyba jedyną osobą która twierdzi ze wszystko jest OK. Nawet Twój kolega z podcastu Ciebie nie przekonał…

  • Tomek Czech

   1. Nie porównuję.
   2. To, że wszystko jest ok twierdzę ja, twórcy największej firmy na świecie produkującej najlepsze/jedne z najlepszych smartfonów na świecie, a także miliony ludzi, którzy kupią iPhone’a 8. Oraz zapewne miliony osób, którego go nie kupią. Nie jestem sam 😉

 • Kokolino9667

  Żaden nawet najlepszy smartphone nie zastąpi w pełni komputera a nawet laptopa czy tabletu, obojętnie czy będzie on produkowany przez Apple, Samsung’a czy jakąkolwiek inną firmę. Smartphone zawsze był!, jest i będzie tylko TELEFONEM! Większość ludzi używa smartphone’a do wykonywania połączeń telefonicznych, napisanania wiadomości, sprawdzenia E-Mail czy do prostych gier!, a do takich czynności spokojnie wystarczy prosta słuchawka. Ludzie zrozumieli, że nie warto wydawać kilka tysięcy na słuchawkę której moc i możliwości będą wykorzystywane w kilku może kilkunastu procentach, dodatkowo zrozumieli że telefon spokojnie posłuży im kilka lat. Dlatego myśle ze iPhone X będzie sprzedawał się słabo!, w początkowym okresie będzie dużo chętnych ale po pewnym czasie sprzedaż się załamie tak jak obecnie słabo się sprzedaje iPhone 8.

  • Tomek Czech

   Smartfon od początku nie był tylko telefonem (jak sama nazwa wskazuje).

   • Kokolino9667

    Na co wskazuje?, na komputer?, laptop?, a może tablet?, według mnie ” Smartphone ” to wyraz złożony z dwóch członów, Smart ( mądry ) + Phone ( TELEFON!!! ), a wiec wskazuje na mądry bo mądry ale TELEFON!, i takaż jest jego podstawowa funkcja. Jeżeli zna Pan inne tłumaczenie słowa SmartPhone to bardzo bym prosił o przetłumaczenie Specjalisty z języka Angielskiego!

    • Tomek Czech

     „Mądry” wskazuje właśnie na coś więcej niż telefon.

     • Kokolino9667

      Czyli mam rozumieć, że Smart = Mądry = ” coś więcej ” = komputer!? Czyli idąc logiką specjalisty w Pańskiej osobie mam rozumieć że np. samochód Smart = Jeżdżący Komputer?! więcej powiem, od teraz żadne biuro, firma itp nie powinni kupować komputerów ponieważ mają Smatphone’y które powinny im je zastąpić!, ( iPhone 8/8Plus/X , mają wydajniejszy procesor A11 Bionic aniżeli MacBook’i ) a prace typowo biurowe pracownicy powinni wykonywać na swoich Smartphone’ach, w końcu w App Store czy Google Play są dostępne odpowiednie programy jak pakiet iWork czy Word, Exel itp! Nie chcąc być posądzonym o hejt zakończę dyskusję z Panem i Pańskim fanatyzmem oraz zauroczeniem do produktów Apple na tym wpisie! Dyskusja z Panem pozbawiona jest jakiegokolwiek sensu i logiki!

 • k_nemo

  To prawda, że wyraz smartfon oznacza mądry/bystry telefon, ale to nie
  jest jego najważniejsza funkcja. Dziś smartfon do dużo więcej –
  multimedialne urządzenie z dostępem do internetu. Jest wielu
  użytkowników korzystających właśnie głównie z innych funkcji niż
  połączenia telefoniczne. Sprzedaż iPhone 8 jest słaba, gdyż klienci
  czekają na model X. Na pewno sprzedaż iPhona X będzie na wysokim
  poziomie, sprzęt będzie trudno dostępny.

 • Rafał Gołębiewski

  Boże to jest jakieś pierdololo – jeśli bronisz wyglądu iphona biorąc za przykład telefony za 500 złotych to wiedz że coś się dzieje – wydawało mi się że iphone 8 jest telefonem flagowym i z takimi go się porównuje.

  • Tomek Czech

   Po pierwsze, nie porównuję – uświadamiam tylko wszystkim, jakich telefonów używa większość osób i dla kogo w związku z tym dizajn iPhone’a 8 jest przestarzały.
   Po drugie, Apple ma w tym roku dwa flagowce. Wygląd iksa nie jest przestarzały nawet w porównaniu z flagowcami konkurencji.

Previous post:

Next post: