Testujemy Androida!

by Dawid Olczak on 25 października 2017

W redakcji ThinkApple wszyscy używamy iPhone’ów i pewnego dnia stwierdziliśmy, że wypadałoby wiedzieć więcej o Androidzie. Konkurencję po prostu trzeba znać. Nie tylko dla zaspokojenia ciekawości – wymaga tego rzetelność dziennikarska.

Chcemy się dowiedzieć, jak stworzony przez Google system operacyjny ma się obecnie do iOS. Chcemy przekonać się na własne oczy, ile prawdy jest w stereotypach na temat „zielonego systemu” – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Czy jest tak straszny, jak malują go fani Apple? Czy może dogonił już iOS, jak twierdzi część zwolenników Androida?

Oczywiście chcemy się podzielić zdobytą wiedzą z Wami – Czytelnikami ThinkApple, w zdecydowanej większości użytkownikami iPhone’ów, którzy – jak podejrzewamy – również maja niemałe braki w wiedzy na temat konkurencyjnego systemu. Stąd pomysł cyklu artykułów, w którym będziemy opisywać nasze przygody z Androidem.

Note8

Nie będziemy uciekać się do tanich, fanbojskich chwytów i nie przetestujemy Androida w wersji 4.0 na starym, najtańszym smartfonie. Do testów wybraliśmy Galaxy Note8 – najnowszego flagowca największego konkurenta Apple. Jeśli Android ma walczyć z iOS, to najlepiej powinien to robić właśnie na takim urządzeniu.

Stronniczość (jeśli masz wątpliwości)

Muszę się Wam do czegoś przyznać –  tak naprawdę nigdy nie byłem wiernym wyznawcą firmy Apple. Wiem, że dla niektórych może to być szokująca informacja, ale taka jest prawda. Choć posiadam wiele urządzeń z nadgryzionym jabłkiem, których nigdy w życiu nie wymieniłbym na nic innego, to niestety iPhone do nich się nie zalicza.

Dowodem na potwierdzenie moich słów jest fakt, że już raz  – w 2011 roku, porzuciłem iPhone’a 4s na rzecz Androida. Z perspektywy czasu wydaję mi się, że to była dobra decyzja, ponieważ mogłem z bliska przyjrzeć się poczynaniom konkurencji. Dopiero w 2014 roku (po prezentacji iPhone 6) zdecydowałem się powrócić do dobrze mi znanej platformy.

Jednak pomimo upływu czasu, ciągle ukradkiem zerkam przez ramię na produkty konkurencji. Poczynania Samsunga oraz innych producentów z zielonym robocikiem warto śledzić z otwartym umysłem. Nie wolno nam zamykać się w jaskini, bez względu na poglądy czy preferencje systemowe.

iOS vs. Android

Wiem, że dla niektórych wygoda i bezpieczeństwo są najważniejsze, w końcu Apple z tego słynie. Ale czy korzystanie z Androida jest faktycznie mniej wygodne? Skoro już wspomniałem o bezpieczeństwie – raczej nie mamy wątpliwości, że Apple ciągle przoduje w tej dziedzinie, ale zastanówcie się – ilu z Was dzieli się swoimi danymi osobowymi z Facebookiem? Mało tego, powiedzcie mi kto z Was korzysta z VPNu, szyfruje dane wszędzie tam, gdzie to jest możliwe oraz tworzy długie i skomplikowane hasła do każdego konta internetowego z osobna?

Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o zaletach płynących z posiadania w domu całego ekosystemu od firmy z Cupertino, w końcu sam mam Maca, Apple TV, Apple Watcha, AirPort Extreme, iPhone’a i kilka produktów wspierających HomeKit. Niestety, czasem, w bardzo specyficznych sytuacjach, posiadanie takiego setupu może okazać się dla nas zgubnym posunięciem. Niejednokrotnie słyszałem, że osoby w podobnej sytuacji do mojej czują się jak zakładnicy, ponieważ chcieliby wymienić swój telefon na inny, lecz odczuwają pewien strach przed nieznanym. Dlatego test powinien dać też odpowiedź na pytanie – czy ma sens używanie telefonu z Androidem, gdy cały nasz pozostały sprzęt to produkty Apple?

Test Androida

Eksperyment, który przeprowadzę, będzie ode mnie wymagał całkowitego zaprzestania używania iPhone’a (w wyjątkowych sytuacjach dopuszczam małe odstępstwa od tej reguły, np. jeśli będę chciał porównać jakość zdjęć iPhone’a 8 i Note 8).

W czasie trwania testu, który potrwa około miesiąca, mam zamiar przygotować dla Was następujące artykuły:

 • Przeniesienie danych z iOS na Androida – jak wygląda w praktyce.
 • Android – pierwsze wrażenia oraz przemyślenia po kilku dniach od przesiadki.
 • Znalezienie odpowiedników aplikacji, których używałem na iPhone.
 • Tekst główny – opinia o Androidzie po kilku tygodniach użytkowania.
 • Artykuł z odpowiedziami na Wasze pytania.

Do Czytelników

Cały eksperyment będzie miał większą szanse powodzenia, jeżeli Wy, Czytelnicy ThinkApple, będziecie brać w nim czynny udział. Dlatego proszę Was o pozostawianie komentarzy z Waszymi pytaniami na temat Androida na naszym Facebooku, Twitterze oraz pod tym artykułem (oraz kolejnymi z serii).

Jeśli będziecie chcieli być na bieżąco i codziennie śledzić moje zmagania z Androidem, zapraszam Was do śledzenia mnie na Twitterze oraz Facebooku.

Dawid Olczak

Dawid Olczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem od 2010 roku. Miłośnik dobrej muzyki i książek fantasy, wieczny optymista od dziewięciu lat nieprzerwanie podróżujący po kraju.
Dawid Olczak

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • MrMariano007pl

  „powiedzcie mi kto z Was korzysta z VPNu, szyfruje dane wszędzie tam, gdzie to jest możliwe oraz tworzy długie i skomplikowane hasła do każdego konta internetowego z osobna?”

  Poczułem się trochę dotknięty. Na każde pytanie odpowiedziałem tak i sam sobie zasugerowałem na podstawie artykułu że… jestem dziwny?

  A tak na serio to fajna próba. Ja również używałem różnych sprzętów… niestety nie miałem styczności z Androidem w wersji powyżej lub równej 6. Interesuje mnie jak jest rozwiązana sprawa systemowego ubijania/zamrażania aplikacji w tle? Jak działa to w nowszych androidach w porównaniu do iOS?

  • Na pewno odpowiem na Twoje pytanie w artykule „pytania od czytelników” na ThinkApple 🙂

  • BTW. Nie jesteś dziwny 😉 też szyfruje wszystko co się da itp.. 🙂

 • A ja właśnie robię sobie odwrotny test i przesiadam się tymczasowo na iPhone’a 😉

  • I jak pierwsze wrażenia? 🙂

   • Dopiero zaczynam, więc na razie jeszcze mało mogę powiedzieć. Do tej pory nieco się irytuje, ponieważ przyzwyczajenia z Androida biorą górę. Poza tym mój test jest na razie bardziej ciekawostką, żeby poznać lepiej podejście do systemu, ponieważ w ręce wpadł mi dość leciwy iPhone 4S 😛

 • „ilu z Was dzieli się swoimi danymi osobowymi z Facebookiem? Mało tego, powiedzcie mi kto z Was korzysta z VPNu, szyfruje dane wszędzie tam, gdzie to jest możliwe oraz tworzy długie i skomplikowane hasła do każdego konta internetowego z osobna?”
  O to właśnie chodzi – każdy iPhone jest szyfrowany. Każda konfiguracja nowego iPhona wymaga wymuszenia na użytkowniku zeskanowania palca oraz podania kodu. W Androidzie wciąż blokada ekranu jest opcjonalna.
  Co do haseł – od iOS 11 Apple ułatwia przechowywanie tych haseł i logowanie się także w aplikacjach. Nie trzeba ich już pamiętać.

  • Piotr Krzyśka

   ” iPhona wymaga wymuszenia na użytkowniku zeskanowania palca’- mozna pominąć tą opcję

  • Co do szyfrowania, VPN itp. miałem na myśli urządzenia, które za nas nie myślą. Wszyscy mówią o bezpieczeństwie ale jak przyjdzie co do czego to nikt o tym nie pamięta. Jeśli chodzi o wpisywanie haseł to 1Password na Andku załatwia sprawę.

 • Tomasz Cieślak

  Ja przez wiele lat byłem fanem Nokii – później naturalnie zawitał Windows na N800 – przygoda skończyła się rok temu na W10 i N930 – jednocześnie uźywałem iPhona 4S –> 5S i kolejno iPhona 7

  Adroid był na służbowym telefonie – stary samsung Galaxy S2 – była wtedy to gehenna.

 • Piotr

  Jeśli chcecie testować androida to powinniście testować któryś z Google Pixel z czystym systemem a tak wyjdzie wam test smartfona samsunga, gdzie system android jest zmodyfikowany a nie Androida.

  • Tego Google Pixel, który nie jest dostępny w Polsce? 😉

   • Piotr

    Zgadza się ten który nie jest dostępny 😉 i szczerze powiem żę Google podchodzi uczciwie do klienta , sprzedawać produkt nie kompletny za nie małe pieniądze nie wykorzystujący w pełni swoich kluczowych funkcji nie działających w naszym kraju :).
    Aż się ciśnie na usta ach ta polska siri czy Apple pay i inne..

   • Damian Bugalski

    na szczęście w Polsce, z czystym systemem Android możemy kupić w markecie, flagowca Motorole Z, bądź tegoroczną Z2 play z nieco słabszym prockiem ale 4 gb ramu wystarcza. Mam, polecam

 • Artur

  Super pomysł! Chociaż moglibyście też zerknąć na Huawei bo moim zdaniem mają najlepszą nakładkę na system (EMUI), która łączy super rozwiązania z iOS i Androida w jedną spójną całość. Można nawet pokusić się o jakieś szybkie porównanie nakładek największych producentów telefonów na Androidzie. I słuszna uwaga, warto również uwzględnić czystego Androida.

  Pozdrawiam 😉

  • Niewykluczone że w przyszłości uda mi się przetestować jakiś tel. od Huawei. 🙂

 • Piter

  Czy ten Note wybucha?

 • Mikolaj

  Fajny pomysł i dobry plan. Proponuję dodać jako ostatni punkt o przeniesieniu danych z Androida na iOS po zakończeniu eksperymentu.

 • 7ThRonin

  Jakiś czas temu będąc zapalonym fanem Androida postanowiłem sprawdzić IOS. W moje ręce na kilka miesiecy wpadł Iphone 4S. W skrócie…. rozumiem teraz fascynację fanów jabłka ale też wiem że to nie dla mnie. To systemy rózne i dla róznych grup docelowych. Nie ma sensu się rozwodzić nad wyższością jednego czy drugiego. Oba są świetne i wybór jest kwestią potrzeb. Niemal na pewno zawsze wybierać będziecie ten pierwszy system. Powodzenia w teście i liczę na rzetelność.

 • SmackThat

  Czy mógłbyś napisać czego nie ma iPhone 8 Plus w porównaniu do tego szitu? A także odwrotnie ?

 • Tomek

  „Czy może dogonił już iOS, jak twierdzi część zwolenników Androida?” – To chyba iOS dogania Androida;)

 • iPhone 7 i Note 8, korzystam z obu i jest dobrze. W użytkowaniu systemy są podobne i lub wzajemnie się uzupełniają. Lepszy duet niż 7 i 8+. Note 8 równie sprawnie działa co 7, co do szczegółów zostawiam to każdemu indywidualnie do oceny. Jestem bardziej zadowolony z Note niż z wersji iPhone+.

Previous post:

Next post: