Apple coraz bardziej dominuje rynek smartfonów: zaskakująco dobra sprzedaż iPhone’a 8, świetna iPhone’a 7 i 6s, flagowce Samsunga daleko w tyle

by Tomek Czech on 9 listopada 2017

Firma analityczna Canalys przedstawiła dzisiaj ciekawy, nieco zaskakujący raport o sprzedaży smartfonów w trzecim kwartale tego roku: najlepiej sprzedawał się iPhone 7 (13 mln sztuk), drugiej miejsce zajął iPhone 6s (7,9 mln), a trzecie Samsung z niższej półki – Galaxy J2 Prime (7,8 mln). W pierwszej piątce znalazły się jeszcze dwa telefony chińskiego producenta Oppo.

Trochę zaskakują wyniki sprzedaży iPhone’a 8. To świetny smartfon, moim zdaniem bardzo duży update w porównaniu z siódemką (poza dizajnem), ale Apple z pewnością nie liczyło na rekordy sprzedaży, biorąc pod uwagę, jak wiele osób zdecyduje się jednak na iPhone’a X. Tymczasem według Canalys, sprzedało się aż 11,8 mln sztuk iPhone’a 8 i 8 Plus i to zaledwie w ciągu ośmiu dni, bo tylko przez taki okres ósemka była dostępna w trzecim kwartale (zadebiutowała 22 września).

Jest to co prawda gorszy wynik od osiągniętego w zeszłym roku przez iPhone’a 7/Plus  (14 mln), ale trzeba pamiętać, że siódemka była dostępna w trzecim kwartale o 7 dni dłużej (zadebiutowała 16 września), no i przede wszystkim była jedynym flagowcem Apple, w przeciwieństwie do iPhona’a 8. Jeśli dane Canalys są zgodne z rzeczywistością, oznaczałoby to, że iPhone 8/Plus sprzedaje się nadspodziewanie dobrze.

Z raportu wynika też, że odwróciły się proporcje jeśli chodzi o popularność modeli 4,7″ i 5,5″ – iPhone 8 Plus sprzedał się lepiej niż iPhone 8 (6,3 mln vs. 5,4 mln). Nie jest to zaskoczenie – te proporcje zaczęły się odwracać od momentu premiery iPhone’a 7 Plus ze znacznie lepszą kamerą z zoomem optycznym i trybem portretowym, w tym roku iPhone 8 Plus otrzymał dodatkowo tryb oświetlenia portretowego.

Jak w trzecim kwartale sprzedawały się flagowce Samsunga? Przyzwoicie, ale jednak znacznie słabiej niż smartfony największego konkurenta z Cupertino.

Najnowszy flagowiec – Note8 (dostępny od 15 września, przez 15 dni trzeciego kwartału), sprzedał się w ilości 4,4 mln egzemplarzy.

Galaxy S8 i S8+ sprzedały się łącznie w ilości 10,3 mln sztuk (Canalys nie podało podziału na poszczególne modele). To nie najgorszy wynik, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że Apple sprzedało znacznie więcej egzemplarzy nie tylko iPhone’a 8, który był dostępny zaledwie przez osiem dni w tym kwartale, ale też znacznie więcej sztuk zeszłorocznego iPhone’a 7, a nawet dwuletniego iPhone’a 6s(!), to widzimy bardzo wyraźnie, że firma z Cupertino coraz bardziej dominuje rynek smartfonów.

Przeczytaj też: 

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page
 • Lisu Liu

  Samsung J2 Prime to raczej najniższa pólka. Średnia to seria A

  • Tomek Czech

   Racja. Zobaczyłem, że kosztuje 129 dol. i nie wiedzieć czemu przeliczyłem to sobie w pośpiechu na 1290 zł 😉 Poprawione.

 • Piachu

  „moim zdaniem bardzo duży update w porównaniu z siódemką”
  taaaa…..

  • Tomek Czech

   Wyjaśniłem to w swojej recenzji iP8, do której podlinkowałem. Jeśli się nie zgadzasz, podaj merytoryczne argumenty na wsparcie swojej tezy.

   • NYFB

    No ale szczerze… odrobinę kamera poprawiona i nowszy procesor, który w iP 7 i tak wymiata. Ładowanie indukcyjne to w przypadku Apple nowość, ale czy na pewno „duży update” ?

    • Tomek Czech

     szklana obudowa
     nowe kolory
     ekran True Tone
     procesor A11 Bionic
     ładowanie indukcyjne
     szybkie ładowanie (USB-C Power Deliver)
     ulepszona kamera wykorzystująca uczenie maszynowe
     tryb oświetlenia portretowego (tylko iPhone 8 Plus)
     nagrywanie wideo 4K 60 kl./s
     nagrywanie w zwolnionym tempie 1080p 240 kl./s
     kamera skalibrowana pod wirtualną rzeczywistość (lepsze śledzenie ruchu, nowy żyroskop i przyspieszeniomierz)
     flesz z trybem slow sync
     lepsze, głośniej grające głośniki
     Bluetooth 5.0
     europejski system nawigacji satelitarnej Galileo
     lepszej jakość połączenia audio dzięki kodekom EVS

     Niezależnie od tego, czy według Ciebie są to ważne rzeczy, czy nie, zrób listę nowości w poprzednich modelach i zobacz, czy będzie dłuższa lub czy będzie na niej więcej ważniejszych nowości. Być może Touch ID, nowy dizajn czy większy ekran będą dla niektórych ważniejsze, ale 1) nie dla wszystkich, 2) nie twierdzę, że to największy update w historii.

     • Piachu

      Mam iPhone’a 7 i tą 8 to mogą sobie wsadzić bardzo głęboko:
      szklana obudowa – kwestia gustu
      ekran – no jedyna ciekawie brzmiąca zmiana,
      procesor – jak na razie się nie przyda
      ładowanie indukcyjne – jak dokupię ładowarkę
      szybkie ładowanie – jak dokupię kolejną ładowarkę
      kamera – odpada, Plus jest za duży
      nagrywanie w 4k – i tak nie mam takiego monitora
      kamera – niech wyjdą apki które to wykorzystują
      flesz – tu nie wiem o co chodzi 😀
      głośniki – jeśli używasz często głośników w telefonie to Ci współczuje
      BT – moje słuchawki na BT dobrze współpracują z IP7
      Galileo – GPS też mnie namierza, nie narzekam.

      Nie twierdzę że 8 jest zły, ale przechodzenie 7->8 to już naprawdę trzeba się uprzeć

 • NYFB

  Kolejny artykuł z serii „ręce opadają”

  • Tomek Czech

   Kolejny komentarz z serii „pomarudzę, ale nie powiem, o co mi właściwie chodzi” 😉 Zawsze powtarzam – napisz, dlaczego się nie zgadzasz, podaj merytoryczne argumenty, możemy podyskutować.

   • NYFB

    Nie zrozum mnie źle, bardzo lubię tą stronę i od lat użytkuję sprzęt Apple, ale nie jaram się technologią Apple nadto, bo przykładowo sprzęt Samsunga niczym nie odstaje od Apple. Czytając kolejny chwalebny artykuł jakie to Apple jest ponad wszystkimi już z grubsza wychodzi bokiem delikatnie mówiąc =)

    • Mariusz Makowski

     Autor tekstu nie twierdzi, że produkty Apple są lepsze/gorsze od Samsunga. Przedstawia Ci raport sprzedaży… suche fakty nie ma tu się z czym zgadzać czy też nie.
     A jak mówią „liczby nie kłamią”

     • Tomek Czech

      Dokładnie.
      NYFB, a poza tym, jak pewnie wiesz, Apple w Polsce mocno pod górkę. Ja widzę bardzo mało artykułów „chwalebnych” na temat Apple, jest za to zalew tekstów bardzo krytycznych, czepianie się każdej głupoty, czy stawianie konkurencji ponad jabłkiem. Krytykowanie Apple w polskiej blogosferze się z wielu względów opłaca. Działy marketingu konkurentów Cupertino działają bardzo sprawnie. Dlatego chcemy jak najczęściej pokazywać „jak jest naprawdę” – czy to przy pomocy liczb, suchych danych, czy merytorycznych argumentów w artykułach opinii.

 • Tech-Floyd :)

  „Trochę zaskakują wyniki sprzedaży iPhone’a 8. To świetny smartfon, moim zdaniem bardzo duży update w porównaniu z siódemką (poza dizajnem)” – serio?:D chyba nawet tim pedzio nie wierzy w sens tego szrota:D
  Ip 6sss czyli 8 a ty sie tym zachwycasz:D żenada:D

Previous post:

Next post: