Zarówno mi jak i Wam nieznana jest zapewne liczba wszystkich dostępnych na rynku pokrowców na iPhone’a i ich rodzajów. Los chciał, że obecnie jestem posiadaczem pięciu etui do mojego iPhone’a. Nauczony doświadczeniem oraz zmotywowany by je Wam przekazać, w tym artykule postaram się przybliżyć problem wyboru etui oraz doradzić gdzie i jaki futerał kupić.
1. ThinkStore
W naszym sklepie internetowym znajdziecie etui do iPhone’a od najlepszych producentów, jak Mujjo, Spigen, Puro, X-Doria, Twelwe South, Moshi, Griffin, Incipio, Speck, Urban Aromor i wielu, wielu innych.
Znajdź etui do swojego iPhone’a!
2. AliExpress
Zamiast kupować oryginalne pokrowce, wielu moich znajomych decyduje się na zamienniki czy imitacje z AliExpress.
Takie rozwiązanie ma jedną dużą zaletę oraz kilka wad.
Zaletą jest niebywale niska cena: niezłej jakości zamienniki można kupić już za kilka/kilkanaście dolarów.
Kupno takich pokrowców wiąże się jednak z pewnym ryzykiem – źródło, powiedzmy sobie szczerze, zazwyczaj nie jest najpewniejsze i mogą wystąpić znaczne różnice w wykonaniu dwóch etui od jednego sprzedawcy. Ważne więc, by przy zakupie kierować się opiniami innych użytkowników.
Jeśli chodzi o trwałość, nigdy nie możemy być pewni, że pokrowiec, który dostaniemy wytrzyma tyle co oryginalne etui. Gwarancja w przypadku tych produktów również może być problematyczna, ponieważ wszystko zależy tu od uprzejmości sprzedawcy oraz zasad aukcji. Jeśli jednak produkt po dostarczeniu paczki jest wadliwy, zwykle bezproblemowo możemy ubiegać się o nowy case, a sprzedawca nie prosi nawet o zwrot wadliwego egzemplarza.
3. Sklepy (internetowe), portale aukcyjne
Dla wielu osób optymalnym rozwiązaniem może okazać się kupno pokrowca z nieautoryzowanego (przez Apple) sklepu.
Ceny etui zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a cena jest zwykle adekwatna do jakości wykonania.
Kiedy kupujemy na terenie Polski, przysługuje nam dwuletnia rękojmia. W sklepie dostaniemy również dowód zakupu, a każdy produkt posiada gwarancję.
Bezpieczeństwo zapewniają nam również portale aukcyjne, jak Allegro. W przeciwieństwie do tablic ogłoszeń jak OLX, Allegro posiada nieźle działający system weryfikacji oraz, co najważniejsze, gwarantuje ochronę kupujących. Pozwala to oczekiwać zwrotu pieniędzy w przypadku nieuczciwego sprzedawcy.
Jeśli chodzi o portal OLX, funkcjonuje on w formie tablicy ogłoszeń, dlatego BARDZO ryzykowanym jest kupować cokolwiek po przedpłacie. Zalecany jest zatem odbiór osobisty czy paczka pobraniowa.
Nie zapominajmy jednak, że również na polskich serwisach trafić możemy na zamienniki, czy produkty wyglądające identycznie co oryginały (nawet kupione wcześniej za dolara na AliExpress). W takim przypadku warto szukać zaufanych firm czy sprzedawców z wieloma pozytywnymi komentarzami.
Bezcennym oznaczeniem jest również certyfikat MFi (Made for iPhone) od Apple. Certyfikat ten nie pojawia się jedynie na najdroższych akcesoriach, znaleźć więc możemy go również na etui za kilkadziesiąt złotych. Zapewnia on stuprocentową kompatybilność pokrowca z iPhone’em i pewność, że case spełnia standardy Apple.
4. Autoryzowane salony Apple
Etui kupić możemy również w autoryzowanych sklepach Apple, jak Cortland, iMad, iSpot, iDream czy strona apple.pl. Zakup ten cechuje się niepodważalną pewnością i gwarancją zadowolenia. Jedyna wada to cena, która zwykle jest trzycyfrowa.
W tego rodzaju sklepach można być w zasadzie pewnym, że kupuje się produkt najlepszej jakości. Na podstawie dowodu zakupu obowiązuje również gwarancja, a polskie prawo daje nam dwuletnią rękojmię.
Jeśli stoicie przed wyborem pokrowca do właśnie zakupionego telefonu, warto przypomnieć sobie gdzie przechowujecie swoją słuchawkę, na co jest narażona, ile razy spotyka się z ziemią oraz z jak dużą ingerencją w wygląd iPhone’a jesteście w stanie się zgodzić w zamian za dobrą ochronę.
Nie zapominajmy, że poza ochroną iPhone’a, pokrowiec powinien odznaczać się również atrakcyjnym dla nas wyglądem.
Moje pokrowce postanowiłem rozróżnić nietypowo: nie ze względu na ich zalety ochronne, a ze względu na ingerencję w wygląd telefonu.
1.Pokrowce zachowujące wygląd iPhone’a
Jeśli szukacie pokrowca, który jak najbardziej zachowa wygląd telefonu przy okazji go chroniąc, szczerze polecam cienkie, przezroczyste etui.
Mój futerał od Hoco, chroni tył oraz boki i do tego posiada zaślepki do gniazda Lightning oraz mini-jack.
Pokrowiec ten skierowany jest raczej do osób, którym zależy jedynie na ochronie przed rysami. Case nie wydaje się bowiem dobrym zabezpieczeniem przed upadkiem. Jednakże jeśli kochacie oryginalny wygląd iPhone’a, na pewno ten typ pokrowców Wam się spodoba.
Przezroczyste etui Hoco – Spis aukcji
Kolejnym typem pokrowca, który w dużym stopniu zachowuje wygląd iPhone’a jest bumper, czyli ramka chroniąca boki telefonu. Wielu producentów sprzedaje również swoje wersje bumperów z plastikowymi “pleckami”. Takie rozwiązanie naprawdę nieźle chroni nasz telefon przeciw upadkom, a dzięki zastosowaniu plastikowej warstwy również przed rysami.
Jeśli jednak decydujecie się na bumper z aluminium, sprawdźcie czy na pewno posiada on wewnątrz gumowe wkładki, bowiem przy kontakcie z metalem iPhone może się znacznie porysować.
Jako ciekawostkę dodam, że bumpery popularność zdobyły w 2010 roku, kiedy Apple darmowo oddawało je użytkownikom iPhone’a 4 ze względu na problemy z anteną urządzenia. Dzięki nim użytkownik nie miał możliwości zakłócić działania anteny. Później okazało się, że nadzwyczaj dobrze chroniły one również ówczesnego flagowca Apple. Co najciekawsze, Apple niedawno wznowiło sprzedaż swoich bumperów do iPhone’a 4 i do dziś nabyć go możemy nawet na polskiej stronie Apple.
2. Pokrowce znacznie ingerujące w wygląd
Dla wielu osób tego typu etui może okazać się złotym środkiem między ochroną, a wyglądem urządzenia. Reprezentatywnym przykładem tej kategorii pokrowców mogą być silikonowe i skórzane etui od Apple.
Ze względu na rodzaj tworzywa, silikonowy case dostarcza nam lepszą ochronę przed upadkami, będąc jednocześnie tańszym. W obu wersjach case Apple odsłania jedynie dół urządzenia i ekran. Co ważne, oba pokrowce zachodzą nad górną powierzchnię smartfona, więc kładąc go odwrotnie nie porysujemy szyby.
Muszę przyznać, że spośród moich wszystkich etui, to właśnie te dwa cenię sobie najbardziej. Silikon bardzo pewnie trzyma się w dłoni gwarantując bezpieczeństwo, choć dość pogrubia telefon oraz niemal za każdym razem wraz z nim wyciągam ze spodni kieszeń. Guma Apple potrafi również pękać i choć kwalifikuje się to do wymiany w ramach rękojmi, warto o tym pamiętać.
Pokrowiec skórzany oferuje w zamian bardzo elegancki styl, jednak kupując go w kolorze innym niż czarny, bardzo szybko spodziewać się możemy przetarć i zmian barwy.
Apple leather case
Apple silicone case
Etui niewątpliwie wartym uwagi jest produkt polskiej firmy bewood. Na stronie producenta do wyboru mamy różne rodzaje drewna czy obudowy, dodatkowo posiadamy możliwość własnego grawerunku.
Drewno jest prawdziwe, pachnie oraz wydaje się solidne, a grawer jest bardzo wysokiej jakości. Czego nie można powiedzieć o otaczającej nasz telefon gumie, która nie różni się niczym od tej za 5 złotych w markecie. Nie zmienia to jednak faktu, że iPhone w środku trzyma się bardzo solidnie, a jedyną odsłoniętą częścią jest ekran.
Kupując drewniane pokrowce, warto pomyśleć o charakterystyce każdego z rodzajów drewna. Bambus wykorzystany w moim egzemplarzu nie tylko dobrze wygląda, ale również amortyzuje upadki.
3. Pokrowce-cegły
Choć osobiście nie posiadam etui odpornego na wodę czy upadki, codziennie obserwuję, jak radzi sobie z tym mój znajomy. Tego typu pokrowce przeznaczone są dla specyficznych użytkowników lub ekstremalnych warunków. W zamian za dobrą ochronę, cały trud Jonathana Ive’a idzie na marne. Po włożeniu telefonu do Otterbox Defender, iPhone przestaje wyglądać jak iPhone – w zasadzie w ogóle przestaje wyglądać jak smartfon.
Topowe pokrowce “batalistyczne”:
Lifeproof Fre
Spigen Tough Armor
OtterBox Defender
Podsumowanie
Choć znane nam są setki pokrowców, rzadko kiedy ktoś wybiera tylko jeden i stwierdza, że jest on w 100% idealny. Choć właśnie tego Wam życzę, sam zostanę przy metodzie wymiany etui w zależności od warunków i sytuacji.
Swoją drogą, jestem bardzo ciekawy ilu z Was dokonywało kiedykolwiek zakupu na Aliexpress. Jeśli posiadacie doświadczenia związane z tym portalem, gorąco zachęcam do przekazania ich w komentarzu.
I jeszcze jedno: w jakich pokrowcach Wy nosicie swoje iPhone’y?
Podłącz się do ThinkApple na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.