Funkcja Picture in Picture (PIP; obraz w obrazie) to jedna z kilku większych nowości macOS Sierra, pozwalająca zmniejszyć wideo oglądane w Safari lub iTunes i wyświetlać w jednym z rogów ekranu podczas używania dowolnej aplikacji. Kiedy zainstalowałem na swoim komputerze macOS Sierra w wersji GM, możliwość logowania za pomocą Apple Watcha nie chciała mi działać, a o Picture in Picture słyszałem jedynie w internecie. O ile odblokowywanie Maca w końcu zadziałało, w systemie próżno szukać jakichkolwiek wskazówek, jak uruchomić tę drugą funkcję. Dlatego postanowiłem dokładnie przyjrzeć się sprawie i przybliżyć Wam wszystkie sposoby korzystania z funkcji Obraz w Obrazie.
Warto zacząć od tego, że stron internetowych domyślnie kompatybilnych z PIP jest bardzo mało (w moim przypadku około 90% stron, z których korzystam, nie ma wsparcia dla tej usługi). Jeśli jednak na taką traficie, powinniście ujrzeć dodatkowy, dedykowany jej przycisk. Właśnie tak działa to na przykład w serwisie konkurencyjnym dla YouTube, czyli Vimeo. W tym przypadku przycisk uruchamiający PIP znajduje się obok przycisku do aktywacji trybu pełnoekranowego w prawym dolnym rogu pasku menu odtwarzanego filmu.
Co, jeśli jednak wideo w trybie PIP obejrzeć chcemy na przykład na YouTube, czyli serwisie nie wspierającym (jeszcze?) nowej funkcji od Apple? W tym przypadku mamy dwie możliwości.
Pierwszą z nich jest niewymagająca dodatkowych skryptów opcja dwukrotnego kliku dodatkowego przycisku naszej myszy/trackpada na wyświetlanym filmie. W przypadku YouTube po pierwszym kliknięciu pokazuje nam się menu serwisu, jednak po kolejnym przyciśnięciu ukażą się już opcje Safari, a wśród nich “Włącz Obraz w obrazie”
Czytaj też:
Podłącz się do ThinkApple na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.