Działalność Software House Polska skupia się przede wszystkim na dostarczaniu firmom innowacyjnych, zgodnych z najnowszymi technologiami rozwiązań. Dzięki nim rozmaite przedsiębiorstwa są w stanie sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów, a także utrzymać konkurencyjność na wymagającym rynku. Jak powinna wyglądać wzorowa współpraca z software housem? W tym artykule poznasz najważniejsze wskazówki, które sprawią, że kooperacja ta będzie efektywna i pomocna dla rozwoju Twojego biznesu.
Tworzenie dedykowanych, wysoce skalowalnych aplikacji i oprogramowania na indywidualne zamówienie to obecnie bardzo pożądane usługi. Dynamiczny rozwój Internetu i rosnące znaczenie zaawansowanych technologii pociągnęły za sobą również nowe wymagania dla biznesu. W odpowiedzi na pojawiające się potrzeby licznych przedsiębiorstw powstały firmy typu software house.
Przed decyzją o współpracy i wyborem konkretnego software house’u warto dokładnie przemyśleć kilka podstawowych kwestii, m.in.:
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci lepiej sprecyzować własne oczekiwania i wymagania podejmowanego projektu, a także dobrać odpowiedni model współpracy z dostawcą oprogramowania.
Schemat współpracy może nieco różnić się w zależności od wielkości software house’u i jego dotychczasowego doświadczenia w pracy z klientem. Zawsze jednak kooperacja musi rozpocząć się od zaplanowania strategii działania i ustalenia najważniejszych założeń projektowych. Warto, abyś już na tym etapie wiedział, czego oczekujesz od software house’u i potrafił określić:
Przemyśl również preferowane sposoby i formy komunikacji, a także jej częstotliwość. Podczas pierwszego spotkania powinieneś dokładnie omówić kwestie rozliczania i raportowania tak, aby warunki współpracy były czytelne i w pełni akceptowalne.
To moment, w którym możesz w przystępny sposób przedyskutować z programistami najważniejsze kwestie dotyczące projektu. W wyborze optymalnego rozwiązania z pewnością pomoże dokładne przedstawienie celów biznesowych i kluczowych procesów zachodzących w firmie. Dzięki temu specjaliści z software house’u lepiej określą złożoność projektu, jego problematyczne elementy i możliwe blokery. Wiedza o Twojej działalności pozwoli ponadto dobrać najodpowiedniejszy zespół pod kątem potrzebnych kompetencji.
Kiedy wszystkie założenia są klarowne dla obu stron, rozpoczyna się praca nad właściwym produktem. W tym etapie powinni brać udział również przedstawiciele firmy zamawiającej, którzy na bieżąco mogą akceptować poszczególne części projektu. Firmy typu software house często pracują bowiem w modelu Agile, zakładającym pracę w tzw. sprintach, dzięki którym możliwe jest wprowadzanie poprawek czy zwinne usuwanie pojawiających się awarii. Weryfikacja przez klienta jest ważnym elementem testowania funkcjonalności produktu i jego sprawnego wdrażania.
Należy zaznaczyć, że współpraca z dostawcą oprogramowania nie kończy się wraz z momentem oddania produktu do klienta. Po wdrożeniu projekt wymaga bowiem ponownego sprawdzenia, rozwijania i utrzymywania. Wszystko po to, by oprogramowanie mogło nadążać za rozwijającym się biznesem, nie hamując jego działań.
Ważne, abyś na tym etapie dokładnie poznał wszelkie funkcjonalności i sposoby korzystania z nich. Nie bój się zatem zadawać pytań. Weryfikuj każdy element, który budzi Twoją niepewność, i korzystaj z wiedzy doświadczonych ekspertów. Współpraca z software house Polska zakłada przede wszystkim transparentną komunikację i relacje partnerskie. Klient jest bowiem centralnym podmiotem projektu, czynnie związanym z każdym etapem jego realizacji.
***
Materiał partnera.