Wczoraj Apple i Google wprowadziły do swoich systemów opracowaną wspólnie funkcję międzyplatformowego wykrywania śledzenia, która powiadamia użytkownika o wykryciu poruszającego się wraz z nim urządzenia Bluetooth śledzącego położenie — niezależnie od systemu operacyjnego, z którym urządzenie to jest połączone w parę.
Apple i Google utworzyły grupę roboczą Detecting Unwanted Location Trackers, w ramach której opracowały branżowy standard umożliwiającego informowanie użytkowników iOS i Androida o tym, że są nieświadomie śledzeni przy pomocy lokalizatora Bluetooth.
Ma to ograniczyć przypadki niewłaściwego użytkowania urządzeń, które powstały z myślą o łatwiejszym lokalizowaniu rzeczy osobistych, a nie osób.
Wczoraj Apple udostępniło to rozwiązanie w finalnej wersji iOS 17.5, a Google wprowadziło je do urządzeń z systemem Android 6.0 i nowszym.
Dzięki nowej funkcji użytkownicy będą otrzymywać na swoje urządzenia powiadomienie „[Przedmiot] porusza się razem z Tobą” w przypadku wykrycia, że nieznany lokalizator Bluetooth przemieszcza się z nimi przez pewien czas. Powiadomienia będą wysyłane bez względu na platformę, z którą sparowano urządzenie.
Jeśli użytkownik otrzyma takie powiadomienie na iPhone’a, będzie to oznaczało, że wraz z nimi przemieszcza się AirTag, akcesorium korzystające z sieci Znajdź lub inny zgodny ze standardem branżowym lokalizator Bluetooth należące do innej osoby.
Może się zdarzyć, że powiadomienie będzie dotyczyło lokalizatora, który jest dołączony do pożyczonego przez użytkownika przedmiotu. W pozostałych sytuacjach będzie można wyświetlić na iPhonie identyfikator lokalizatora, odtworzyć na lokalizatorze dźwięk ułatwiający jego znalezienie lub uzyskać instrukcje ułatwiające jego wyłączenie.
Producenci lokalizatorów opartych na Bluetooth, w tym Chipolo, eufy, Jio, Motorola i Pebblebee, zobowiązali się do tego, że w przyszłości ich urządzenia będą zgodne z udostępnianym standardem.
AirTag oraz akcesoria innych firm korzystające z sieci Znajdź były od samego początku opracowywane z myślą o wiodących w branży mechanizmach ochrony prywatności i bezpieczeństwa, a firma Apple pozostaje wierna swojemu zobowiązaniu na rzecz tworzenia innowacyjnych, dodatkowych rozwiązań służących ochronie klientów.
Podjęta współpraca obejmuje różne ekosystemy i jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą wspieraną przez organizacje branżowe oferującą najlepsze praktyki i wytyczne dla producentów zamierzających wytwarzać zgodne ze standardem produkty.
Firmy Apple i Google będą nadal pracować z organizacją Internet Engineering Task Force w ramach grupy roboczej Detecting Unwanted Location Trackers w celu rozwijania oficjalnego standardu branżowego dla tej technologii.