Jedną z najciekawszych nowych funkcji iOS 18 jest możliwość blokowania aplikacji i ich ukrywania za pomocą biometrii. Jak ona działa?
iOS 18, którego finalną wersję Apple udostępniło w poniedziałek, pozwala zabezpieczyć daną aplikację lub w ogóle ją ukryć, żeby być pewnym, że nikt, kto ma dostęp do naszego odblokowanego telefonu nie wejdzie w apkę, której nie chcielibyśmy pokazać (np. żeby znajomy, któremu damy telefon do ręki, by obejrzał zdjęcia z wakacji, nie otworzy aplikacji Wiadomości, Mail czy WhatsApp).
Apple oficjalnie podaje, że:
Otwarcie zablokowanej aplikacji lub użycie dla niej Siri będzie wymagało użycia Face ID.
Podglądy powiadomień i wyniki Spotlight nie będą wyświetlały zawartości z tej aplikacji.
Aby ukryć lub zablokować aplikację należy w pierwszej kolejności przytrzymać jej ikonkę. W podobny sposób, jakby chciało się tę aplikację usunąć.
Wyświetli się znane nam już menu kontekstowe, w którym pojawi się nowa opcja – “Wymagaj Face ID” (w przypadku iPhone’ów z tym rodzajem zabezpieczenia biometrycznego).
Następnie, po wciśnięciu “Wymagaj Face ID”, wyświetlą się dwie opcje do wyboru:
Użytkownik może wybrać, czy chce jedynie zabezpieczyć aplikację za pomocą biometrii, lub czy chce ją także ukryć, aby zachować dyskrecję.
W przypadku tego drugiego, aplikacja zostanie przeniesiona do folderu “Ukryte” na samym dole w galerii programów.
Na powyższym obrazku widać, jak wygląda folder z ukrytymi aplikacjami (w tym wypadku jedną – Pages), a jak po odblokowaniu.
Warto zaznaczyć, że nie każda aplikacja obsługuję nową funkcję blokady czy ukrywania za pomocą Face ID, dotyczy to np. natywnych aplikacji Ustawienia, Aparat czy Kontakty.
Więcej nowości w iOS 18: