Siri na Homepod odpowiada poprawnie tylko na 52% pytań, szef Sonos chce Spotify, a Spotify się wyśmiewa

Marcin Chrobak   12 lutego 2018

Loup Ventures, firma kapitałowa zajmująca się prowadzeniem badań nad nowymi technologiami przetestowała HomePoda.
Wynik? Siri jest w stanie odpowiedzieć tylko na 52% zadanych pytań poprawnie.

berrolia

Siri była w stanie zrozumieć 99,4% zapytań, ale tylko na 52,3% z nich była w stanie odpowiedzieć poprawnie.
Od swoich konkurentów, Alexy i Cortany jest lepsza w wyszukiwania miejsc zainteresowań w okolicy (“Gdzie znajdę najlepszą kawę?”), ale na tym polu wszystkie trzy zostałī zdeklasowane przez Google Home.
Ten wynik nikogo nie dziwi, w końcu Google Maps ma aktualnie największą bazę danych i map na świecie i nic nie wskazuje na to żeby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Siri na ostatnim miejscu

Patrząc pod kątem samych poprawnych odpowiedzi Siri plasuje się niestety na ostatnim miejscu wśród asystentów głosowych:

 • Google Home 81% poprawnych odpowiedzi
 • Alexa 64% poprawnych odpowiedzi
 • Cortana 57% poprawnych odpowiedzi
 • Siri 52,3% poprawnych odpowiedzi

Pewne funkcje podczas korzystania z Siri na HomePod są niedostępne – nie jest ona w stanie odpowiedzieć na zapytania dotyczące kalendarza, emaila, wykonywania połączeń czy nawigacji.
Próba otrzymania odpowiedzi na powyższe kończy się odesłaniem nas do iPhone’a.

Kiedy Loup Ventures nie zadawało pytań związanych z dodatkowymi funkcjonalnościami to częstotliwość poprawnych odpowiedzi wzrosła do 67%.
Według firmy wynik ten powinien się poprawić kiedy Apple zdecyduje się dać Siri na HomePodzie dostęp do tych opcji.

Dodatkowe obserwacje

Firmy Loup Ventures:

 • HomePod jest w stanie dużo lepiej wychwycić nasz głos z otoczenia. Wynika to z wbudowanego tłumienia szumów dzięki któremu jest w stanie usłyszeć (a co ważniejsze zrozumieć) co do niego mówimy nawet jeżeli bardzo głośno słuchamy muzyki
 • Głos Siri na HomePodzie brzmi łagodniej i bardziej ludzko niż na iPhonie
 • Komunikacja z Siri jest dużo bardziej naturalna w porównaniu do innych asystentów, którzy przed odpowiedzią powtarzają pytanie użytkownika
 • Podłączenie i konfiguracja HomePoda jest najłatwiejsza ze wszystkich testowanych smart głośników
 • Opakowanie HomePoda to nowy rodzaj kunsztu w wykonaniu Apple. Pudełko jest idealnie dopasowane, a jego budowa wymusza na użytkowniku powolne jego otwieranie – co buduje napięcie.
 • Dotykowe przyciski u góry HomePoda nie są tak oczywiste jakby się mogło wydawać. Pojedyńcze tapnięcie to Play/Pauza, Podwójne – Następny utwór, Potrójne – Poprzedni utwór, a Tapnięcie i przytrzymanie – wywołanie Siri.
 • W roli głośnika, czyli tak jak pozycjonuje Apple swój produkt, brzmi niesamowicie. W roli asystenta jest już gorzej – chociaż lepiej niż zakładano.

Plany na przyszłość

Według Loup Ventures Apple ma daleko idące plany dla HomePoda. Dzisiaj jest tylko (a może aż) bardzo dobrym smart głośnikiem, któremu jeszcze dużo brakuje do roli użytecznego w życiu codziennym asystenta.
Apple dąży do tego żeby Siri stała się dostępna wszędzie i pomagała nam w naszym życiu na codzień. Efektem tego będzie zmiana myślenia użytkowników, którzy zamiast komunikować się ze swoimi urządzeniami poprzez interfejs, klawiaturę, mysz czy touchpad będą po prostu z nimi rozmawiać.

Apple zdecydowało się użyć chipa A8 (tym samym co w iPhone 6), który jest “mózgiem” HomePoda. Nic nie wskazuje na to, żeby w aktualnej wersji HomePod wykorzystywał tę moc. Jak już wiemy, HomePod będzie aktualizował się sam, bez wiedzy użytkownika (tak jak AirPodsy). Co Apple zamierza dalej? Czy zobaczymy nowe funkcje? I czy… Siri będzie kiedyś dostępna w naszym rodzimym języku?

Sonos i Spotify

Były szef firmy Sonos, która zajmuje się produkcją głośników, pochwalił Apple za wykonanie HomePoda i za jakość dźwięku.
Uważa on jednak, że Apple powinno jak najszybciej otworzyć swoją platformę na aplikacje firm trzecich – tak żeby HomePod mógł obsługiwać natywnie np. Spotify.

Firma Sonos postanowiła w zabawny (i sarkastyczny) sposób uczcić dzień premiery HomePoda tweetem, którym życzą Apple dobrego startu. Do tweeta dołączona jest playlista na Spotify… którego HomePod natywnie nie obsługuje.

Playlista składa się z piosenek, których nazwy utworów układają się w tekst:

“Hello Apple, Something About Us Together Feels Right Even Though You’re Crazy For This Home POD. Remember Two Is Better Than One, Just Playing. It’s a Party, Everybody’s Coming To My House, Even You. Come As You Are Fruit Machine, No Matter What You’re told We’re Going To Be Friends Over Everything”

Źródło: Loup Ventures, 9To5Mac


Posłuchaj najnowszego odcinka ThinkApple Podcast: HomePod, iPhone SE 2 i kolejne rekordy Apple.


Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

iPhone 13 i 13 Pro już w sprzedaży!

Marcin Chrobak

Lubię komputery, głównie te z jabłkiem.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: