Aktualizacja: macOS Mojave już dostępny – sprawdź wszystkie nowości
***
Już dzisiaj, prawdopobnie około 19:00, Apple udostępni macOS Mojave – najnowszą wersję systemu operacyjnego dla Maca. Znajdziemy w nim między innymi takie nowości jak tryb ciemny, dynamiczne tapety dostosowujące sie do pory dnia, automatyczne grupowanie zawartości pulpitu, znane z iOS aplikacje Dom, Giełda, Dyktafon i News, ulepszenia w Safari (favicony!) oraz całkowicie nowy Mac App Store.
Ale zanim będziemy mogli wypróbować nowe funkcje Mojave, musimy go poprawnie zainstalować. Zerknijcie na nasz poradnik, żeby cały proces przebiegł szybko i bezproblemowo.
Mojave nie wspiera komputerów Apple sprzed 2012 r., z jednym wyjątkiem – będzie działał na Macu Pro z połowy 2010 r.
macOS Mojave – lista kompatybilnych Maców:
Żeby sprawdzić, który dokładnie model Maca posiadasz, kliknij w logo Apple w lewym górnym rogu ekranu i wybierz Ten Mac.
Według Apple, do zainstalowania macOS Mojave na pewno wystarczy 20 GB wolnego miejsca na dysku. Ale najprawdopodobniej potrzebne będzie o wiele mniej wolnej powierzchni dyskowej – plik instalacyjny będzie zajmował około 5 GB, kilka GB może być też potrzebnych na tymczasowe pliki instalacyjne.
Zanim zainstalujesz Mojave, KONIECZNIE zrób kopię zapasową swojego Maca przy użyciu Time Machine.
Time Machine zachowuje kopię każdego pliku i stan systemu z danego dnia. Kopię zapasową możemy zapisać na dysku zewnętrznym, AirPort Extreme, Time Capsule lub na serwerze OS X Server.
Szczegółowe instrukcje, jak wykonać kopię zapasową Maca przy użyciu Time Machine znajdziesz tutaj.
Sprawdź też: BackBlaze – kopie zapasowe Maca w chmurze. Czy warto?
Zdecydowana większość aplikacji powinna działać z macOS Mojave, ale jeśli masz na swoim Macu bardzo stare aplikacje lub takie, z których musisz korzystać nieprzerwanie, lepiej upewnij się, czy są one kompatybilne z najnowszym systemem. Możesz to zrobić na stronie dewelopera danej aplikacji lub np. na stronie RoaringsApps.
Wejdź też do App Store -> Uaktualnienia i zainstaluj wszystkie aktualizacje dostępne dla Twoich aplikacji pobranych z Mac App Store.
Otwórz aplikację App Store (znajdziesz ją w docku lub klikając na logo Apple w lewym górnym rogu i wybierając App Store) i przejdź do zakładki Uaktualnienia lub znajdź macOS Mojave w zakładce Polecane i kliknij Pobierz i zainstaluj.
>>bezpośredni link do macOS Mojeve w App Store<<
Jeśli masz zainstalowany OS X El Capitan albo późniejszą wersję systemu, system pobierze macOS Mojave automatycznie w tle, a potem zapyta Cię, kiedy chcesz go zainstalować. Jeśli nie chcesz, żeby system automatyznie pobierał nowej wersji w tle musisz odznaczyć opcję “Pobieraj nowe uaktualnienia w tle” w Ustawienia -> App Store.
Po pobraniu i instalacji nowego systemu komputer powinien sam ponownie się uruchomić.
Gotowe!