Według danych Visa już ponad 99,9% terminali płatniczych używanych w Polsce obsługuje płatności zbliżeniowe. Polska będzie pierwszym krajem na świecie, który osiągnie 100% akceptacji dla transakcji zbliżeniowych. Może się to stać już w ciągu najbliższych kilkudziesięciu dni.
„W najbliższych tygodniach Polska stanie się pierwszym krajem na świecie, w którym zbliżeniowo będzie można zapłacić w każdym fizycznym punkcie sprzedaży” – twierdzi Jakub Kiwior, dyrektor generalny Visa w Polsce i na Węgrzech.
A że jedynie niewielki procent terminali zbliżeniowych nie obsługuje płatności smartfonem (starsze terminale, które mają NFC, ale nie posiadają i nie wspierają odpowiedniego, nowszego oprogramowania), można powiedzieć, że prawie w każdym punkcie sprzedaży w Polsce można zapłacić przy użyciu Apple Pay.
O to, jak przedstawiają się dokładnie te liczby zapytałem Jacka Uryniuka, eksperta od płatności mobilnych z Cashless:
Ile z obecnych na polskim rynku terminali akceptuje Apple Pay? Precyzyjnie nikt tego nie wie. Natomiast z danych NBP wynika, że na ok. 740 tys. POS-ów działających w Polsce płatności mobilne (a więc także Apple Pay) akceptuje 699 tys.
Wynika z tego, że używając Apple Pay możemy zapłacić w około 95% fizycznych punktów sprzedaży w Polsce.
Z badania przeprowadzonego przez Visa wynika też, że udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie transakcji bezgotówkowych dokonywanych na terenie Polski zbliżył się do poziomu 85%.
Co ważne, wprowadzenie płatności zbliżeniowych otworzyło drogę dla płatności mobilnych. Wyniki badania pokazują, że już niemal 90% polskich konsumentów spośród tych, którzy dokonali płatności zbliżeniowej, sądzi, że w ciągu trzech lat zapłaci smartfonem.
Jak czytamy w najnowszym raporcie Visa, popularyzacja płatności zbliżeniowych jest trendem obserwowanym na wielu rynkach, ale Polska i pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Słowacja, Węgry) przodują pod tym względem na świecie (wszystkie te państwa zajmują miejsca w globalnej czołowej szóstce pod względem popularności płatności zbliżeniowych).
Jednocześnie dane Europejskiego Banku Centralnego plasują Polskę w ścisłej czołówce krajów o najniższym udziale transakcji oszukańczych w całym obszarze SEPA.