Jedną z bardzo ciekawych nowych funkcji w iOS 14 jest rozpoznawanie dźwięku. Jeśli ją uruchomimy, iPhone będzie stale nasłuchiwać określonych dźwięków i poinformuje nas, gdy jeden z nich usłyszy. Nowa funkcja z pewnością bardzo przyda się osobym niesłyszącym lub niedosłyszącym, a w przyszłości może się też okazać niezwykle przydatna dla obsługi naszego inteligentnego domu.
Nową funkcję znajdziemy w Ustawienia -> Dostępność -> Rozpoznawanie dźwięku. Domyślnie nie jest uruchomiona.
Apple opisuje ją tak:
iPhone będzie stale nasłuchiwać określonych dźwięków, próbować zidentyfikować je używając wbudowanej sztucznej inteligencji i powiadamiać Cię o ich wykryciu.
I jednocześnie przestrzega, żeby mieć do niej ograniczone zaufanie:
Na funkcji Rozpoznawanie dźwięku nie należy polegać, jeśli może to spowodować uszczerbek na zdrowiu, w sytuacjach wysokiego ryzyka i awaryjnych, ani w nawigacji.
W tym momencie w iOS 14 iPhone potrafi rozpoznawać 14 typów dźwięków, podzielonych na cztery kategorie.
Gdy jeden z tych dźwięków zostanie wykryty, otrzymamy stosowne powiadomienie.
Jeśli przytrzymamy chwilę palec na okienku z powiadomieniem, wyświetli się nam menu kontekstowe z opcją wyciszenia powiadomień o tym typie dźwięku na 5 minut, 30 minut lub na 2 godziny.
Jak wspomniałem na początku, rozpoznawanie dźwięków to funkcja bardzo przydatna dla osób niesłyszących lub niedosłyszących, które telefon może poinformować teraz o tym, że ktoś puka do drzwi, czy że dziecko zaczęło płakać. Może nawet uratować przed pożarem.
Osobom słyszącym funkcja może przydać się na przykład wtedy, gdy mają założone słuchawki, czy biorą prysznic i nie słyszą pukania do drzwi.
Na razie wykrycie dźwięku nie może być wyzwalaczem żadnej akcji/automatyzacji HomeKit czy w Skrótach, ale należy się spodziewać, że w przyszłości takim wyzwalaczem zostanie. A wtedy możliwości tworzenia automatyzacji w naszym inteligentnym domu znacznie się powiększą. “Zapal lampkę nocną, gdy usłyszysz płacz dziecka”. “Włącz syrenę alarmową i otwórz drzwi, gdy rozpoznasz ogień”. Przykłady można by mnożyć godzinami. Tym bardziej, że należy się spodziewać, że z czasem iPhone i inne urządzenia Apple (jak HomePod) będą potrafiły rozpoznać więcej typów dźwięków.