iOS 14: jak działa funkcja rozpoznawania dźwięków przez iPhone’a i do czego może się przydać?

Tomek Czech   26 czerwca 2020

Jedną z bardzo ciekawych nowych funkcji w iOS 14 jest rozpoznawanie dźwięku. Jeśli ją uruchomimy, iPhone będzie stale nasłuchiwać określonych dźwięków i poinformuje nas, gdy jeden z nich usłyszy. Nowa funkcja z pewnością bardzo przyda się osobym niesłyszącym lub niedosłyszącym, a w przyszłości może się też okazać niezwykle przydatna dla obsługi naszego inteligentnego domu.

berrolia

iOS 14 – rozpoznawanie dźwięków

Nową funkcję znajdziemy w Ustawienia -> Dostępność -> Rozpoznawanie dźwięku. Domyślnie nie jest uruchomiona.

Apple opisuje ją tak:

iPhone będzie stale nasłuchiwać określonych dźwięków, próbować zidentyfikować je używając wbudowanej sztucznej inteligencji i powiadamiać Cię o ich wykryciu.

I jednocześnie przestrzega, żeby mieć do niej ograniczone zaufanie:

Na funkcji Rozpoznawanie dźwięku nie należy polegać, jeśli może to spowodować uszczerbek na zdrowiu, w sytuacjach wysokiego ryzyka i awaryjnych, ani w nawigacji.

W tym momencie w iOS 14 iPhone potrafi rozpoznawać 14 typów dźwięków, podzielonych na cztery kategorie.

Gdy jeden z tych dźwięków zostanie wykryty, otrzymamy stosowne powiadomienie.

Jeśli przytrzymamy chwilę palec na okienku z powiadomieniem, wyświetli się nam menu kontekstowe z opcją wyciszenia powiadomień o tym typie dźwięku na 5 minut, 30 minut lub na 2 godziny.

Jak wspomniałem na początku, rozpoznawanie dźwięków to funkcja bardzo przydatna dla osób niesłyszących lub niedosłyszących, które telefon może poinformować teraz o tym, że ktoś puka do drzwi, czy że dziecko zaczęło płakać. Może nawet uratować przed pożarem.

Osobom słyszącym funkcja może przydać się na przykład wtedy, gdy mają założone słuchawki, czy biorą prysznic i nie słyszą pukania do drzwi.

Na razie wykrycie dźwięku nie może być wyzwalaczem żadnej akcji/automatyzacji HomeKit czy w Skrótach, ale należy się spodziewać, że w przyszłości takim wyzwalaczem zostanie. A wtedy możliwości tworzenia automatyzacji w naszym inteligentnym domu znacznie się powiększą. “Zapal lampkę nocną, gdy usłyszysz płacz dziecka”. “Włącz syrenę alarmową i otwórz drzwi, gdy rozpoznasz ogień”. Przykłady można by mnożyć godzinami. Tym bardziej, że należy się spodziewać, że z czasem iPhone i inne urządzenia Apple (jak HomePod) będą potrafiły rozpoznać więcej typów dźwięków.

Produkty Apple w super cenach

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: