5 pytań, na które wypada znać odpowiedź przed zakupem gramofonu

Jakub Felczyński   26 czerwca 2020

Gramofony są obiektem westchnień audiofilii i melomanów nieprzerwanie od 2 poł. XIX wieku, kiedy to udoskonalono wynaleziony przez Thomasa Edisona phonograph. Przed decyzją o zakupie wymarzonego (choć nieco mylnie nazywanego) “adapteru”, musimy odpowiedzieć na kilka pytań. Do czego podłączyć gramofon? Czy potrzebujemy przedwzmacniacza? Jakie akcesoria powinniśmy mieć? Na co dzień, jako ekspert audio-wideo, udzielam takich porad w salonie Denon Store Posnania. Postanowiłem więc skorzystać z tego doświadczenia, zebrać wszystkie porady w jednym miejscu i podzielić się nimi z Wami.  

berrolia

Jaki gramofon wybrać?

Pamiętajmy o tym, że sprzęt muzyczny to nie tylko reproduktor świetnego dźwięku – to również element wystroju naszego pomieszczenia. A z racji tego, że gramofon nie bardzo można upchać w niewielkiej półce pod telewizorem, może służyć nie tylko jako źródło dźwięku, ale dobrze wyglądająca ozdoba. Przeglądając sieć w poszukiwaniu idealnego produktu znajdziemy przeróżnie wyglądające urządzenia – futurystycznie, klasycznie, vintage, tematycznie itd.

Musimy pamiętać, że design standardowego gramofonu jest podyktowany ważnymi cechami jego konstrukcji i ingerencja w nie (np. w celu zmiany wyglądu) zazwyczaj wpływa negatywnie na jakość brzmienia. Dlatego, jeśli zależy nam na jak najlepszym dźwięku, musimy pogodzić się ze standardowym kształtem gramofonu.

Możemy liczyć jednak na przeróżne wersje kolorystyczne i wzory obecne na talerzu czy chassis naszego wymarzonego urządzenia.

Gramofon Pro-Ject ESSENTIAL III GEORGE HARRISON

Do czego podłączyć gramofon?

Gramofon odtwarza dźwięk poprzez ocieranie się igły o rowki w płycie winylowej. Wytworzone w ten sposób impulsy elektryczne mają trochę inną charakterystykę niż te płynące z cyfrowych źródeł dźwięku, takich jak odtwarzacze CD. Zanim trafią do wzmacniacza muszą zostać odpowiednio przetworzone i wzmocnione – niejako zestandaryzowane.

Służy do tego przedwzmacniacz (stopień) gramofonowy. Może on być wbudowany od razu w gramofon (tak jest we wszystkich gramofonach Denona), wbudowany we wzmacniacz czy amplituner lub też być w formie osobnego urządzenia. Dlatego przed zakupem wybranego urządzenia należy upewnić się, czy w naszej konfiguracji sprzętowej jest obecny chociaż jeden, w dowolnej z tych trzech form. Można to zrobić dokładnie analizując specyfikację produktów lub prosząc o poradę ekspertów w naszych salonach.

Oczywiście są sprzęty wymykające się standardom. Należą do nich gramofony z wbudowanymi już głośnikami – na przykład ION Mustang LP.

Gramofon ION MUSTANG LP

Należy jednak pamiętać, że tego typu konstrukcje mają swoje ograniczenia brzmieniowe, dlatego też korzystajmy z nich tylko w przypadku, gdy nie mamy możliwości stworzenia kilkuelementowego systemu audio lub zależy nam przede wszystkim na wyglądzie.

Gdzie postawić gramofon?

 Jak wspomniałem wcześniej, gramofony potrzebują specjalnego miejsca. Po pierwsze, w większości przypadków zajmują sporo przestrzeni ze względu na rozmiary talerza i chassis. Po drugie – to miejsce musi spełniać kilka warunków. Najważniejsze jest, aby było powierzchnią poziomą – gramofon musi stać w jak najbardziej idealnym poziomie, aby igła mogła ocierać się o rowki w płycie winylowej równomiernie.

Wybierając miejsce dla naszego urządzenia warto wcześniej zmierzyć, czy nie będzie problemu ze stabilnym ulokowaniem sprzętu oraz sprawdzić poziomicą, czy jest równo.

Jednak nawet od tej zasady jesteśmy w stanie znaleźć odstępstwo – na rynku są dostępne gramofony, które ustawiane są pionowo. W takim przypadku wystarczy zapewnić odpowiednią ilość przestrzeni nad półką oraz zadbać o równowagę w jednej płaszczyźnie.

Gramofon Pro-Ject VT-E R

Jakiej funkcjonalności oczekuję od gramofonu?

Nad podstawową funkcją nie trzeba się zastanawiać – nasz gramofon ma odtwarzać płyty winylowe w jak najlepszej jakości. Natomiast wokół tego zadania piętrzą się dodatkowe możliwości, jakie dają nam producenci.

Jedną z nich jest automatyka – możemy wybrać gramofon automatyczny, który po naciśnięciu przycisku zrobi wszystko za nas – czyli podniesie ramię i nałoży je precyzyjnie na płytę (my oczywiście musimy nałożyć ją na talerz). Takim produktem jest chociażby Denon DP-300F.

Poza tym, możemy zechcieć zdigitalizować naszą analogową kolekcję – niektóre gramofony mają technologię umożliwiającą zgrywanie naszych winyli w wysokiej jakości na pamięci USB (należy do nich na przykład Denon DP-450USB).

Jakich akcesoriów potrzebuję?

Zdecydowanie najważniejszymi akcesoriami potrzebnymi w codziennym obcowaniu z gramofonem są te pozwalające utrzymać nasze płyty w czystości. Na co dzień najlepiej nadaje się do tego szczoteczka z włókna węglowego, którą usuniemy kurz z rowków płyty i zdejmiemy z niej niechciane ładunki elektrostatyczne.

W przypadku bardziej zanieczyszczonych płyt (np. tłustych od odcisków palców) należy sięgnąć po cięższy kaliber – specjalną masę (np. Vinyl Clean), która skutecznie usuwa zabrudzenia i ślady palców z płyty, jednocześnie nie niszcząc jej.

Innymi bardzo przydatnymi akcesoriami są wagi do kalibracji siły nacisku igły na płytę, adaptery do singli (umożliwiają nam one odtwarzanie małych płyt winylowych z jednym czy dwoma utworami – są one mniejsze od klasycznych i mają dużo większy otwór w środku) oraz naciski na płytę, które zwiększą stabilność obrotu talerza i precyzję odczytu.

Oczywiście to tylko kropla w morzu pytań, które kłębią się w naszych głowach w czasie rozmyślania o zakupie gramofonu. Aby poznać odpowiedź na każde z nich zapraszam do kontaktu ekspertami w salonach Denon Store, którzy podzielą się swoją wiedzą i pomogą dobrać urządzenie spełniające wszystkie nasze oczekiwania.

Jakub Felczyński

Ekspert audio-video, doradca klienta w Denon Store Posnania.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: