Jak zachować 100% pojemności baterii iPhone’a po dwóch latach użytkowania

Tomek Czech   15 listopada 2022

Martwisz się o kondycję baterii Twojego iPhone’a? Za wszelką cenę chcesz jak najdłużej utrzymać ją powyżej 80%, bo wtedy zapewnia ona pełną wydajność telefonu? Jeden z użytkowników TikToka twierdzi, że wie, jak zachować pełną, 100-procentową pojemność baterii nawet po dwóch latach użytkowania. Jego wideo szybko stało się viralem.

berrolia

100% pojemności baterii iPhone’a po dwóch latach

Użytkownik TikToka o ksywce Shoandtech opublikował wideo zatytułowane “Przestań ładować iPhone’a w nocy”. Długie ładowanie do 100% to jego zdaniem główna przyczyna szybkiej degradacji baterii i spadku jej maksymalnej pojemności.

Jako dowód Shoandtech podaje swój przykład – odkąd przestał ładować swoje iPhone’y w nocy, bardzo długo zachowują one pełną, 100-procentową pojemność.

Jak długo?

Tiktoker najpierw pokazuje swojego iPhone’a 13 Pro, który po roku użytkowania zachował 100% pojemności baterii. Potem prezentuje swój drugi telefon – iPhone’a 12 Pro, którego bateria dalej ma 100% pojemności po dwóch latach używania.

Pokazuje też telefon żony, która ładuje go w nocy – bateria rocznego iPhone’a 13 ma 93% pierwotnej pojemności.

Black Friday na Amazon.pl już trwa!

Shoandtech twierdzi, że baterie litowo-jonowe nie “lubią” ekstremów – zarówno niskiego, jak i wysokiego poziomu naładowania. Dlatego nie doprowadza do rozładowania iPhone’a i stara się go podłączyć do zasilania, gdy tylko poziom naładowania baterii spada do 20%. Stara się też nie ładować powyżej 80%.

Czy ma rację? 

W dużej mierze tak. Eksperci zgadzają się, że baterie litowo-jonowe zużywają się szybciej, kiedy są naładowane w ponad 80%. Dlatego jak najdłuższe utrzymanie poziomu naładowania baterii poniżej 80% wydłuża jej żywotność.

Apple oficjalnie nie doradza oczywiście rezygnacji z ładowania iPhone’a w nocy czy doładowywania do pełnych 100%, ale wprowadzając w iOS 13 funkcję zoptymalizowanego ładowania baterii de facto przyznało, że dobrze jest jak najdłużej utrzymywać baterię poniżej poziomu 80%.

Dzięki funkcji „Zoptymalizowane ładowanie baterii” iPhone uczy się, kiedy i jak długo go ładujemy, żeby nie ładować baterii powyżej 80% na długo przed odłączeniem telefonu od prądu. Jeśli np. na co dzień podłączamy iPhone’a wieczorem, żeby rano odłączyć go w pełni naładowanego, przy uruchomionej funkcji optymalizacji bateria najpierw naładuje się do 80%, a pozostałe 20% zostanie doładowane na krótko przed tym, kiedy zazwyczaj go odłączamy.

Ponadto, przy ładowaniu w przedziale 80%-100% bateria mocno się nagrzewa, więc żeby wydłużyć jej żywotność, ładowanie odbywa się wtedy “małym prądem” (prądem o mniejszym natężeniu).

Apple doradza też, że jeśli nie używamy iPhone’a przez dłuższy czas, powinniśmy przechowywać go z baterią naładowaną wokoło 50%.

To wszystko potwierdza to, co mówi Shoandtech – baterie litowo-jonowe nie lubią ekstremów. Nie jest to resztą żadna nowość – taka jest po prostu natura tych ogniw.

Czy oznacza to, że rezygnując z nocnego ładowania i utrzymując poziom naładowania iPhone’a pomiędzy 20% a 80% zachowamy 100% pojemności baterii nawet po 2 latach? To bardzo wątpliwe. Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że wręcz niemożliwe. Nie spotkałem jeszcze nikogo (oprócz Shoandtecha…) , kto po tak długim czasie użytkowania uzyskałby taki wynik.

Zauważmy jednak, że Tiktoker ma dwa telefony, więc użytkowanie rozkłada się pomiędzy dwa urządzenia. Nie wiemy też, jak bardzo eksploatuje swoje telefony, w jakim stopniu na co dzień posiłkuje się innymi urządzeniami, jak laptop czy tablet.

Każdy ma inne nawyki, używa smartfona w inny sposób.

Ale jedno jest pewne – warto stosować się do jego rad podanych przez Shoandtech. Może nie osiągniemy 100% pojemności po dwóch latach, czy nawet po roku, ale z pewnością przyczyni się to do wydłużenia żywotności baterii naszego iPhone’a.

@shoandtech Stop charging your phone overnight! Optimized charging isn’t as great as you think it is! #iphone #android #batteryhealth #tech #shoandtech ♬ original sound – Shomes | Tech & Lifestyle

@shoandtech Replying to @Ryan_TechTips How AND Why I avoid charging my iPhone overnight. I’ve maintained 100% battery health on my iPhones for years just by making this small change. Android phones also use lithium ion batteries so this applies for them as well! #iphone #android #batteryhealth #shoandtech ♬ original sound – Shomes | Tech & Lifestyle

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: