Zgodnie z przewidywaniami Apple ogłosiło dzisiaj wprowadzenie do sprzedaży nowe MacBooki Pro 14″ i 16″ z procesorami M2 Pro i M2 Max, możliwością konfiguracji do 96 GB RAM i dłuższym czasem pracy na baterii. Komputery będą dostępne od 24 stycznia. Polskie ceny znajdziecie tutaj.
Przyjrzyjmy się nowym procesorom i sprawdźmy, jakie jeszcze nowości znajdziemy w zaprezentowanych dzisiaj laptopach.
Czip M2 Pro bazuje na rozbudowanej architekturze M2, mieszcząc w niej nawet 12‑rdzeniowe CPU i nawet 19‑rdzeniowe GPU, a także do 32 GB szybkiej zunifikowanej pamięci RAM.
M2 Max ma jeszcze lepsze parametry niż M2 Pro, w tym nawet 38 rdzeni GPU i podwojoną przepustowość zunifikowanej pamięci RAM, której pojemność może wynosić aż 96 GB.
Dzięki bezkonkurencyjnej wydajności z jednego wata jest to najpotężniejszy i najbardziej energooszczędny z czipów montowanych w laptopach klasy profesjonalnej.
Oba czipy są też wyposażone w ulepszone autorskie technologie, w tym szybszy 16‑rdzeniowy system Neural Engine i potężny silnik multimedialny Apple.
M2 Pro: ogromny skok wydajności podczas wymagających zadań
Czip M2 Pro został wykonany z wykorzystaniem technologii 5‑nanometrowej drugiej generacji i składa się z 40 miliardów tranzystorów – to o niemal 20 procent więcej niż w M1 Pro i dwa razy więcej niż w M2. Obsługuje zunifikowaną pamięć RAM o przepustowości 200 GB/s – czyli dwukrotnie większej niż M2 – i niskich opóźnieniach oraz pojemności do 32 GB.
CPU nowej generacji ma 10 lub 12 rdzeni, w tym nawet osiem rdzeni zapewniających wydajność i cztery rdzenie energooszczędne. W efekcie wydajność wielowątkowa CPU jest do 20% większa niż w wypadku 10‑rdzeniowego CPU w czipie M1 Pro.
Aplikacje takie jak Adobe Photoshop radzą sobie z wymagającymi zadaniami szybciej niż kiedykolwiek, a kompilowanie w Xcode trwa 2,5x krócej niż na MacBooku Pro z procesorem Intel1.
GPU w czipie M2 Pro można wyposażyć w nawet 19 rdzeni – o 3 więcej niż ma GPU w M1 Pro. Ponadto zyskało ono większą pamięć podręczną L2. Grafika działa zaś do 30 procent szybciej niż w M1 Pro, co przekłada się na duży wzrost prędkości przetwarzania obrazów i zapewnia komfort grania porównywalny z konsolami.
M2 Max: “najpotężniejszy czip dostępny w laptopie klasy profesjonalnej”
Z 67 miliardami tranzystorów – to o 10 miliardów więcej niż w M1 Max i ponad 3x więcej niż w M2 – czip M2 Max wynosi wydajność i możliwości układu scalonego Apple na jeszcze wyższy poziom.
Zunifikowana pamięć podręczna tego czipa ma przepustowość 400 GB/s, czyli 2x większą niż w M2 Pro i 4x większą niż w M2, a do tego może mieć do 96 GB pojemności. Dzięki temu bardzo duże pliki mają otwierać się błyskawicznie, a podczas jednoczesnej pracy z wieloma specjalistycznymi aplikacjami system ma działać niezwykle szybko i płynnie.
W czipie M2 Max zastosowano to samo 12‑rdzeniowe CPU nowej generacji co w M2 Pro. GPU jest zaś jeszcze potężniejsze, ponieważ można je wyposażyć w nawet 38 rdzeni, a do tego ma większą pamięć podręczną L2. Wydajność grafiki osiąga wartości nawet o 30 procent wyższe niż w M1 Max.
Jeśli połączyć to z 96 GB pamięci RAM, nowy MacBook Pro z czipem M2 Max radzi sobie z intensywnymi zadaniami graficznymi, których konkurencyjne urządzenia nie są nawet w stanie podjąć.
Od efektów wizualnych przez trenowanie modeli uczenia maszynowego po łączenie obrazów o rozdzielczości liczonej w gigapikselach – MacBook Pro z M2 Max zdumiewa wydajnością bez względu na to, czy działa na baterii, czy jest podłączony do gniazdka. Reasumując, M2 Max to najpotężniejszy z czipów przeznaczonych dla loptopów klasy profesjonalnej.
Większe możliwości dzięki autorskim technologiom
W czipie M2 Pro i M2 Max zastosowano ulepszone autorskie technologie:
Inne nowości
MacBook Pro jest teraz wyposażony w interfejs Wi‑Fi 6E do szybszej komunikacji bezprzewodowej.
Ma również unowocześniony port HDMI 2.1, który pozwala podłączać monitory o rozdzielczości 8K przy nawet 60 Hz i monitory o rozdzielczości 4K przy nawet 240 Hz.
Nowe możliwości bazują na opcjach łączności dostępnych w MacBooku Pro już wcześniej. To m.in. trzy porty Thunderbolt 4 do błyskawicznego podłączania urządzeń peryferyjnych, gniazdo na kartę SDXC i port MagSafe 3 do ładowania.
Duża energooszczędność nowego układu scalonego stworzonego w Cupertino przekłada się na wydajność baterii MacBooka Pro, która teraz wystarcza na nawet 22 godziny pracy – najdłużej w historii Maca.