Zaledwie kilka dni po udostępnieniu finalnej wersji iOS 17 Apple oddało w ręce deweloperów pierwszą wersję beta iOS 17.1. Sprawdźmy, co nowego znajdziemy w tek aktualizacji.
Jedną z nowości AirDrop w iOS 17 jest możliwość rozpoczęcia transferu danych tym właśnie protokołem, a dokończenie przesyłania plików przez internet w przypadku, gdy dwa iPhone’y oddalą się od siebie na tyle, że stracą połączenie AirDrop.
Nawet jeśli wyjdziesz z zasięgu funkcji AirDrop, treści, które za jej pomocą udostępniasz, są nadal przesyłane – przez internet i w pełnej jakości – pod warunkiem, że i Ty i odbiorca jesteście zalogowani do iCloud.
Ta funkcja była niedostępna w iOS 17 i pojawiła się właśnie w pierwszej becie iOS 17.1.
NameDrop, czyli przekazywanie danych kontaktowych przez zbliżenie dwóch urządzeń działa teraz również z Apple Watchem – na iPhonie musi być zainstalowany iOS 17.1, a na zegarku watchOS 10.1 (którego pierwsza beta również została udostępniona wczoraj).
Oczywiście funkcja działa teraz również pomiędzy dwoma Apple Watchami (z watchOS 10.1).
W iOS 17 znalazło się wiele nowych dźwięków połączeń przychodzących i powiadomień, m.in. o wiadomościach (SMS/iMessage). W pierwszej becie iOS 17.1 wszystkie one zostały usunięte.
Ale – biorąc pod uwagę historię poprzednich wersji testowych iOS – jest duże prawdopodobieństwo, że wszystkie te dźwięki zostaną przywrócone w jednej z kolejnych wersji beta iOS 17.1.
Po premierze iPhone’a 15 Pro i 15 Pro Max okazało się, że w tych modelach w Dynamicznej Wyspie pojawia się ikonka latarki, kiedy używamy tej funkcji. W iOS 17.1 beta 1 ta funkcjonalność została dodana do wszystkich innych iPhone’ów z Dynamiczną Wyspą – do iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max oraz do iPhone’a 15 i 15 Plus.
To mała, ale bardzo istotna zmiana, bo użytkownikom często zdarza się zapomnieć o wyłączeniu latarki lub włączyć ją przypadkowo i nie być tego świadomym. Teraz trudno będzie nie zauważyć, że latarka się świeci.
W Apple Music dodano możliwość oznaczenia konkretnych (za pomocą ikonki gwiazdy) utworów, albumów, playlist czy wykonawców jako “ulubione”. Zastępuje do obecną opcję “Kocham to” (ikona serca).
Oznaczać jako “ulubione” można również z poziomu zablokowanego ekranu.
Apple podaje, że polubione przez nas kawałki będą dodawane do wygenerowanej automatycznie playlisty “Ulubione utwory”, ale w iOS 17.1 taka playlista jeszcze się nie pojawia.
Użytkownicy z Wielkiej Brytanii donoszą, że w iOS 17.1 mogą dodać swoje konto bankowe do aplikacji Portfel i uzyskać w ten sposób szybki podgląd stanu rachunku, historii ostatnich płatności itd. Wydaje się, że na razie funkcja jest dostępna jedynie w tym kraju, ale z dużym prawdopodobieństwem pojawi się niedługo w kolejnych.
Aplikacja “Dziennik” nie jest jeszcze dostępna w iOS 17.1, ale w kodzie aktualizacji pojawiło się dużo nowych wzmianek o tej pace, co może oznaczać, że pojawi się w jednej z najbliższych wersji beta.
“Dziennik” służy do zachowywania zdjęć, muzyki, notatek, ćwiczeń czy innych “wspomnień”. Aplikacja sama sugeruje użytkownikowi zachowanie konkretnych wydarzeń, wykorzystując do tego uczenie maszynowe.
Dziennik to nowe narzędzie do przywoływania wspomnień i refleksji nad nimi. Możesz zapisywać swoje przemyślenia na temat doniosłych wydarzeń, jak i codziennych czynności. Wzbogacać każdy wpis o zdjęcia, muzykę albo inne nagrania dźwiękowe i nie tylko. A także oznaczać ważne momenty, żeby móc wrócić do nich później, wyciągać wnioski i wyznaczać sobie nowe cele.
iOS 17.1 zawiera wsparcie dla kontrolera Nintendo Switch N64.
Jeśli ustawiamy nową tapetę i obrazek nie sięga krawędzi ekranu (jest zbyt mały), nowa opcja “Rozszerz” dopasuje go to wielkości wyświetlacza.