Na takiego iPhone’a czekamy od lat. Podobno był marzeniem Jonny’ego Ive’a – iPhone, którego przedni panel to po prostu tafla gładkiego szkła. Nic więcej – minimalne ramki (dla wygody używania), żadnych przycisków, żadnych wycięć w ekranie. iPhone z prawdziwym wyświetlaczem “edge-to-edge”.
Jak wynika z najnowszego przecieku, w Cupertino właśnie rozpoczęły się prace nad takim telefonem.
iPhone 19 Pro z ekranem “edge-to-edge”
Z roku na rok zmniejsza się obramowanie wokół wyświetlacza w kolejnych flagowych modelach iPhone’a, od kilku lat na przednim panelu nie ma żadnego przycisku, notch został zastąpiony przez dwa mniejsze otwory (połączone software’owo z funkcjonalną Dynamiczną Wyspę).
Nikt nie ma wątpliwości, że zarówno Apple, jak i inni producenci smartfonów pracują nad telefonem z prawdziwym ekranem “edge-to-edge”, gdzie większość niezbędnych elementów hardware’u, jak przednia kamera, system rozpoznawania twarzy, czujnik zbliżeniowy i czujnik oświetlenia zewnętrznego umieszczone są pod wyświetlaczem.
Już kilka miesięcy temu znany ekspert ds. globalnego rynku wyświetlaczy, Ross Young, informował, że Apple ma już dość konkretne plany w kwestii umieszczenia kolejnych elementów pod przednim panelem.
W 2025 r. w iPhonie 17 Pro mamy znaleźć umieszczony pod ekranem system Face ID, a w wyświetlaczu będzie jedynie mały okrągły otwór na kamerę Face Time.
Umieszczenie tej kamery pod ekranem ma być technologicznie możliwe dwa lata później – w 2027 r. To właśnie model z tego roku – iPhone 19 Pro, ma być pierwszym smartfonem z Cupertino z prawdziwym ekranem “edge-to-edge” (bez żadnych wycięć i otworów).
Informacje podawane przez Younga potwierdziło dzisiaj wiarygodne południowokoreańskie źródło – ekspercki serwis The Elec. Według źródeł portalu, LG Innotek – jeden z głównych podwykonawców Apple w Korei Południowej – rozpoczął właśnie prace nad stworzeniem dla firmy z Cupertino kamery UPC (Underpanel Camera), czyli takiej, która – jak wskazuje sama nazwa – może być umieszczona pod wyświetlaczem smartfona.
Moduł UPC różni się od typowego modułu przedniej kamery, ponieważ jego przetwornik obrazu otrzymuje mniej światła. Wynika to z faktu, że utrata światła następuje, gdy przechodzi ono przez obszar wyświetlacza, zanim dotrze do obiektywu kamery, co może skutkować pogorszeniem jakości i jasności obrazu.
Aby zrekompensować tę stratę, LG Innotek opracowuje specjalny system wielu soczewek – “freeform optic”, który może zmniejszyć aberracje optyczne i zwiększyć współczynnik natężenia światła wokół modułu optycznego, aby poprawić jakość obrazu peryferyjnego.
Źródła The Elec podają, że pierwsze kamery UPC mają być zosatosowane w iPhonie “po 2026 r.”, co może potwierdzać informacje przekazane przez Rossa Younga, że pierwszym smartfonem Apple z ekranem “edge-to-edge” będzie flagowy iPhone z 2027 r. (czyli najprawdopodobniej “iPhone 19 Pro/Pro Max/Ultra”).
Tymczasem w przyszłym roku czekamy na iPhone’a 16. Premiera czterech modeli tego flagowca spodziewane jest we wrześniu 2024 r.
Wszystko, co do tej pory wiemy na temat iPhone’a 16 znajdziecie tutaj.
Zobacz też:
- iPhone 16 może ładować się szybciej niż poprzednie modele, ale nie jest to 45W (analiza testów ładowania)
- iPhone 16 i 16 Pro – pierwsze wrażenia
- Piekło zamarzło! Wszystkie iPhone’y 16 wspierają szybkie ładownie 45 W (aktualizacja)
- iPhone 16 Pro i 16 Pro Max – Apple podnosi cenę wymiany baterii w Polsce
- iPhone 16 – czas pracy na baterii wszystkich modeli (porównanie z iPhone’ami 15 i starszymi modelami)