Maki z M4 – wiemy, kiedy Apple wprowadzi na rynek konkretne modele

Tomek Czech   20 czerwca 2024

Apple wprowadziło już na rynek pierwsze produkty z najnowszym układem M4 – iPady Pro 11″ i 13″. Teraz kolej na zastosowanie tego chipa w Macach, także w wersji M4 Pro i M4 Max. Wiemy, kiedy procesor najnowszej generacji trafi do poszczególnych modeli komputera z Cupertino.

Apple M4

Czip M4 to system jednoukładowy (SoC), posiadający 28 miliardów tranzystorów, stworzony z wykorzystaniem technologii 3‑nanometrowej drugiej generacji.

CPU

M4 może mieć nawet 10‑rdzeniowe CPU składające się z nawet czterech rdzeni zapewniających wydajność i aktualnie sześciu rdzeni energooszczędnych.

Rdzenie nowej generacji sprawniej przewidują rozgałęzienia, ponieważ rdzenie zapewniające wydajność zostały wyposażone w silniki dekodujące i wykonawcze o szerszej architekturze, a rdzenie energooszczędne – w silniki wykonawcze o głębszej architekturze. Oba rodzaje rdzeni mają też ulepszone akceleratory uczenia maszynowego (ML) nowej generacji.

GPU

Nowe 10‑rdzeniowe GPU czipa M4 jest rozwinięciem architektury graficznej nowej generacji używanej w czipach z rodziny M3.




Zastosowano w nim opracowaną przez Apple technologię dynamic caching, która w czasie rzeczywistym rozdziela pamięć lokalną między zasoby sprzętowe, radykalnie podnosząc średnie wykorzystanie GPU. Przekłada się to na zdecydowany wzrost wydajności najbardziej wymagających aplikacji profesjonalnych i gier.

M4 to także ray tracing z przyspieszeniem sprzętowym, dzięki czemu cienie i refleksy w grach i aplikacjach intensywnie korzystających z grafiki są bardziej realistyczne.

GPU w M4  obsługuje też technikę mesh shadingu z przyspieszeniem sprzętowym, która zwiększa możliwości i wydajność przetwarzania geometrycznego, co pozwala na tworzenie bardziej złożonej grafiki scen.

Neural Engine

Czip M4 wyposażono w najszybszy w historii Apple system Neural Engine, stanowiący w czipie blok IP odpowiadający za szybsze przetwarzanie obciążeń związanych z użyciem AI.

Nowy Neural Engine wykonuje 38 bilionów operacji na sekundę, a więc jest 60x szybszy od pierwszego systemu Neural Engine w czipie A11 Bionic.

W połączeniu z mocą akceleratorów ML nowej generacji w CPU, superwydajnym GPU i większą przepustowością pamięci zunifikowanej system Neural Engine daje czipowi M4 potężne możliwości przy korzystaniu z mocy AI.

Maki z M4 – kiedy?

Mark Gurman z Bloomberga już kilka tygodni pisał o wstępnym harmonogramie wprowadzenia przez Apple na rynek Maców z M4, a teraz potwierdził wiele terminów i doprecyzował inne.

Ze zdobytych przez niego informacji wynika, że kolejne modele Maców z chipem M4 (i jego bardziej wydajnymi wersjami) będą pojawiać się w następującej kolejności:

  1. 14-calowy MacBook Pro z M4 – koniec 2024 r.
  2. 24-calowy iMac z M4 – koniec 2024 r.
  3. 14- i 16-calowe MacBooki Pro z M4 Pro i M4 Max – przełom 2024 i 2025 r.
  4. Mac mini z M4 i M4 Pro – przełom 2024 i 2025 r.
  5. 13-calowe i 15-calowe MacBooki Air – wiosna 2025 r.
  6. Mac Studio M4 Max/Ultra – połowa 2025 r.
  7. Mac Pro z M4 Ultra – druga połowa 2025 r.

Według Rossa Yanga, eksperta rynku wyświetlaczy, 14- i 16-calowe MacBooki Pro z chipami M4 Pro i M4 Max trafią do sprzedaży pod koniec tego roku, wraz z 14-calowym modelem MBP z układem M4.




Apple M3 Ultra może nie powstać

Wraz z pojawieniem się procesorów z linii M3, firma z Cupertino wyposażyła w nie głównie laptopy oraz iMaca 24″. Pominięte zostały głównie komputery stacjonarne, takie jak Mac mini, Mac Studio oraz Mac Pro, które są nadal oferowane z procesorami z serii M2. Są jednak ku temu dobre powody.

Procesory z serii M3 pozwalają na obsłużenie dwóch monitorów zewnętrznych przy zamkniętej pokrywie laptopa, co już samo w sobie jest możliwe nawet w Macach mini z procesorami M1. Chipy z serii M3 usprawniają korzystanie z głośników oraz mikrofonów w MacBookach Air oraz Pro wnosząc Dolby Atmos czy inteligentne wyciszanie tła.

Jak wiadomo, głośniki oraz mikrofony w stacjonarnych Macach (nie licząc iMaca) są na tyle słabe, że ta wspomniana wcześniej nowość niewiele by zmieniła. Nawet gdyby Apple zdecydowało się na odświeżenie swoich desktopów, to użytkownicy dostaliby nieznacznie szybsze układy. Wydawać by się mogło, że procesory M3 są głównie skierowane do osób przesiadających się z układów M1. Dowodzi temu choćby to, że Apple porównuje układy M3 do tych wprowadzonych w 2020 roku.

Według Marka Gurmana, Apple wewnętrznie testowało układ M3 Ultra. Nadawałby się on do Maca Studio i Maca Pro. Dziennikarz Bloomberga stwierdził jednak, że „prawie na pewno przynajmniej niektóre z wysokiej klasy desktopów Apple” nie otrzymają procesorów z aktualnej serii M3.

Ponad 190 modeli MacBooka Air w SUPER CENACH i ratach 0%

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: