Od momentu pojawiania się chipów M4 w pierwszych produktach Apple (iPad Pro i MacBook Pro) czekamy, aż Apple wyposaży w te układy swój najpopularniejszy model laptopa – MacBooka Air. Z informacji podawanych dzisiaj przez Marka Gurmana z Bloomberga wynika, że wydarzy się to w przyszłym miesiącu.
MacBook Air M4 – co nowego?
Jakie nowości zobaczymy w MacBooku Air z M4?
Oprócz nowych chipów, komputer może otrzymać funkcję Centrum uwagi (kamera korzysta z uczenia maszynowego, żeby utrzymać nas w centrum kadru, gdy poruszamy się podczas wideorozmowy) oraz porty Thunderbolt 4, które zastąpią obecne Thunderbolt 3.
Jako że od niedawna podstawowe modele MacBooka Air mają 16 GB RAM zamiast 8 GB, spodziewamy się, że w maksymalnej konfiguracji MacBooki Air z M4 będą posiadały 32 GB RAM, zamiast obecnych 24 GB.
Niewykluczone, że zobaczymy też nowe kolory “Aira”. Od momentu premiery modelu z M2 w 2022 r. MacBooki Air są dostępne w czterech wersjach kolorystycznych: północ, gwiezdna szarość, srebrny, księżycowa poświata.
Układ M4 najpierw pojawił się iPadzie Pro w maju 2024 roku, potem trafił do nowych modeli MacBooków Pro i iMaca.
Testy Geekbench pokazały, że chip M4 jest nawet 25% szybszy od M3 w operacjach wielowątkowych (multi-core).
Bazując na doświadczeniach z dotychczas zaprezentowanymi urządzeniami z M4, dostrzec można dużą poprawę zarządzania energią względem poprzednich generacji. Widoczne jest to zarówno w kontekście MacBooka Pro M4, gdzie poprawa pracy na baterii sięga około 2 godzin, ale także nowych iPadów Pro, które utrzymały podobny czas pracy przy zmniejszonej pojemności baterii.
Konstrukcja nowego Aira nie ulegnie najprawdopodobniej przeprojektowaniu, więc przy zachowaniu tej samej pojemności baterii, nowy procesor powinien zwiększyć czas pracy na jednym ładowaniu w podobnym stopniu, jak w przypadku MacBooka Pro M4.
MacBooki Air M1 i M2 mogły obsługiwać tylko jeden zewnętrzny wyświetlacz. Choć częściowo zmieniła to generacja z M3, wprowadzająca obsługę dwóch monitorów, to wciąż możliwe jest to tylko przy zamkniętej pokrywie. Wraz z uaktualnieniem procesora do M4, spodziewana jest obsługa dwóch zewnętrznych wyświetlaczy, nawet podczas używania wbudowanego ekranu.
Możliwe jest także wprowadzenie opcji wyświetlacza z powłoką nanostrukturalną, czyli matowym, antyrefleksyjnym wykończeniem, znanym z zewnętrznych monitorów Apple. W zeszłym roku taka opcja trafiła do iPada Pro, MacBooka Pro i iMaca. Bardzo prawdopodobne więc, że zostanie wprowadzona też do Aira.
MacBook Air M4 – data premiery
W swoim najnowszym newsletterze Power On Mark Gurman podaje, że premiera MacBooka Air z M4 odbędzie się “w marcu”.
W tym momencie Apple intensywnie przygotowuje już marketing nowego modelu i szkoli sprzedawców, więc nie powinniśmy się spodziewać żadnych opóźnień.
MacBook Air z M4 najprawdopodobniej zostanie ogłoszony za pomocą informacji prasowej, podobnie jak w mijającym tygodniu stało się to z iPhonem 16e.
Oczywiście spodziewamy się premiery zarówno odświeżonego modelu 13-calowego, jak i 15-calowego.
MacBook Air M4 – cena
Na razie nie ma informacji o cenie nowych MacBooków Air z M4, ale należy się spodziewać, że nie zmieni się ona zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce.
W marcu ubiegłego roku Apple mocno obniżyło polskie ceny MacBooków Air ze względu na silną złotówkę względem dolara – dzisiaj kurs USD/PLN jest na podobnym poziomie, więc firma z Cupertino raczej nie ma powodu do korekty cen w naszym kraju.