Które modele iPhone’ów obsługują karty eSIM?

Redakcja   6 maja 2025

Karty eSIM coraz bardziej zyskują na popularności, czemu w zasadzie nie można się dziwić – są wygodne, niezwykle łatwo je zarejestrować, a do tego dają więcej opcji niż standardowy SIM. Czy jednak mogą być stosowane przez właścicieli iPhone’ów? Sprawdzamy, w których modelach można je zainstalować!

eSIM – dlaczego warto wybrać tę opcję?

Materiał partnera

Największą różnicą pomiędzy standardową kartą SIM, a eSIM jest fakt, że ta druga fizycznie nie istnieje. Jak wskazuje sama nazwa (literka „e” pochodzi od angielskiego słowa embedded, czyli „wbudowany”), taka karta jest niejako połączona z konkretnym telefonem. Tworzy się ją w przestrzeni cyfrowej i przypisuje do wybranego urządzenia. Niweluje to potrzebę korzystania z małych plastikowych kart z chipem, które jeszcze względnie niedawno były jedyną opcją w tym zakresie.

Co jeszcze stoi za tak dużym zainteresowaniem kartami eSIM? Jeśli chodzi o zalety tego rozwiązania, na pewno warto wymienić:

  • korzyści w zakresie bezpieczeństwa – eSIM jest trudniejsza do kradzieży niż tradycyjna SIM, bo nie da się jej fizycznie wyjąć;
  • brak ryzyka zagubienia czy zniszczenia karty – brak fizycznego kartonika niweluje to ryzyko w stu procentach;
  • prosta obsługa wielu numerów na jednym telefonie – nie ma konieczności, by wybrany telefon posiadał dwa wejścia na oddzielne karty, co jeszcze względnie niedawno było konieczne, jeśli chciało się korzystać z opcji Dual SIM, czyli np. obsługiwać na jednym urządzeniu numer prywatny i służbowy;
  • łatwe rozpoczynanie współpracy z nowym operatorem – można szybko przełączyć się na inną sieć lub zmienić numer w zakresie trwającej już współpracy, bez konieczności zamawiania nowej karty SIM. Co się z tym wiąże, nie ma konieczności wizyty w salonie czy późniejszego oczekiwania na kuriera. Wszystko można zrobić online lub w aplikacji – taką opcję oferuje Play i aplikacja Play24;
  • więcej miejsca w urządzeniu – producenci mogą wykorzystać wolną przestrzeń po klasycznej karcie SIM chociażby na większą baterię czy inne komponenty;
  • mniej zanieczyszczeń – małe plastikowe kartoniki to kolejne odpady, których i tak jako ludzkość generujemy zbyt dużo. Co więcej, fizyczne przedmioty potrzebują też dostaw, co wiąże się z dodatkową emisją CO2 podczas transportu. Eliminacja tych czynników zdecydowanie wyjdzie naturze na dobre!

Jak sprawdzić, czy iPhone obsługuje eSIM?

Powyższe punkty dość jasno wskazują, co stoi za rosnącą popularnością kart eSIM. Jeśli zatem rozważasz korzystanie z nich i chcesz sprawdzić, czy Twój iPhone obsługuje wirtualne karty, możesz to zrobić na kilka sposobów:

  1. Sprawdź w ustawieniach swojego iPhone’a

W każdej chwili możesz to w prosty sposób sprawdzić, wchodząc w „Ustawienia”, a następnie w kategorię „Sieć komórkowa”. Jeśli pojawia się tam opcja „Dodaj eSIM”, oznacza to, że Twój smartfon może obsługiwać tego typu karty.

  1. Sprawdź numer IMEI

Inną opcją sprawdzenia, czy Twój iPhone obsługuje eSIM, jest zapoznanie się z numerem IMEI (International Mobile Equipment Identity). To unikalny kod, który przypisany jest do konkretnego telefonu. Możesz sprawdzić go bezpośrednio w swoim telefonie: „Ustawienia” -> „Ogólne” -> „To urządzenie”. Następnie przejdź w dół i znajdź sekcję z szukanym numerem. Jeżeli zobaczysz tam dwa numery IMEI, np. IMEI i IMEI2, oznacza to, że urządzenie obsługuje eSIM. Pierwszy z numerów powinien pojawić się w sekcji „Fizyczna karta SIM”, drugi zaś w „Dostępnej karcie SIM” – to właśnie IMEI2 oznacza możliwość korzystania z eSIM.

  1. Sprawdź na liście podanej przez producenta lub operatora

Modele smartfonów, które obsługują karty eSIM, powinny być podane na stronach operatora oraz producenta. Nie masz pewności, jaki dokładnie jest Twój model iPhone’a? Możesz sprawdzić to w następujący sposób: wejdź w „Ustawienia” -> „Ogólne” -> „To urządzenie”. Jako jedna z pierwszych informacji pojawi się właśnie ta dotycząca nazwy modelu.

iPhone’y obsługujące eSIM






Listę konkretnych modeli iPhone’ów, które obsługują eSIM, dla ułatwienia prezentujemy też poniżej. Przy okazji przedstawiamy kilka ciekawostek, które na pewno zainteresują miłośników i miłośniczki produktów Apple!
  • iPhone XS, XS Max, XR – to pierwsze modele, które umożliwiają zarejestrowanie na nich karty eSIM (opcja ta pojawiła się w 2018 roku). Łatwo zatem wnioskować, że iPhoney starsze niż XR ich nie obsługują;
  • iPhone SE (2. gen. – 2020, 3. gen. – 2022) – dostępna jest możliwość użycia eSIM + nanoSIM;
  • iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max (2019) – jw. eSIM + nanoSIM;
  • iPhone 12, 12 mini, 12 Pro, 12 Pro Max (2020) – jw. eSIM + nanoSIM;
  • iPhone 13, 13 mini, 13 Pro, 13 Pro Max (2021) – jw. eSIM + nanoSIM, choć dodatkowo pojawiła się także opcja Dual eSIM (obsługa podwójnego eSIM-u);
  • iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro, 14 Pro Max (2022) w tej serii iPhone’ów producent wprowadził pewne rozróżnienie: modele sprzedawane w USA nie mają już w ogóle slotu na fizyczną kartę SIM, tzn. obsługują tylko eSIM. Telefony sprzedawane w całej reszcie świata mają zaś dwie opcje: eSIM + nanoSIM;
  • iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro, 15 Pro Max (2023) – podobnie jak wyżej: wersje sprzedawane w USA nie mają slotu na fizyczną kartę, zaś reszta świata niezmiennie może korzystać z obu opcji.

Co ważne, należy pamiętać, że nie wszyscy operatorzy na świecie obsługują już karty eSIM, dlatego zawsze warto to sprawdzić. Jeśli chodzi o wspomniany wcześniej Play, jak najbardziej mogą z nich korzystać zarówno osoby mające telefon na kartę, jak i abonament (klienci indywidualni, a także biznesowi).

Lantre - Apple w super cenie

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: