Jeśli znany jest Ci termin workation, ale nie masz pewności, co on oznacza – sprawdź nasz krótki poradnik. Przedstawiamy plusy i minusy pracy na wakacjach – zobacz, jak ją skutecznie zorganizować!
Czym jest workation i kto na tym zyskuje?
Workation to termin powstały z połączenia słów work – czyli praca oraz vacation – czyli wakacje. Oznacza więc literalnie pracę na wakacjach i choć brzmi to trochę jak oksymoron, naprawdę jest w tym dużo sensu.
Praca zdalna w pięknym miejscu popularna jest szczególnie wśród freelancerów, czyli grafików, pisarzy, copywriterów, specjalistów IT na własnej działalności. To praca dla tych, którzy potrafią się zorganizować – w całej idei workation chodzi bowiem o to, by wykonać swoje obowiązki szybko i sprawnie, a resztę czasu poświęcić na korzystanie z uroków pięknego miejsca.
To opcja dla osób, które nie muszą pracować stacjonarnie, na miejscu, oraz dla tych, które mogą dowolnie żonglować swoim czasem pracy. Innymi słowy – w ciągu dnia możesz zwiedzać, pływać i relaksować się, a zadania wykonać wieczorem, kiedy nie byłoby już zbyt dużo atrakcji do zaliczania.
Kluczem do sukcesu jest lekki, ultramobilny sprzęt, na przykład Macbook Air M2, którego z łatwością zabierzesz nawet do niewielkiego bagażu. Możesz na takim komputerze pracować z dowolnego miejsca – nawet z plaży.
Co zabrać na workation i jak się zabezpieczyć?
Zabierz ze sobą wszystko to, czego potrzebujesz na wakacje i to, co przydaje się w pracy. Brzmi banalnie, ale warto wymienić kilka najważniejszych aspektów. Nie zapomnij o ładowarkach do laptopa i telefonu, o mocnym powerbanku, który pozwoli Ci wydłużyć żywotność Twojego sprzętu na przykład na plaży.
Przejściówki, słuchawki z mikrofonem, awaryjne kable i zapasowe przewody – być może kupno zamienników w razie awarii będzie na miejscu utrudnione. Warto też zaopatrzyć się w VPN, bo będziesz logować się z różnych sieci, a bezpieczeństwa nigdy zbyt wiele.
Jeżeli nosisz ze sobą swój sprzęt, przypnij do niego lokalizator Air Tag. Może to uratować sytuację w razie zgubienia komputera czy innego sprzętu albo kiedy zostanie on skradziony. Pamiętaj, że na wyjeździe, szczególnie zagranicznym, możesz mieć poważny problem z ogarnięciem zastępstwa dla swojego sprzętu – utrudni Ci to wówczas oddanie projektów w terminie i zepsuje cały wyjazd.
Nie przesadzaj z ilością rzeczy i akcesoriów, bo im mniej bagażu, tym lżejsza głowa, a wyjeżdżasz jednak głównie po to, aby móc pracować w skupieniu. Zabierz więc ze sobą konieczne minimum – tak, by mimo wszystko mieć wszystko komfortowo pod ręką.
Jak dbać o work-life balance w podróży?
Work-life balance jest szalenie ważny na co dzień, ale podczas workation – jeszcze bardziej. Wyjazd na wakacje połączone z pracą może być pułapką. Albo spędzisz zbyt dużo czasu w pracy, co uniemożliwi Ci wykorzystanie uroków miejsca, do którego przyjeżdżasz, albo odwrotnie – złapie Cię sieć zbytniego luzu, przez co możesz zaniedbać swoje obowiązki.
Kluczem jest dobra organizacja czasu. Ustal i przestrzegaj rytmu dnia, który wyznaczysz sobie jeszcze przed wyjazdem, na przykład pracuj w godzinach 8-14, następnie zrób sobie wolne i nie wracaj już do zadań.
Znaczenie ma też miejsce, w którym będziesz pracować. Może być to hotelowy pokój, może być kawiarnia – dopilnuj jednak, że otoczenie nie będzie Cię rozleniwiać, frustrować ani wybijać ze skupienia. Pamiętaj o dobrym Wi-Fi i… klimatyzacji, jeżeli wybierasz się do ciepłego kraju.
Workation to nie tylko praca w innym miejscu, to także całkowita zmiana rytmu wykonywania obowiązków na pewien czas. Choć taki wyjazd może być uważany za kompromis, często jest to świetna opcja na wyrwanie dodatkowych dni pół-urlopowych w sytuacji, gdy na pełen reset nie masz czasu ani możliwości.
Zadbaj o to, by wyposażyć się w wygodny sprzęt do pracy, który pomoże Ci szybko i sprawnie wykonywać swoje obowiązki. Nie ma nic gorszego, niż kiepskie narzędzia – wysokiej klasy laptop pozwoli Ci cieszyć się urokami workation!
***
Materiał partnera.
Zobacz też:
- Przeciek: iPhone 17 Air będzie droższy, niż sądziliśmy
- Czarny iPhone 17 Air pokazany na wideo
- Składany iPhone, czyli po co Apple robi iPhone’a 17 Air
- Raport: tyle mogą kosztować iPhone 17, iPhone 17 Pro/Max i iPhone 17 Air
- iPhone 17 Air – świetna wizualizacja na podstawie najbardziej wiarygodnych przecieków