Wczoraj Apple zaprezentowało swoje tegoroczne flagowe smartfony: dwie podstawowe wersje – iPhone’a 13 i 13 mini oraz dwa modele Pro – iPhone’a 13 Pro i 13 Pro Max.
Choć kilka doniesień na temat nowych telefonów się nie potwierdziło (np. tych dotyczących kolorystyki wersji Pro czy niegasnącego ekranu), to jednak zdecydowana większość przecieków znalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości (zajrzyjcie, co pisaliśmy o iPhonie 13 w ostatnim zestawieniu przed premierą).
Ale skoro teraz mamy już oficjalne i szczegółowe informacje od Apple – podsumujmy wszystko, co trzeba wiedzieć o czterech modelach iPhone’a 13.
Nowe flagowce mają ten sam dizajn, co iPhone’y 12. Wizualnie odróżniają się od nich przez: mniejszy notch, nieco inny moduł tylnej kamery i nowe wersje kolorystyczne.
Jak podaje Apple, notch w iPhonie 13 jest o 20% mniejszy niż w poprzednich modelach. Widzimy, że jest teraz zdecydowanie węższy, ale za to odrobinę wyższy.
Moduł tylnej kamery (popularnie zwany „wysepką”) jest większy we wszystkich modelach.
W iPhonie 13 i 13 mini obiektywy są teraz umieszczone po przekątnej i są wyraźnie większe.
Podobnie jest w przypadku iPhone 13 Pro i 13 Pro Max. Tutaj większe obiektywy mają dodatkowo obwódkę wykonaną ze stali nierdzewnej.
Dwa podstawowe modele dostępne są w pięciu wersjach kolorystycznych:
Modele Pro są dostępne w czterech kolorach:
Cztery modele iPhone’a 13 mają ekrany OLED Super Retina XDR o takiej samej przekątnej, co ich poprzednicy:
Apple podaje, że wyświetlacz w iPhonie 13 i 13 mini jest o 28% jaśniejszy niż w poprzednich modelach (800 nitów lub do 1200 nitów w HDR wideo). Z kolei ekran w modelach Pro jest o 25% jaśniejszy niż u poprzedników (do 1200 nitów szczytowej jasności na zdjęciach i filmach HDR).
ProMotion 120 Hz z adaptacyjnym odświeżaniem
Doczekaliśmy się w końcu iPhone’a z ekranem o częstotliwości odświeżania 120 Hz – w takie wyświetlacze, nazywane przez Apple „ProMotion”, wyposażone są iPhone 13 Pro i 13 Pro Max.
Ekran ProMotion w nowych iPhone’a oferuje jeszcze bardziej płynne przewijanie treści i lepsze wrażenia podczas grania. W zależności od tego, jaką czynność wykonujemy na smartfonie, system automatycznie dostosowuje prędkość odświeżania od 10 do 120 Hz.
Nowy wyświetlacz Super Retina XDR z technologią ProMotion korzysta z całego wachlarza częstotliwości odświeżania od 10 do 120 razy na sekundę. Inteligentnie przyspiesza, kiedy potrzebujesz grafiki powalającej jakości. A kiedy wystarczy świetna, automatycznie zwalnia, oszczędzając baterię. Dostosowuje się nawet do prędkości, z jaką przewijasz treści na ekranie.
Co ciekawe, stworzony w technologii 5 nm procesor A15 Bionic użyty w dwóch podstawowych wersjach różni się nieco od tego zastosowanego w modelach Pro – w iPhonie 13 i 13 mini znajdziemy układ A15 Bionic z 4-rdzeniowym GPU, natomiast iPhone 13 Pro i 13 Pro Max wyposażone są w nowy, 5-rdzeniowy procesor graficzny. Obydwa mają tyle samo rdzeni CPU, co układ A14 – sześć (dwa rdzenie wysokowydajne i cztery energooszczędne)
Apple podaje, że układ A15 w modelach Pro to „najszybszy na świecie chip kiedykolwiek użyty w smartfonie”. Natomiast opisując procesor zastosowany w dwóch tańszych wersjach informuje, że „jedyny chip, który go prześcignął, znajdziesz w iPhonie 13 Pro”.
A15 Bionic jest przeprojektowany i ulepszony względem A14 Bionic, ale Apple nie podaje, jak bardzo jest od niego szybszy. Czytamy tylko, że układ w iPhonie 13 i 13 mini ma o 50% szybsze CPU i o 30% bardziej wydajny GPU niż u (bliżej niesprecyzowanej) konkurencji. W przypadku wersji Pro ma to być o 50% szybciej od najlepszych chipów montowanych w Androidach w przypadku zarówno CPU, jak i GPU.
A15 Bionic ma ulepszony, 16-rdzeniowy system Neural Engine, który może wykonywać 15,8 bilionów operacji na sekundę oraz nowy procesor obrazu (ISP). Jest złożony z 15 miliardów tranzystorów.
Tylna kamera to element, który uległ znacznemu ulepszeniu we wszystkich modelach, ale przede wszystkim w dwóch wersjach Pro.
Dwie podstawowe wersje nowego flagowca mają nadal podwójną tylną kamerę, ale obydwa obiektywy zostały ulepszone względem poprzedników.
Obiektyw szerokokątny wpuszcza teraz 47% więcej światła, natomiast obiektyw ultraszerokokątny wyposażono w nowy przetwornik obrazu.
Kamera w obydwu modelach posiada automatyczną stabilizację matrycy (sensor-shift OIS), w którą do tej pory wyposażony był jedynie iPhone 12 Pro.
Niestety, dwie tańsze wersje iPhone’a 13 nadal nie posiadają skanera LiDAR, który pozostaje ekskluzywnym wyposażeniem modeli Pro.
Na początku trzeba podkreślić, że – inaczej niż w przypadku swoich poprzedników – dwa tegoroczne modele Pro mają tylne kamery o identycznych parametrach. Niczym się od siebie nie różnią.
Apple twierdzi, że jest to najlepszy aparat kiedykolwiek zastosowany w iPhonie.
Obiektyw szerokokątny posiada teraz największą matrycę, jaką stworzyło Apple (z pikselami o wielkości 1,9 µm) i szerszą przesłonę o wartości ƒ/1.5. Pozwala to na przepuszczanie 2,2 razy więcej światła niż w przypadku iPhone’a 12 Pro i 1,5 raza więcej niż w przypadku iPhone’a 12 Pro Max. Automatyczna stabilizacja matrycy – obecna teraz w obydwu modelach Pro – pozwala na osiągnięcie ostrych zdjęć stabilnych ujęć wideo.
Obiektyw ultraszerokokątny jest teraz znacznie jaśniejszy (przesłona f/1.8, w porównaniu z f/2.4 w iPhonie 12 Pro/Max) i przepuszcza o 92% więcej światła. Zyskał też szybszą matrycę i nowy autofokus. To właśnie nowy autofokus z minimalną odległością ostrzenia wynoszącą zaledwie 2 cm umożliwia prawdziwą makrofotografię. W trybie makro można też teraz nim filmować.
Nowy aparat z teleobiektywem ma ogniskową 77 mm i 3-krotny zoom optyczny. W całym systemie mamy więc do czynienia z 6-krotnym zoomem optycznym.
Teleobiektyw, jak dwa pozostałe obiektywy, działa teraz w Trybie nocnym.
Wszystkie cztery modele posiadają też nową funkcję nazwaną „Style fotograficzne”. Style dostosowują odcienie i temperaturę barw zdjęć według naszych preferowanych ustawień, ale – w odróżnieniu od filtrów – nie zmieniają naturalnego kolorytu skóry i nieba.
Możemy wybrać jeden z gotowych stylów zaprojektowanych przez Apple – Żywy, Bardzo kontrastowy, Ciepły lub Chłodny – i zmodyfikować go po swojemu. Ustawiamy raz i pożądany efekt uzyskujemy na każdym zdjęciu.
We wszystkich modelach iPhone’a 13 znajdziemy też funkcję „Cinematic video”, czyli Tryb filmowy – działający na podobnej zasadzie, co Tryb portretowy przy fotografowaniu. Kręcąc wideo możemy teraz zastosować małą głębię ostrości, z wyraźnym obiektem na pierwszym planie i rozmazanym tłem. Co więcej, efekt gębi możemy dowolnie edytować w już nakręconym wideo.
Wsparcie dla Trybu filmowego oferują obiektyw szerokokątny i teleobiektyw, a także przednia kamera TrueDepth.
Jak podaje Apple, iPhone 13 Pro i 13 Pro Max „są pierwszymi smartfonami umożliwiającymi kompleksową, w pełni profesjonalną rejestrację i obróbkę wideo w ProRes lub Dolby Vision”.
ProRes to zaawansowany kodek wideo, używany przez profesjonalnych realizatorów obrazu. Daje m.in. większe możliwości edycji w postprodukcji, np. w Final Cut Pro. Choć wideo nagrane w ProRes będzie można także edytować na iPhonie.
Nowy format zostanie udostępniony „już wkrótce” za pomocą aktualizacji iOS i pozwoli rejestrować wideo 4K przy 30 klatkach na sekundę. 1 minuta takiego nagrania może zająć około 4 GB pamięci.
Świetna wiadomość dla osób zamierzającyh kupić iPhone’a 13 jest taka, że wszystkie cztery modele oferują dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu w porównaniu ze swoimi odpowiednikami z serii „12”:
Apple podaje, że „iPhone 13 Pro Max na baterii działa najdłużej ze wszystkich iPhone’ów w historii”.
W przypadku iPhone’a 13 i 13 mini podstawowa wersja pojemnościowa to teraz 128 GB, czyli dwa razy więcej niż u ich poprzedników. iPhone’y 13 w wersji Pro sprzedawane są teraz również w wersji 1 TB.
iPhone 13 i 13 mini:
iPhone 13 Pro i 13 Pro Max:
Ceny najmniejszych wersji pojemnościowych iPhone’a wszystkich modeli nie zmieniły się w stosunku do zeszłorocznych iPhone’ów 12. Z tym, że w przypadku iPhone’a 13 i 13 mini za tę samą cenę dostajemy teraz dwa razy więcej powierzchni dyskowej. Mniej zapłacimy też za wersję 256 GB.
Ceny iPhone’a 13 Pro i 13 Pro Max są identyczne jak ich poprzedników, z tym, że teraz mamy do wyboru również wersję 1 TB.
Polskie ceny wszystkich modeli:
iPhone 13 mini
iPhone 13
iPhone 13 Pro
iPhone 13 Pro Max
Przedsprzedaż wszystkich czterech nowych iPhone’ów rusza już w najbliższy piątek, 17 września. Oficjalna premiera sklepowa odbędzie się tydzień później, 24 września.