Wszystko, co wiemy o iPhonie 13

Tomek Czech   13 września 2021

Już jutro premiera iPhone’a 13. Nowy flagowiec z Cupertino nie będzie radykalną zmianą w stosunku do poprzednika, ale przyniesie sporo ciekawych nowości – wizualnych, jak mniejszy notch, odmieniony moduł tylnej kamery czy nowe wersje kolorystyczne, jak i hardware’owych, jak długo wyczekiwany niegasnący ekran 120 Hz, większe baterie, szybsze ładowanie czy wsparcie dla WiFi 6E.

Poniżej znajdziecie kompletne zestawienie wszystkiego, co do tej pory wiemy o iPhonie 13.

berrolia

iPhone 13 – wszystkie nowości

Zacznijmy od tego, że spodziewane są cztery modele, o takich samych rozmiarach ekranu, jak w przypadku iPhone’a 12.

Choć początkowo pojawiały się doniesienia, że nowy flagowiec może zostać nazwany „iPhone 12s”, wszystko wskazuje na to, że Apple użyje jednak nazwy „iPhone 13”.

Spodziewamy się więc następujących czterech model:

 • iPhone 13 mini z ekranem 5,4”
 • iPhone 13 z ekranem 6,1”
 • iPhone 13 Pro z ekranem 6,1”
 • iPhone 13 Pro Max z ekranem 6,7”

iPhone 13 – wygląd

iPhone 13 będzie generalnie wyglądał tak samo, jak poprzednik – zobaczymy więc ten sam dizajn z płaskimi bocznymi ramkami, jaki wprowadzono w zeszłym roku wraz z iPhonem 12.

W nowym flagowcu znajdziemy jednak kilka zmian wizualnych.

 • Mniejszy notch

Najważniejszą będzie mniejszy notch. Wycięcie w ekranie iPhone’a ma się zmniejszyć po raz pierwszy od swojego debiutu w 2017 r. w iPhonie X. Notch ma być teraz węższy, co prawdopodobnie pozwoli na wyświetlanie większej ilości informacji w pasku statusu (np. poziomu naładowania baterii).

 • Zmiany w tylnej kamerze

Nieco inaczej ma wyglądać moduł tylnej kamery (popularna „wysepka”), zarówno w dwóch tańszych wersjach, jak i w modelach Pro.

iPhone 13 i 13 mini będą dalej posiadać tylną kamerę z dwoma obiektywami, jednak zmieni się ich rozmieszczenie – nie będą ułożone jeden po drugim, tylko po przekątnej modułu kamery.

W przypadku iPhone’a 13 i 13 Pro „wysepka” z kamerą ma być nieco większa niż w poprzednich modelach. Nadal znajdziemy na niej trzy obiektywy, ale mają one być nieco większe (mieć większą średnicę).

Przez wiele miesięcy pojawiały się sprzeczne informacje na temat tego, jak dokładnie będzie wyglądał moduł tylnej kamery – według jednych doniesień sama „wysepka” ma mniej wystawać z obudowy niż dotychczas, ale za to bardziej wystawać z niej mają obiektywy. Z kolei według innych doniesień ma być odwrotnie – „wysepka” będzie bardziej wystawała z obudowy, a obiektywy będą mocniej w niej schowane (na wzór kamery w nowych iPadach Pro). Bardziej prawdopodobny wydaje się ten drugi scenariusz.

 • Większa odporność na odciski palców w modelach Pro

Modele Pro mogą prezentować się nieco lepiej niż poprzednicy – pojawiły się doniesienia, że na bocznej ramce ze stali nierdzewnej Apple zastosuje nową powłokę, dzięki której boki telefonu nie będą się aż tak „palcowały”.

 • Matowe wykończenie? 

Pojawiały się też informacje, że modele Pro będą mieć teksturyzowane, bardziej matowe wykończenie tylnej obudowy, w stylu Google Pixel, co pozwoli na pewniejszy chwyt telefonu. Jednak podobne doniesienia pojawiają się niemal co rok, dlatego musimy podchodzić do nich z odpowiednim dystansem.

 • Kolory

Przecieków na temat kolorów dwóch tańszych modeli nie było prawie w ogóle. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że kolor zielony zostanie zastąpiony przez różowy. Trudno jednak ocenić jej wiarygodność.

Gdyby była prawdziwa, iPhone 13 i13 mini byłyby dostępne w kolorach:

 • białym
 • czarnym
 • (PRODUCT)RED
 • fioletowym
 • niebieskim
 • różowym

Jeśli chodzi o modele Pro, pojawiały się doniesienia o kilku nowych kolorach: matowym czarnym, różowego złota oraz „sunset gold”, który opisywany był jako pomarańczowy lub nawet jasnobrązowy.

Jeśli Apple zrezygnuje z modelu w kolorze pacyficznym, iPhone’y 13 Pro i 13 Pro Max mogą być dostępne w takich kolorach:

 • matowym czarnym (zamiast grafitowego)
 • srebrnym
 • złotym/różowego złota
 • zachodzącego słońca (“sunset gold”)

iPhone 13 – ekran

Wszystkie cztery modele będą nadal wyposażone w ekran OLED, natomiast modele Pro doczekają się długo wyczekiwanej nowości – będą miały wykonane w technologii LPTO wyświetlacze ProMotion o zmiennej częstotliwości odświeżania do 120 Hz (a być może nawet wyższej…).

Dodatkowo, mają to być wyświetlacze niegasnące (always-on) – będą stale wyświetlać pewne informacje, jak godzina, pogoda czy ikony z powiadomieniami.

 • Brak Touch ID

Choć jeszcze do niedawna wydawało się, że iPhone’y 13, zwłaszcza w wersji Pro, zostaną wyposażone w umieszczony pod ekranem Touch ID, ostatnie doniesienia z bardzo wiarygodnych źródeł mówią, że tak się nie stanie.

Według Marka Gurmana z Bloomberga, nie jest pewne, czy Apple kiedykolwiek zdecyduje się na ponowne umieszczenie czytnika linii papilarnych w topowych modelach swojego smartfona (więcej o tym przeczytasz tutaj).

Tak czy inaczej, nie powinniśmy się spodziewać powrotu Touch ID wraz z iPhonem 13.

iPhone 13 – kamera

Ulepszone kamery mają być jednymi z głównych nowości w iPhonie 13.

 • Lepszy obiektyw ultraszerokokątny

Apple ma przede wszystkim znacząco ulepszyć obiektyw ultraszerokokątny – ma on być dużo jaśniejszy, wartość przesłony ma wynosić ƒ/1,8, co jest sporą różnicą w porównaniu z obecną przesłoną ƒ/2,4.

Obiektyw ultraszerokokątny ma też zostać wyposażony w autofokus oraz w dodatkową, szóstą soczewkę – dzięki układowi 6-elementowemu znacznie zmniejszy się efekt dystorsji, charakterystyczny dla wszystkich obiektywów szeroko- i ultraszerokokątnych.

Nie ma tylko jasności, czy taki obiekty trafi do wszystkich czterech modeli, czy jedynie do iPhone’ów w wersji Pro.

 • Automatyczna stabilizacja matrycy

Drugą ważną zmianą ma być wyposażenie wszystkich modeli iPhone’a 13 w automatyczną stabilizację matrycy “Sensor Shift”, którą dotychczas znaleźć było można jedynie w iPhonie 12 Pro Max. Nie wiadomo tylko, czy optyczna stabilizacja obrazu w oparciu o stabilizację matrycy w tegorocznych iPhone’ach będzie nadal działała jedynie z obiektywem szerokokątnym, czy może Apple postanowi rozszerzyć jej działanie również na pozostałe obiektywy.

 • Nowe funkcje foto-wideo:

Niedawno Mark Gurman, dziennikarz Bloomberga, informował o trzech nowych, ważnych funkcjach związanych ze zdjęciami i wideo, które mają pojawić się w iPhonie 13:

 • tryb portretowy dla wideo – „Cinematic Video”: umożliwi nagrywanie wideo z małą głębią ostrości – obiekt główny jest ostry, podczas gdy tło jest rozmazane (funkcja może trafić jedynie do modeli Pro);
 • możliwość zapisywania nagrań wideo w formacie ProRes – Jest to format, który Apple wprowadziło ponad 10 lat temu, i który obecnie wspiera rozdzielczość do 8K. Jest przeznaczony gównie dla profesjonalistów – daje większe możliwości edycji w postprodukcji, np. w Final Cut Pro;
 • nowe filtry, które pozwolą na lepsze odwzorowanie kolorów na zdjęciach lub zmianę tonacji według naszych preferencji. W odróżnieniu od obecnych filtrów, które nakładają dany profil kolorystyczny na całe zdjęcie, nowe filtry będą mogły być nakładane na wybrane przez nas, pojedyncze obiekty. Ich działanie będzie wspierała sztuczna inteligencja i nowy procesor A15 Bionic.

Astrofotografia

Kilkakrotnie słyszeliśmy już o tym, że iPhone 13 może posiadać funkcję astrofotografii – nowy automatyczny tryb pracy kamery, który ułatwi fotografowanie nocnego nieba.

Wszystko wskazuje na to, że skaner LiDAR postanie ekskluzywną funkcją modeli Pro.

Z kolei iPhone 13 Pro Max ma posiadać nowy, nieco jaśniejszy, 7-elementowy obiektyw szerokokątny z przesłoną f/1,5.

iPhone 13 – procesor

iPhone 13 będzie wyposażony w procesor A15 Bionic. Ma posiadać tę samą ilość rdzeni co 14 Bionic, czyli sześć (dwa wysokowydajne i cztery energooszczędne). Rdzenie te mają być jednak „szybsze”, dzięki czemu wydajność procesora wzrośnie.

Kilka dni temu w sieci pojawiły się wyniki testu procesora graficznego chipu A15 – wynika z nich, że jego wydajność może wzrosnąć nawet aż o 35%.

A15 Bionic, jak jego poprzednik, będzie wykonany w technologii 5 nm.

iPhone 13 – ilość RAM

Nie pojawiły się żadne informacje o zwiększeniu ilości pamięci RAM w iPhonie 13. Z dużym prawdopodobieństwem dwie tańsze wersje (iPhone 13 i 13 mini) nadal będą posiadały 4 GB RAM, a modele Pro – 6 GB.

iPhone 13 – pojemność

Od dawna wiemy, że modele Pro mają być po raz pierwszy dostępne z dyskiem 1 TB. Z kolei od kilku dni pojawiają się informacje, potwierdzone wczoraj przez analityka Ming-Chi Kuo, że dwa tańsze modele nie będą już dostępne w wersji 64 GB – podstawowy model ma mieć 128 GB.

Wszystkie wersje pojemnościowe mają według Kuo wyglądać tak:

iPhone 13 i 13 mini

 • 128 GB
 • 256 GB
 • 512 GB

iPhone 13 Pro i 13 Pro Max

 • 128 GB
 • 256 GB
 • 512 GB
 • 1 TB

Wcześniej pojawiały się doniesienia, że modele Pro będą dostępne w trzech wersjach pojemnościowych: 128 GB, 512 GB, 1 TB.

iPhone 13 – łączność satelitarna

Tegoroczny flagowiec z Cupertino ma mieć hardware’owe wsparcie dla łączności satelitarnej – będzie wyposażony w specjalną wersję modemu – Qualcomm X60.

Są jednak dwa duże „ale”.

Po pierwsze, Apple nadal pracuje nad funkcją łączności satelitarnej i ma ona być dostępna najwcześniej w przyszłym roku.

Po drugie, iPhone nie będzie działał jak typowy telefon satelitarny – łączność z niską orbitą okołoziemską (LEO) ma być wyłącznie funkcją alarmową – pozwolić wysłać wiadomość z miejsca, w którym nie mamy łączności komórkowej.

iPhone 13 – wsparcie dla WiFi 6E

Wszystkie modele iPhone’a 13 mają obsługiwać przełomowy standard Wi-Fi 6E, który pozwoli na jeszcze większe prędkości przesyłu danych oraz ma raz na zawsze rozwiązać problem zakłóceń między sieciami.

WiFi 6E będzie oznaczać szybsze i bardziej stabilne połączenie z siecią WiFi.

iPhone 13 – port ładowania

Od lat mówi się, że Apple może w końcu zastosować w iPhonie port USB-C. Tak się na pewno nie stanie – port Lightning ma być ostatnim portem w telefonie z Cupertino, potem Apple ma wypuścić na rynek pierwszego całkowicie bezprzewodowego iPhone’a, bez żadnego fizycznego portu.

Nie stanie się to jednak w tym roku – iPhone 13 będzie nadal wyposażony w port Lightning.

iPhone 13 – MagSafe i ładowanie bezprzewodowe

 • Mocniejsze magnesy MagSafe

Tegoroczne flagowce mają mieć nieco ulepszony system MagSafe, który będzie posiadał mocniejsze niż dotychczas magnesy – sprawi to, że wszystkie akcesoria MagSafe, od ładowarek po portfele, będą trzymać się telefonu mocniej.

 • Szybsze ładowanie bezprzewodowe

Pojawiała się też informacja, że Apple zastosuje cewki indukcyjne o większej średnicy, co nie tylko pozwoli na szybsze ładowanie bezprzewodowe iPhone’a, ale także na lepsze odprowadzanie ciepła.

 • Ładowanie dwukierunkowe?

W tym roku po raz kolejny kilkukrotnie słyszeliśmy, że nowe iPhone’y będą w końcu posiadać funkcję bezprzewodowego ładowania dwukierunkowego, co pozwoliłoby ładować mniejsze akcesoria, np. AirPods, przy pomocy telefonu. Nie pojawiło się jednak potwierdzenie tych informacji z żadnego z najbardziej wiarygodnych źródeł, dlatego musimy podejść do nich z dystansem.

iPhone 13 – szybsze ładowanie przewodowe

Nowe flagowce z Cupertino mogą wspierać klasyczne ładowanie przewodowe z nieco wiekszą mocą niż dotychczas. Według jednego z przecieków, Apple zamierza wprowadzić na rynek nową ładowarkę o mocy 25 W i w związku z tym zwiększyć też maksymalną dopuszczalną moc ładowania swoich telefonów z 20 W do 25 W.

Pozwoliłoby to szybciej naładować telefon przy użyciu ładowarek USB-C PD, z których zdecydowana większość ma moc wiekszą niż maksymalna moc ładowania wspierana obecnie przez iPhone’y.

iPhone 13 – bateria

Bateria dla iPhone’a 13 ma być wykonana w nowej technologii “soft board”, która pozwala na zwiększenie pojemności ogniwa przy utrzymaniu tej samej fizycznej wielkości. Pojemność baterii może wzrosnąć tym bardziej, że Apple zamierza zastosować minimalnie większe fizycznie akumulatory – między innymi dzięki miejscu zyskanemu na integracji karty SIM z płytą główną i odchudzeniu niektórych komponentów systemu rozpoznawania twarzy Face ID (w związku z tym wszystkie cztery modele iPhone’a 13 mają być nieco cięższe od swoich poprzedników).

Od pewnego czasu w sieci pojawiają się informacje o następującym wzroście pojemności we wszystkich modelach (iPhone 12 -> iPhone 13):

 • iPhone 13 Pro Max: 3687 mAh -> 4352 mAh
 • iPhone 13 i 13 Pro: 2815 mAh -> 3095 mAh
 • iPhone 13 mini: 2227 mAh -> 2406 mAh

Długość pracy na baterii

Mimo że iPhone’y 13 będą posiadały bardziej pojemne baterie, a procesor A15 Bionic będzie zapewne jeszcze bardziej energooszczędny, nie należy się spodziewać znacznego wydłużenia czasu pracy na baterii – powodem będą nowe, bardziej energochłonne funkcje (np. te związane z fotografowaniem czy wideo), a w przypadku modeli Pro dodatkowo niegasnący ekran 120 Hz.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że iPhone 13 mini będzie działał na baterii o około jedną godzinę dłużej niż iPhone 12 mini.

iPhone 13 – ulepszone Face ID?

Leaker Jon Prosser poinformował niedawno, że Apple testuje ulepszone Face ID, dzięki któremu może być możliwe odblokowanie telefonu, nawet gdy użytkownik ma założoną maskę i zaparowane okulary. Rozwiązanie może trafić do iPhone’a 13.

iPhone 13 – cena

Z niemal wszystkich doniesień wynika, że ceny nie zmienią się znacznie (albo w ogóle) w porównaniu z iPhonem 12.

Różnice w cenie poszczególnych modeli, jeśli w ogóle będą, nie powinny być większe niż 50 dolarów (w Polsce: 200-250 zł). iPhone 13 Pro Max w wersji 1 TB będzie z pewnością najdroższym z dotychczasowych iPhone’ów – z pewnością będzie kosztował powyżej 8 tys. zł.

iPhone 13 – co w pudełku?

Tak jak w przypadku iPhone’a 12, taki i w tym roku w pudełku z nowym telefonem znajdziemy jedynie kabel USB-C – Lightning. Ani zasilacz, ani słuchawki EarPods nie znajdą się w zestawie.

iPhone 13 – dostępność

Jeśli Apple będzie trzymało się dotychczasowych schematów, to przedsprzedaż iPhone’a 13 powinna wystartować w najbliższy piątek, 17 września, a telefon trafi na półki sklepowe i w ręce pierwszych użytkowników 24 września.

Konferencja „California Streaming” odbędzie się już jutro, start o godzinie 19:00 czasu polskiego.

Na ThinkApple będziemy jak zawsze relacjonować wszystkie wydarzenia na bieżąco. Podłącz się do nas na Facebooku lub Twitterze, żeby niczego nie przegapić.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: