iPhone 13 i wsparcie łączności satelitarnej – nowe informacje

Tomek Czech   5 września 2021

Tydzień temu analityk Ming-Chi Kuo podał sensacyjną wiadomośćiPhone 13 będzie wspierał komunikację satelitarną. Zaraz potem Mark Gurman wylał wiadro zimnej wody na rozgrzane głowy fanów Apple, szykujących się do zakupu nowego flagowca – zdradził, że łączność satelitarna ma być ograniczona do sytuacji alarmowych, oraz że prawdopodobnie nie trafi do iPhone’a jeszcze w tym roku. Teraz dziennikarz Bloomberga podaje nowe informacje na ten temat.

berrolia

iPhone 13 z łącznością satelitarną

Po pierwsze, według Gurmana, funkcje alarmowe korzystające z komunikacji satelitarnej będą działać jedynie za obszarach całkowicie pozbawionych łączności komórkowej (a nie np. w miejscach ze słabym zasięgiem) i tylko na wybranych rynkach. Apple musi tu bardzo uważać, żeby nie wejść w drogę operatorom komórkowym, z którymi przecież ściśle współpracuje przy dystrybucji iPhone’ów.

Informatorzy Gurmana nie wykluczją, że Apple umieści swoje własne satelity na bliskiej orbicie okołoziemskiej (Low Earth Orbit – LEO), ale nie stanie się to wcześniej niż za kilka lat.

Dziennikarz Bloomberga odniósł się też do licznych pytań o to, czy iPhone będzie działał na podobnej zasadzie, jak telefon satelitarny, umożliwiając wykonanie rozmowy telefonicznej z każdego miejsca na ziemi, w którym nie ma zasięgu komórkowego. „Wielkie NIE” – odpowiedział Gurman dodając, że na pewno nie stanie się to w ciągu najbliższych lat. Apple nie tylko nie ma jeszcze gotowego do tego hardware’u, ale także musiałby w tym celu całkowicie zmienić model współpracy z operatorami komórkowymi.

iPhone 13 – funkcje alarmowe z wykorzystaniem łączności satelitarnej

Kilka dni temu Mark Gurman podawał, że Apple pracuje nad dwoma funkcjami związanymi z komunikacją satelitarną w sytuacjach alarmowych, ale mało prawdopodobne jest, żeby były one gotowe wcześniej niż w przyszłym roku.

Pierwszą z nich mają być wiadomości alarmowe wysyłane nawet bez zasięgu sieci komórkowej z poziomu aplikacji iMessage. Będzie je można wysyłać do naszych kontaktów alarmowych oraz do policji, pogotowia czy straży pożarnej. Takie wiadomości będą oznaczone szarym kolorem (wiadomości iMessage mają kolor niebieski, a zwykłe SMSy kolor zielony).

Druga funkcja ma dotyczyć automatycznego raportowania o większych wypadkach, jak katastrofa lotnicza czy morska.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: