Które iPhone’y Apple wycofa z oferty i czy obniży cenę starszych modeli po premierze iPhone’a 15

Tomek Czech   4 sierpnia 2023

Wiemy już oficjalnie, że najbliższa konferencja Apple odbędzie się 12 września. To wtedy powinniśmy zobaczyć najnowsze flagowce – całą serię iPhone’a 15. Jak każdego roku, z oferty Apple znikną wtedy zapewne niektóre starsze modele i być może zmienią się ceny tych, które pozostaną.

Sprawdźmy, jak może wyglądać oferta Apple po 12 września.

berrolia

Konferencja Apple 12 września – zmiany w ofercie iPhone’a

Obecna oferta Apple, jeśli chodzi o iPhone’a, wygląda tak:

 • iPhone 12
 • iPhone SE 3
 • iPhone 13 i 13 mini
 • iPhone 14 i 14 Plus
 • iPhone 14 Pro i 14 Pro Max

W ubiegłym roku, po wprowadzeniu na rynek nowych modeli, Apple usunęło ze swojej oferty wersje “pro” iPhone’a 13, więc powinniśmy się spodziewać, że za dwa tygodnie nie kupimy już w bezpośrednio od Apple iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max.

Prawie na pewno z oferty zniknie też obecnie najstarszy w tym towarzystwie iPhone 12, jak rok temu zniknął iPhone 11.

W zeszłym roku, po wprowadzeniu iPhone’a 14, firma zrezygnowała też ze sprzedaży iPhone’a 12 mini, więc jest spore prawdopodobieństwo, że po 12 września przestanie sprzedawać iPhone’a 13 mini.

Podsumowując, spodziewamy się usunięcia z oferty:

 • iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max
 • iPhone’a 12
 • iPhone’a 13 mini

Natomiast nowa oferta wyglądałaby tak:

 • iPhone 15 Pro i 15 Pro Max/Ultra
 • iPhone 15 i 15 Plus
 • iPhone 14 i 14 Plus
 • iPhone 13
 • iPhone SE 3

Oczywiście fakt, że Apple wycofuje dany model z oficjalnej sprzedaży nie oznacza, że w ogóle nie będzie można go kupić. Pozostanie on w ofercie innych sprzedawców, ale nie będzie już produkowany, więc jego dostępność zmaleje, co może wpłynąć na ceny na poszczególnych rynkach.

A jeśli już jesteśmy przy cenach – czy starsze modele stanieją po premierze iPhone’a 15?

W Stanach Zjednoczonych z dużym prawdopodobieństwem tak – Apple robi tak co roku. Najczęściej obniża ceny o 100 dolarów.  Poprzedniej jesieni właśnie o tyle obniżyło ceny iPhone’a 12, iPhone’a 13 i 13 mini.

Jednak w Polsce sytuacja się komplikuje przez relację złotego do dolara. Dobrze pamiętamy, co stało się przed rokiem – przez słabą złotówkę ceny iPhone’ów 14 wzrosły o 1000-1500 zł w stosunku do poprzedników, ale Apple o kilkaset złotych podniosło też ceny wszystkich starszych modeli – iPhone’a 12, iPhone’a 13 i 13 mini, a także iPhone’a SE 3.

W tym roku powinno to wyglądać zupełnie inaczej – złoty umocnił się względem dolara, dlatego spodziewamy się, że wszystkie cztery modele iPhone’a 15 będą w Polsce tańsze od poprzedników, i że Apple obniży ceny iPhone’a 13, iPhone’a 14 i 14 Plus i iPhone’a SE 3. O ile? Tego nie sposób w tym momencie przewidzieć.

Wszystkiego dowiemy się już 12 września, podczas konferencji Apple “Wonderlust”.

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: