Zobacz, ile kosztuje wyprodukowanie iPhone’a 14 Pro Max

Łukasz Bernaczyk   21 lutego 2023

Analitycy z Counterpoint Research policzyli, ile firmę z Cupertino kosztuje wyprodukowanie iPhone’a 14 Pro Max. Zobaczmy zatem, jak kształtują się koszty produkcyjne najnowszego flagowca firmy z Cupertino.

berrolia

iPhone 14 Pro Max – koszt produkcji

Jak pewnie większość z Was wie, już od dłuższego czasu Apple nie podaje do publicznej wiadomości informacji na temat marży uzyskiwanej w poszczególnych grupach produktowych. Firma podaje jedynie sumaryczne dane z danego okresu i tak na przykład w pierwszym kwartale fiskalnym 2023 “globalna” marża Apple wyniosła 43%, co wpisuje się prawie idealnie w marże uzyskiwane przez Cupertino w poprzednich kwartałach i latach.

Jak policzyli analitycy z Counterpoint Research, koszt produkcyjny iPhone’a 14 Pro Max wynosi średnio 464 dolary amerykańskie. Ceny sklepowe zaczynają się od 1099 dol.

Należy tu jednak zaznaczyć, że kwota ta została wyliczona na podstawie “mieszanego zestawienia materiałowego” komponentów wchodzących w skład iPhone’a 14 Pro Max i nie uwzględnia ona takich aspektów, jak koszt samego złożenia urządzenia, koszt opakowania i pakowania, koszty transportu i dystrybucji.

Wyliczony koszt produkcji iPhone’a 14 Pro Max nie uwzględnia także nakładów finansowych Apple poświęconych na badania i rozwój (R&D) podczas prac nad urządzeniem. Tymczasem Apple znane jest z tego, że właśnie na badania i rozwój swoich przyszłych urządzeń przeznacza wręcz astronomiczne sumy.

Z wyliczeń kosztów produkcyjnych iPhone’a 14 Pro Max płynie przy okazji kilka ciekawych wniosków:

  • koszt produkcji iPhone’a 14 Pro Max jest tylko o 3,4% wyższy od kosztu produkcji iPhone’a 13 Pro Max, pomimo że w stosunku do poprzednikach 14 Pro Max otrzymała kilka znacznie droższych podzespołów, jak niegasnący wyświetlacz oraz aparat 48 MP. Tak mała różnica procentowa jest spowodowana faktem, że komponenty związane z łącznością 5G użyte w iPhone’ie 14 Pro Max potaniały na przestrzeni roku o około 13%;
  • koszt produkcji układu A16 Bionic jest o około 11 dolarów wyższy niż w przypadku procesora A15 Bionic;
  • całkowity koszt komponentów, które Apple samo zaprojektowało, stanowi 22% całkowitego kosztu produkcji iPhone’a 14 Pro Max;
  • koszt produkcji iPhone’a 14 Pro Max z modemem 5G obsługującym technologię mmWave to 474 dolary, natomiast koszt tego samego iPhone’a 14 Pro Max z modem 5G obsługującym technologię sub-6GHz wynosi 454 dolary.

***

MEGAPROMOCJA na iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max – sprawdź tutaj

***

MacBook Pro z wyjątkowo niskiej cenie!

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: