Lepiej kupić iPhone’a 14 niż iPhone’a 13 Pro – twierdzi Apple

Łukasz Bernaczyk   21 lutego 2023

Dylemat użytkowników Apple – “Czy lepiej kupić najtańszą wersję iPhone’a 14, czy też może rok starszego iPhone’a 13 Pro?” postanowił ostatnio rozwiać dyrektor ds. projektowania w Apple, wskazując kilka ciekawych przewag na korzyść iPhone’a 14.

berrolia

iPhone 14 > iPhone 13 Pro – według Apple

Richard Dinh, dyrektor ds. projektowania w Apple, podczas wywiadu dla The Sydney Morning powiedział, dlaczego jego zdaniem iPhone 14 jest lepszy od iPhone’a 13 Pro, pomimo iż oba te smartfony posiadają ten sam układ centralny A15 Bionic.

Według pracownika firmy z Cupertino jest kilka argumentów przemawiających na korzyść iPhone’a 14.

Jednym z nich jest wyższa, stała moc. Innymi słowy, iPhone 14 jest w stanie dłużej utrzymywać wysoką moc niż iPhone 13 Pro (mimo, że – jak wspomniałem – posiadają ten sam procesor). Dzieje się tak przede wszystkim przez duże zmiany, jakie nastąpiły wewnątrz dwóch tańszych wersji najnowszych iPhone’ów – 14 i 14 Plus. Posiadają one nową, aluminiową konstrukcję, która pozwala znacznie efektywniej odprowadzać ciepło.

Takie odprowadzanie ciepła sprawia, że iPhone 14, a w zasadzie jego chip A15, nie ulega tak szybko negatywnemu procesowi, jakim jest tak zwany “thermal throttling”. Dla mniej obeznanych wytłumaczę, że – w tłumaczeniu na polski – “dławienie termiczne” polega na systemowym obniżeniu mocy procesora w celu zmniejszenia jego temperatury.

Dyrektor ds. projektowania Apple wskazał też inne przewagi iPhone’a 14 nad iPhonem 13 Pro.

Mimo że iPhone 14 wyglądają z zewnątrz niemal identycznie jak iPhone 13, to został mocno przeprojektowany wewnątrz.

Większy aparat główny z większą matrycą dają lepsze efekty w słabych warunkach oświetleniowych. Ponadto w iPhonie 14 zastosowano zupełnie nowy sensor światła.

Richard Dinh dodał również:

iPhone 14 wprowadza również naszą pierwszą czterostronną płytę główną, która pozwoliła skupić wszystkie komponenty smartfona na znacznie mniejszej przestrzeni i umożliwia nam dostęp do płyty z obu stron, co poprawia możliwość naprawy.

W przypadku iPhone’ów od 8 do 13, aby dostać się do praktycznie wszystkich najważniejszych komponentów smartfona, trzeba w pierwszej kolejności odłączyć wyświetlacz. iPhone 14 posiada natomiast szklany i – co ważniejsze – dość łatwy do zdemontowania ty, co znacznie ułatwia proces niektórych napraw i tym samym obniża ich koszt.

***

MEGAPROMOCJA na iPhone’a 14 Pro i 14 Pro Max – sprawdź tutaj

***

Inne nowości w iPhonie 14, których nie znajdziemy w iPhonie 13 Pro:

  • alarmowa łączność satelitarna;
  • funkcja wykrywania wypadków samochodowych (i automatycznego powiadamiania służb ratunkowych);
  • Photonic Engine – nowy sposób wykonywania fotografii, w którym automatycznie wybierane i łączone są najlepsze piksele z wielu ekspozycji na wcześniejszym etapie niż oprogramowanie w poprzednich modelach. Rezultatem są zdjęcia z większą ilością detali i ogólnie znacznie lepszej jakości, zwłaszcza te robione przy słabym oświetleniu;
  • tryb akcji dla nagrywania wideo (stabilizuje ujęcia z ręki).

iPhone’a 14 można kupić teraz w mocno obniżonej cenie – model 128 GB jest tańszy aż o 800 zł, za model 256 GB zapłacimy mniej, niż wynosi oficjalna cena wersji 128 GB (sprawdź tutaj). A podstawowy model jest przeceniony aż o 500 zł.

A czym się różni iPhone 14 od iPhone’a 13? Przeczytaj tutaj.

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Źródło

Łukasz Bernaczyk

Swoją przygodę z Apple zaczął w 1992 r. od Macintosha Classic. Od tego czasu wierny użytkownik i fan marki z Cupertino. Z wykształcenia mgr inż. informatyki w inżynierii, pracuje również jako Dyrektor ds. Rozwoju w jednej z podpoznańskich firm. Gadżeciarz, miłośnik amerykańskiej koszykówki, szachów i podróży. W wolnych chwilach eksperymentuje z elektroniką i własnoręcznie robionym smart home.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: