Myślicie, że Apple Watch będzie służyć tylko do dzielenia się z innymi rytmem naszego serca, rysowania rybek i zbliżeniowego płacenia w kilku sklepach za Wielką Wodą? Otóż nie, inteligentny zegarek od Apple posiada wiele ciekawych funkcji, które pozostały całkowicie w cieniu wydarzeń tego tygodnia, a nawet takich, o których nie wspomniał jeszcze nikt. I choć o niektórych z nich mówił ze sceny nawet Tim Cook, to przez tragiczną jakość streamu i tak (prawie) nikt o nich nie usłyszał.
Oto one:
1. Wyciszenie przychodzącej rozmowy poprzez zakrycie zegarka ręką
Przychodzącą rozmowę wyciszysz poprzez prosty gest przykrycia zegarka dłonią. Nie trzeba nic naciskać, nie trzeba wyjmować telefonu z kieszeni. Drobiazg, ale drobiazg bardzo przydatny.
2. Walkie-talkie
Pozwoli na szybkie, głosowe porozumiewanie się z innymi użytkownikami Apple Watch (zegarek ma wbudowany zarówno głośnik, jak i mikrofon).
Na razie Apple nie zdradził więcej szczegółów dotyczących działania tej funkcji.
3. Lokalizowanie iPhone’a
Jeśli nie pamiętamy, gdzie położyliśmy iPhone’a, Apple Watch “nakaże mu” wydać krótki sygnał dźwiękowy, co pomoże nam określić pozycję telefonu (iPhone musi się znajdować w zasięgu Bluetooth Apple Watch).
4. Zdalne sterowanie kamerą iPhone’a
Apple Watch umożliwi nie tylko zdalne sterowanie migawką aparatu w iPhonie lub ustawienie samowyzwalacza, na jego ekranie zobaczymy też podgląd na żywo tego, co widzi kamera.
5. Przechowywanie muzyki na zegarku
Apple Watch został zaprojektowany by działać z iPhonem, wielu komentatorom umknęła jednak informacja, że na zegarek będziemy mogli wgrać muzykę (nie wiadomo jeszcze ile) i odtwarzać ją nawet wtedy, kiedy iPhone’a nie będzie obok.
Świetna wiadomość np. dla biegaczy (jeśli już przeboleją brak GPS).
6. Sterowanie Apple TV
Aplowski zegarek będzie w pełni funkcjonalnym pilotem, którym będziemy mogli sterować Apple TV, a także biblioteką iTunes na Maku lub Windowsie.
Koniec codziennych, żmudnych poszukiwań malutkiego pilota do Apple TV!
7. AirPlay
Wprost z Apple Watch będziemy mogli odtworzyć muzykę na głośniku AirPlay (lub poprzez głośniki telewizora, do którego podłączona jest Apple TV), wyświetlić zdjecia na dużym ekranie (wszystkie zdjęcia, które na iPhonie oznaczyliśmy jako ulubione, automatycznie zapisują sie na Apple Watch), a w przyszłości zapewne kontrolować inteligentne urządzenia w naszym domu i wiele, wiele więcej.
8. Automatyczna aktywacja wyświetlacza
Wyświetlacz Apple Watch aktywuje się automatycznie, gdy tylko uniesiesz nadgarstek, by spojrzeć na zegarek.
Tym sposobem, wyświetlacz nie będzie działał przez cały czas (oszczędzanie baterii), a jednocześnie nie trzeba będzie niczego naciskać, by sprawdzić godzinę (tak, jak jest to w przypadku np. i’m Watch).
9. Nawigacja “wibracyjna”
Apple Watch posiada wbudowane mapy (niestety na początku zapewne tylko te aplowskie) z funkcją nawigacji pieszej “zakręt po zakręcie”. O tym, w którym momencie należy skręcić, zegarek informował nas będzie krótkimi wibracjami, innymi dla skrętu w prawo i innymi w przypadku skrętu w lewo. Tym sposobem, nawigując, nie będziemy musieli nawet spoglądać na nadgarstek.
10. Aplikacje zewnętrzne
Deweloperzy pracują już nad dodatkowymi aplikacjami dla Apple Watch.
Wiemy na przykład, że aplikacja Starwood Hotels pozwoli otworzyć zegarkiem drzwi hotelowego pokoju, aplikacja American Airlines wyświetli na ekranie naszą kartę pokładową (i dodatkowo wszystkie informacje o locie), dzięki aplikacji Honeywell będziemy mogli zdalnie regulować temperaturę w naszym domu, a aplikacja Lutron pozwoli nam zdalnie włączyć/wyłączyć domowe światła.
City Mapper podpowie nam, jak dojechać w wybrane miejsce komunikacją publiczną i delikatną wibracją da znać, kiedy wysiąść. Miejmy nadzieję, że twórcy polskiego serwisu i aplikacji JakDojade.pl już biorą się do roboty.
Możliwości wykorzystania dodatkowych aplikacji w Apple Watch są oczywiście nieograniczone.
Więcej o Apple Watch:
Podłącz się do ThinkApple na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji o Apple Watch.
Źródło: Apple