Apple otwiera pierwszy Apple Store w Polsce

Tomek Czech   1 kwietnia 2015

apple-store

Aktualizacja: Odwołujcie rezerwacje, zwijajcie namioty – prima aprilis.

Stało się! W notce prasowej rozesłanej polskim mediom branżowym, Apple poinformowało, że 3 maja nastąpi otwarcie pierwszego Apple Store w Polsce. Sporym zaskoczeniem jest to, że sklep Apple znajdować się będzie w Giżycku. Nie jest to jednak lokalizacja przypadkowa: znana z zamiłowania do odnawialnych źródeł energii, firma z Cupertino oświadczyła, że cała energia potrzebna do funkcjonowania sklepu będzie pochodziła z innowacyjnej elektrowni wodnej, która powstanie na położonym nieopodal jeziorze Mamry. Budowa elektrowni będzie współfinansowana przez Apple i gminę Giżycko.

berrolia

Nieprzypadkowa jest również data otwarcia sklepu, przypadająca na dzień święta Konstytucji 3 Maja, która wzorowana była na konstytucji amerykańskiej:

“Polska, tak jak Stany Zjednoczone, ma ogromne zasługi w szerzeniu oświeceniowej, nowoczesnej wizji państwa, czego wyrazem było stworzenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej” – powiedział Tim Cook.

Ze względu na konieczność trzymania się przez Apple rygorystycznego planu oszczędnościowego (wprowadzonego w związku z planowanym, niepotwierdzonym jeszcze oficjalnie kupnem Tesli oraz General Motors i kosztownym planem stworzenia własnego samochodu elektrycznego), firma z Cupertino będzie dzieliła giżycki lokal z jednym ze znanych dyskontów spożywczych, który w tym celu zlikwiduje dział mięsny oraz stoisko z alkoholami niskoprocentowymi.

W związku ze zmieniającym się kursem dolara wobec złotego, Apple poinformowało też o nowych cenach, które obowiązywały będą w sklepie (tylko w sklepie stacjonarnym, w Apple Online Store ceny nie zmienią się). Oto przykładowe ceny:

  • MacBook Air, 11 cali: od 8999 zł;
  • iPhone 3GS: 2949 zł (nowsze modele na razie nie będą dostępne);
  • Apple Watch Edition: od 90 tys. zł (ze względu na bliskość granicy z Rosją, w giżyckim sklepie ma być zwiększona dostępność złotego modelu zegarka).

No otwarciu osobiście pojawi się Craig Federighi, wiceprezydent Apple ds. oprogramowania, który ma polskie korzenie: jest synem polskiego żołnierza biorącego udział w II wojnie światowej i Włoszki spod Monte Casino. W jednym z wywiadów Federighi przyznał, że jednym z jego ulubionych dań jest obok pizzy tradycyjny polski żurek, który w dzieciństwie przygotowywała dla niego babcia.

W dniu otwarcia sklepu na wszystkich odwiedzających czekać będzie poczęstunek w postaci amerykańskich hamburgerów i czystej polskiej wódki. 

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Apple

Produkty Apple w super cenach

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: