Transcend JetDrive Lite – dodatkowa przestrzeń dyskowa dla Maca (test)

Marek Twejn   26 czerwca 2015

transcend-jetdrive-lite-130-recenzjaWolna przestrzeń dyskowa to dziś towar deficytowy. Zdjęciami, filmami i muzyką szybko zapełniamy dyski twarde naszych komputerów, nawet w erze streamingu i serwisów oferujących darmową przestrzeń dyskową w chmurze. Problem staje się jeszcze bardziej palący dla użytkowników/ek MacBooków Air z dyskami o pojemności 128 lub 256 GB (niewiele osób wybiera drogą opcję rozszerzenia do 512 GB). Dyski zewnętrzne nie załatwiają sprawy, bo zwyczajnie nie są wygodne i ograniczają mobilność komputera. Na świetne rozwiązanie wpadła (już jakiś czas temu) firma Transcend, która do zwiększenia pojemności dyskowej Maca postanowiła wykorzystać rzadko używane gniazdo kart SD.

berrolia

Karty z serii JetDrive Lite to karty SD o pojemności 64, 128 lub 256 GB, które pełnią rolę dodatkowego dysku dla 13-calowego MacBooka Air oraz MacBooka Pro z Retiną. Kartę umieszczamy w slocie na karty SD i… to właściwie tyle. Pojemność dyskowa naszego komputera powiększyła się właśnie o dodatkowe GB.

Testowana przez nas karta JetDrive Lite 130 o pojemności 128 GB to malutki kawałek plastiku, wielkości połowy tradycyjnej karty SD. Po umieszczeniu w slocie poza obudowę wystaje jedynie jednomilimetrowy kawałek karty: na tyle mało, żeby o niej właściwie zapomnieć, i na tyle dużo, żeby można było ją w dowolnym momencie wyciągnąć.

jetdrive2

Dysk nie wymaga żadnej dodatkowej instalacji – działa od razu po umieszczeniu w gnieździe.

Prędkość odczytu i zapis danych w naszych testach przy użyciu Blackmagic Disk Speed Test była bardzo zadowalająca: ∼40 MB/s – zarówno zapis, jak i odczyt. Zapisanie na dysku pliku wielkości 1 GB zajęło około 15 sekund. Jeśli nie trzymamy na karcie plików systemowych (a raczej nie będziemy…), o prędkość zapisu/odczytu nie musimy się w ogóle martwić.
DiskSpeedTest1

Karta jest domyślnie sformatowana w systemie exFAT, dzięki czemu – jeśli zajdzie taka potrzeba – będziemy mogli podłączyć ją do komputera z Windowsem.

Dzięki użyciu technologii COB (chip-on-board) karty JetDrive Lite są w pełni odporne na wodę, kurz i wstrząsy.

Jeśli przypadkowo usuniemy z karty jakieś ważne pliki, ze strony producenta możemy ściągnąć program JetDrive Toolbox, dzięki któremu będziemy mieli szanse na odzyskanie wszystkich danych.

Dostępnych jest kilka modeli kart, więc przed zakupem należy sprawdzić, który będzie kompatybilny z naszym komputerem.

Ceny kart z serii JetDrive Lite oscylują w granicach:

  • 189 zł – 269 zł za wersję 64 GB
  • 349 zł – 499 zł za wersję 128 GB
  • 699 zł – 899 zł za wersję 256 GB

***

Dziękujemy firmie Transcend za wypożyczenie karty do testów. 

Ze względu na rzetelność oceny produktów i uczciwość wobec naszych czytelników/ek, redaktorzy Think Apple nigdy nie zatrzymują dla siebie testowanych sprzętów. Producenci nie ingerują w treść naszych recenzji. 

Kup Apple pod choinkę w Super Cenie w Lantre!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: