th

Nowości w iOS 9.3: Night Shift – do czego służy i jak go używać

Udostępniona poniedziałek aktualizacja iOS 9.3 przynosi kilka ciekawych funkcji. Największą nowością przygotowywanego przez dwa miesiące iOS 9.3 jest Night Shift. Początkowo nazywana “nocną zmianą”, usługa pozwala na redukcję światła niebieskiego na ekranie iPhone’a i iPada.

Na podstawie aktualnej lokalizacji oraz pory dnia, urządzenie wieczorami i w nocy zmienia zimne barwy ekranu na przyjemny, ciepły odcień (o wyższej temperaturze barwowej). To prowadzi natomiast do mniejszego zmęczenia oczu kiedy korzystamy z urządzenia tuż przed snem. I – jak mówi Apple – pozwala również na lepszy sen.

By dostosować funkcję do swoich potrzeb wystarczy udać się do ustawień ekranu (Ustawienia -> Ekran i jasność), gdzie znajdziemy zakładkę Night Shift.

Zmienić możemy nie tylko intensywność ciepłej barwy, ale także porę aktywacji trybu. Możemy ręcznie ustawić godziny “zachodu i wschodu słońca”, pomiędzy którymi funkcja będzie aktywna.

Natomiast przycisk ręcznego włączania/wyłączania funkcji znajduje się w Centrum Sterowania.

Funkcja Night Shift pozornie nie może być uruchomiona, kiedy urządzenie działa w trybie niskiego zużycia energii (przyciski włączające tryb nocny nie są wtedy aktywne), ale znaleziono na to sposób: wystarczy poprosić Siri, np. komendą “Enable Night Shift”.

Warto odnotować, że Night Shift nie działa niestety na wszystkich urządzeniach kompatybilnych z iOS 9.3. Funkcję otrzymają tylko te z procesorami 64-bitowymi, czyli A7 i wyższe. Wsparcie uzyskały więc modele:

  • iPhone 5s/6/6+/6s/6s+?SE
  • iPad Air 1/2
  • iPad mini 2/3/4
  • iPad Pro 9,7″/12,9″
  • iPod touch 6G

Nocnej zmiany używam od kiedy wprowadzono ją do pierwszej bety iOS 9.3, a wcześniej korzystałem także na Macu z jej prawdziwego prekursora, czyli aplikacji f.lux. Osobiście oceniam Night Shift jako jedno z najlepszych unowocześnień, jakie Apple wprowadziło kiedykolwiek do iOS. Aktualnie nie wyobrażam sobie wieczornej pracy bez ciepłej barwy ekranu.

Zanim zacząłem przygodę z Night Shift przyciemniałem po prostu ekran do minimalnej wartości, lecz psuło to kompletnie wyraźność niektórych elementów interfejsu, w szczególności obrazków. Potencjał funkcji Night Shift dostrzegłem, kiedy podczas przebywania w ciemnym pomieszczeniu na chwilę ją wyłączyłem – oczy naprawdę mnie zabolały. Jedyną wadą Night Shift jest jest oczywiście wizualne “przekłamanie”, kiedy edytujemy zdjęcia i dostosowujemy kolory.

Sprawdź wszystkie nowe funkcje iOS 9.3.

Możesz też zobaczyć galerię screenów ze wszystkimi zmianami.

Podłącz się do nas na Twitterze, Facebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Nowości w iOS 9.3: Night Shift – do czego służy i jak go używać was last modified: marzec 25th, 2016 by Mateusz Majewski
Disqus Comments Loading...
SHARE
Opublikowane przez
Mateusz Majewski