Nowe funkcje w iOS 9: Tryb niskiego zużycia energii (Low power mode)

Grzegorz Dobromiński   17 września 2015

iphone_low-power W czasach, gdy jedną z największych bolączek świata mobilnego jest czas pracy urządzeń na baterii, cieszy nas, że ekipa z Cupertino poświęca dużo uwagi temu zagadnieniu. Apple obiecuje, że już przez samo zainstalowanie iOS 9 nasze urządzenia zyskają dodatkową godzinę pracy na jednym ładowaniu. Nowa funkcja –Tryb niskiego zużycia energii, ma pozwolić iPhone’owi zyskać dodatkowe 3 godziny.

Tryb niskiego zużycia energii (Low Power Mode)

Nowa funkcja w iOS 9 dostępna jest tylko na iPhonie i polega na wyłączeniu, za pomocą jednego przycisku, wszystkich funkcji, które najbardziej drenują baterię, takich jak efekty wizualne, odświeżanie aplikacji w tle czy automatyczne pobieranie maili.

Żeby zaoszczędzić energię, system przyciemnia też ekran, szybciej wyłącza i blokuje ekran, może też spowolnić pracę procesora.

energia3

Testy przy użyciu Geekbench 3 pokazały, że w trybie oszczędzania energii procesor iPhone’a jest około 40% mniej wydajny.

Tryb wyłączy się automatycznie po pełnym naładowaniu urządzenia.

Jak go uruchomić?

W celu uruchomienia trybu oszczędzania baterii, należy wejść w Ustawienia, a następnie przejść do sekcji Bateria i włączyć Tryb niskiego zużycia energii. Ikona baterii w prawym górnym rogu zmienia kolor na żółty i, bez względu na dotychczasowe ustawienia, pojawia się procentowy zapis stanu naładowania akumulatora.

energia2

Tryb ten włączy się także automatycznie, jeśli stan naładowania baterii spadnie poniżej 20%. Zostaniemy o tym poinformowani odpowiednim komunikatem.

nomad2

Więcej informacji związanych z pracą baterii

W nowej sekcji Bateria w iOS 9 mamy też dostęp do bardziej dokładnych statystyk zużycia baterii przez poszczególne aplikacje, z podziałem na czas od ostatniego pełnego ładowania/ostatnie 24 godziny/ostatni tydzień.

Tutaj możemy też zobaczyć, jak długo aktywnie korzystaliśmy z aplikacji i jak długo działała ona w tle (np. aplikacja Facebook w ciągu ostatnich 24 godzin była aktywna na ekranie przez 1,5h oraz korzystała z baterii 3,5 godziny w tle).

Widget

Jeśli posiadasz Apple Watch, w Centrum Powiadomień znajdziesz teraz nowy systemowy widget, pokazujący poziom naładowania baterii zarówno w iPhonie, jak i w zegarku.

Widget nie jest dostępny, jeśli iPhone nie jest sparowany z zegarkiem. Nie znajdziemy go też na iPadzie.

widget_bateria

Dodatkowe opcje oszczędzania baterii

Jeszcze jedną nowością, która ma pozytywny wpływ na długość pracy na baterii, jest niewłączanie wyświetlacza gdy przyjdzie powiadomienie, jeśli urządzenie leży wyświetlaczem do dołu, np. na biurku.

Oczywiście, jeśli mamy włączone powiadomienia dźwiękiem lub wibracją, otrzymamy je – funkcjonalność dotyczy wyłącznie wyświetlania powiadomień na ekranie.

Działanie tej funkcji jest niezależne od trybu oszczędzania baterii.

Czy to faktycznie działa?

Testowaliśmy tryb oszczędzania energii przez kilka tygodni w wersji beta iOS 9. Widać wyraźną różnicę w długości działania baterii. Wielokrotnie doprowadzaliśmy do rozładowania iPhone’a 6 i ten automatycznie przechodził w tryb niskiego zużycia energii, co pozytywnie odbijało się na czasie pracy.

Warto zauważyć, że tryb ten nie powoduje wyłączenia kanałów komunikacji, takich jak WiFi czy Bluetooth. Jeśli zależy nam na maksymalnym wydłużeniu czasu pracy, możemy ręcznie wyłączyć te funkcjonalności.

ZGSklpe-jcpal-lightning

iOS jest publicznie dostępny od wczoraj. Sprawdź, jak poprawnie go zainstalować.

Więcej o iOS 9:

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych ciekawostek o iOS 9.

Z miłości do Apple

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: