Nowe funkcje dla iPada w iOS 9: multitasking i sprawniejsza edycja tekstu

Marek Twejn   9 czerwca 2015

ipad-split-screen

W iOS 9, zaprezentowanym wczoraj na WWDC 2015, iPad zyskuje nowe funkcje – wielozadaniowości i edycji tekstu, które mają pozwolić mu stać się profesjonalnym narzędziem pracy. W tym kontekście pojawienie się 12-calowego iPada Pro wydaje się coraz bardziej realne.

berrolia

Oto wszystkie nowości, które użytkownicy iPadów znajdą w iOS 9.

Klawiatura QuickType

  • Nowy pasek narzędzi Shortcut Bar z przyciskami ułatwiającymi edycję i formatowanie tekstu (np. “wytnij/kopiuj/wklej”, “pogrubienie”, szybkie dodanie zdjęcia, innego załącznika lub checklisty). Pasek można dowolnie dostosowywać do poszczególnych aplikacji.

ipad-klawiatura-ios-9

  • Funkcja gładzika: jeśli przyłożymy do klawiatury dwa palce jednocześnie, staje się ona gładzikiem pozwalającym na precyzyjne sterowanie kursorem i wygodne zaznaczanie tekstu.

ipad-gladzik

  • Dodatkowe skróty klawiszowe ułatwiające pracę z bezprzewodową klawiaturą. W każdej aplikacji można wyświetlić dostępne dla niej skróty.

ipad-dodatkowe-klawiatury

Multitasking

Kilka funkcji umożliwiających wielozadaniowość na iPadzie było dostępnych od dawna (np. przechodzenie pomiędzy aplikacjami poprzez przesunięcie czterech palców po ekranie lub podwójne kliknięcie przycisku Home w celu wyświetlenia kart wszystkich otwartych aplikacji), jednak dopiero iOS 9 ma umożliwić multitasking z prawdziwego zdarzenia.

Oto cztery nowe funkcje wielozadaniowości, które znajdziemy w iOS 9:

  • App/Task Switcher: nowy, pełnoekranowy widok otwartych aplikacji, który pokazuje się po podwójnym kliknięciu przycisku Home (dostępny również na iPhonie).

app-task-switcher

  • Slide Over: pozwala na szybki podgląd wybranej aplikacji (na 1/3 ekranu) podczas pracy w innym programie. Do podglądu przechodzimy poprzez przeciągnięcie palcem od prawej krawędzi w stronę środka ekranu. “Podglądaną” aplikacje zmieniamy przesuwając palcem w górę lub w dół.

ipad-slide-over

  • Split View: pozwala na jednoczesną pracę w dwóch aplikacjach na podzielonym na dwa okna ekranie. Ekran można dzielić w proporcji 70/30 lub 50/50.

ipad-split-screen

  • Picture-in-Picture (PiP): umożliwia wyświetlenie małego okna podglądu jednej aplikacji, podczas gdy pracujemy w innym programie (np. pisząc maila możemy mieć podgląd na mecz, który oglądamy w innej aplikacji). Okno podglądu możemy dowolnie przemieszczać po ekranie, możemy też zmieniać jego wielkość.

ipad-pip

Funkcje Slide Over i PiP są dostępne na iPadzie Air 1/2 oraz iPadzie mini 2/3.

Funkcja Split View działa wyłącznie na iPadzie Air 2.

Wiele dostępnych obecnie aplikacji wspiera już wszystkie nowe funkcje multitaskingu, deweloperzy pozostałych aplikacji będą musieli wykonać aktualizację.

Czytaj też: Wszystkie nowe funkcje iOS 9

Więcej z WWDC 2015:

Podłącz się do Think Apple na Facebooku, Twitterze lub Google+ żeby nie przegapić żadnych wiadomości z WWDC 2015.

Źródło: Apple

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: