iOS 9: jak przygotować się do aktualizacji

Marek Twejn   15 września 2015

ios9

Aktualizacja: iOS 9 już dostępny | Wszystkie nowe funkcje iOS 9

Aktualizacja 2: Nie instalujcie iOS 9 bez uprzedniego zrobienia kopii zapasowej! Wielu użytkowników ma problemy z aktualizacją. | Jak rozwiązać problem zablokowanego urządzenia (komunikat “Zmień wersję”).

Już jutro premiera iOS 9. Systemu, w którym Apple skupiło się bardziej na ulepszeniu wydajności, niż dodawaniu nowych funkcji. Przeczytaj dokładnie nasz poradnik, żeby dobrze przygotować się do instalacji iOS 9 na Twoim iPhonie, iPadzie lub iPodzie touch.

berrolia

1. Kiedy dokładnie będzie dostępny iOS 9?

Apple zazwyczaj udostępnia nowe OS-y o godzinie 10:00 czasu lokalnego w Cupertino, czyli o 19:00 czasu polskiego.

W pierwszych godzinach serwery Apple mogą być przeciążone, więc możliwe jest, że uda Ci się dokonać aktualizacji dopiero po dłuższej chwili.

ZGSklpe-jcpal-lightning

2. Które urządzenia są kompatybilne z iOS 9?

iOS 9 będzie działał na:

  • iPhonie 4S, 5, 5s, 5c, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus;
  • iPadzie 2, 3, 4;
  • iPadzie Air 1, 2;
  • iPadzie mini 1, 2, 3, 4;
  • iPodzie touch 5-tej i 6-tej generacji.

3. Przed instalacją

Zanim zainstalujesz iOS 9, koniecznie zrób kopię zapasową całego urządzenia.

  • Archiwizacja w iCloud

Nawet, jeśli masz włączony automatyczny backup do iCloud (Archiwum iCloud), warto zrobić kopię zapasową tuż przed aktualizacją: Ustawienia -> iCloud -> Archiwum -> Archiwizuj teraz.

  • Archiwizacja na komputerze

Oprócz backupu w chmurze, warto zrobić też kopię zapasową na komputerze. W tym celu:

a) podłącz urządzenie do komputera;
b) uruchom iTunes;
c) idź do: iPhone/iPad/iPod touch -> Podsumowanie -> Kopie zapasowe -> Archiwizuj automatycznie;
d) wybierz “Ten komputer” -> “Archiwizuj teraz”.

Po wykonaniu kopii zapasowej możesz wrócić do automatycznego archiwizowania w iCloud: Archiwizuj automatycznie -> iCloud.

Jeśli w rolce aparatu przechowujesz bardzo dużą ilość zdjęć i wideo, możesz zgrać je wcześniej na dysk komputera/dysk zewnętrzny (lub zarchiwizować w jakikolwiek inny sposób) i wykasować z urządzenia przed rozpoczęciem backupu – proces tworzenia (i ewentualnie odtwarzania) kopii zapasowej będzie wtedy o wiele szybszy.

Zanim iOS 9 będzie dostępny do pobrania, sprawdź też, czy na pewno korzystasz z najnowszej wersji iOS, czyli aktualnie iOS 8.4.1 (Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia). Jeśli nie, zaktualizuj do wersji 8.4.1 – to powinno zapewnić bezproblemową i szybszą aktualizację do iOS 9.

Z tych samych względów upewnij się też, że używasz najnowszej wersji iTunes – 12.2.2 (jeśli będziesz aktualizować przez iTunes).

nomad2

4. A co z jailbreakiem? 

Jeśli używasz uwolnionego urządzenia, aktualizacja do iOS 9 oczywiście usunie jailbreak.

Choć jailbreak dla iOS 9 (a nawet dla iOS 9.1) już istnieje, jego autor zapowiada, że nie udostępni go publicznie. Pangu Team przewiduje, że z powodu dużej zmiany systemu zabezpieczeń w iOS 9, będzie on wyjątkowo trudny do złamania.

Natomiast jeśli masz zapisane tzw. SHSH blobs dla Twojego urządzenia w wersji iOS 8.0 – 8.4, możesz oczywiście zaktualizować do iOS 9 i ewentualnie później wrócić do uwolnionego iOS 8.

5. Czy wszystkie moje aplikacje będą działać pod iOS 9?

Choć iOS 9 jest dostępny dla deweloperów już od czerwca i większość z nich przygotowała już kompatybilną z nowym OSem wersję swojej aplikacji, prawdopodobnie znajdą się tacy, którzy nie zdążyli z aktualizacją i ich aplikacje nie będą działały pod iOS 9 już w dniu jego premiery.

Dlatego jeśli jest aplikacja, z której musisz korzystać nieprzerwanie, wstrzymaj się z jej aktualizacją do momentu, aż zostanie ona zaktualizowana pod iOS 9.

Jeszcze przed zrobieniem kopii zapasowej urządzenia (przez aktualizacją), otwórz App Store i w zakładce Uaktualnienia sprawdź, czy wszystkie aplikacje są zaktualizowane do najnowszych wersji.

Uwagawiele aplikacji może nie działać na starszych urządzeniach.

6. Jak pobrać/zainstalować nowy iOS

iOS 9 będzie można zainstalować na trzy sposoby:

1) bezpośrednio z urządzenia: poprzez tzw. OTA (over the air) update, wchodząc w Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia -> Zainstaluj.

W tym wypadku, aktualizacja będzie ściągnięta na urządzenie, na co według Apple będziemy potrzebować około 1,3 GB wolnego miejsca (sam plik waży mniej, ale w procesie aktualizacji system potrzebuje dodatkowej ilości wolnego miejsca).

2) przez iTunes (automatycznie): podłączając urządzenie do komputera (Mac lub Windows) i uruchamiając iTunes. Program sam powiadomi nas o dostępności nowego iOS i możliwości pobrania i zainstalowania go. Jedyne, co trzeba zrobić, to wyrazić zgodę na aktualizację.

Przy tej metodzie iTunes sam stworzy kopię zapasową naszego urządzenia przed rozpoczęciem aktualizacji.

3) poprzez iTunes (ręcznie): jeśli powyższe dwie metody z jakichś powodów zawiodły, możesz pobrać plik z aktualizacją z serwerów Apple (wszystkie linki poniżej), a następnie zainstalować iOS 9 manualnie w iTunes:

a) pobierz plik odpowiedni dla Twojego urządzenia;
b) uruchom iTunes;
c) program poinformuje Cię o dostępności aktualizacji
d) trzymając wciśnięty przycisk option/alt kliknij w przycisk “Aktualizuj” (Update) i wskaż pobrany przed chwilą plik z aktualizacją
e) potwierdź i iTunes rozpocznie uaktualnianie Twojego urządzenia do iOS 9.

Powodzenia!

7. Po aktualizacji

Po skończeniu aktualizacji, na Twoim urządzeniu wyświetli się ekran powitalny (“Hello” w różnych językach). System poprosi Cię o wybranie języka, połączenie się z Wi-Fi, wybór kilku dodatkowych ustawień i zapyta, z której kopii zapasowej odtworzyć stan urządzenia sprzed aktualizacji. Zdecyduj, czy wolisz odtworzyć backup z komputera, czy z iCloud i po chwili Twój iPhone/iPad/iPod touch będzie gotowy do akcji.

Sprawdź też, jak zainstalować watchOS 2.

Po pomyślnym uruchomieniu urządzenia, przeczytaj:

Podłącz się do Think Apple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji o iOS 9.

Aktualizacja: Bezpośrednie linki do pobrania IPSW:

PROMOCJA: najnowszy MacBook Air z M2 tańszy o 1400 zł!

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: