iOS 9.3 – pierwsze wrażenia (+ wszystkie zmiany na screenach)

Mateusz Majewski   12 stycznia 2016

ios92

Wczoraj wieczorem Apple udostępniło deweloperom pierwszą betę iOS 9.3. W miarę szybko udało mi się pobrać i zainstalować nowy soft, choć serwery były dość przeciążone.

Po kilku godzinach korzystania z iOS 9.3 mogę śmiało stwierdzić, że telefon działa niemal identycznie, jak z wersją 9.2 i na pierwszy rzut oka – jeśli chodzi o wydajność – niczym się od niej nie różni (nadal jest kilka rzeczy do poprawy) .

Dopiero po głębszym wniknięciu w system okazało się, że 9.3 skrywa kilka nowych, ciekawych funkcji.

Pierwsza to możliwość automatycznej redukcji światła niebieskiego, co pozwala odpocząć naszym oczom. Dokładnie to samo oferowała aplikacja f.lux, którą na prośbę Apple deweloperzy wycofali z dystrybucji kilka miesięcy temu. Firma z Cupertino ujrzała potencjał w tym rozwiązaniu i sama zastosowała je w nowym systemie.

image6

Po aktywowaniu opcji “redukcji światła niebieskiego”, ustawić możemy intensywność działania funkcji oraz jej harmonogram. Telefon na podstawie naszej lokalizacji ustala zachód oraz wschód słońca, dzięki czemu wie, kiedy włączyć i wyłączyć wspomnianą funkcję.

image7

Kolejnym unowocześnieniem w iOS 9.3 są nowe skróty 3D Touch w ekranie głównym. Nowe opcje zyskały programy: Kompas, Giełda, Ustawienia, Pogoda, App Store, iTunes Store oraz Zdrowie.

Wyraźne zmiany widoczne są również w aplikacji Zdrowie. Nieco przeprojektowany program od teraz potrafi wyświetlać dane z aplikacji Aktywność na Apple Watcha. Dodatkowo, kiedy znajdujemy się w konkretnej sekcji, jak Tętno czy Kroki, iPhone sugeruje nam popularne aplikacje w tej tematyce.

image5

Kolejną dość przydatną funkcją jest możliwość zakładania haseł oraz ochrony notatek poprzez odcisk palca. By to zrobić, najpierw należy udać się do ustawień Notatek oraz ustalić hasło. Następnie stworzyć notatkę i poprzez przycisk udostępniania wybrać opcję ochrony.

Warte odnotowania są również unowocześnienia CarPlay, przynoszące nowe możliwości aplikacji muzycznej. Apple chwali się też zmianami w programie Mapy, który wskazywać będzie kierowcy najbliższe stacje czy restauracje.

Najnowsza odsłona iOS skierowana jest w dużym stopniu na edukację. Od teraz iPad nauczyciela potrafi kontrolować tablety uczniów, podglądać co robią i nimi zarządzać. Każdy uczeń może logować się rownież na iPada wykorzystując swoje konto. Umożliwia to pracę kilku osobom na jednym tablecie.

image12

iOS 9.3 oraz udostępniona wczoraj pierwsza beta watchOS 2.2 dają możliwość sparowania kilku Apple Watchy z jednym iPhonem.

Ostatnia zmiana to nieco zmodernizowany program News. Od teraz tablica jest bardziej spersonalizowana, posiada możliwość bezpośredniego odtwarzania filmów oraz działa w trybie poziomym na iPhonie.

Pełną listę zmian znajdziecie tutaj.

Apple udostępniło również wczoraj kolejne bety dla watchOS, OS X i tvOS.

Czytaj też:

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Maki w chipami z serii "M" w rewelacyjnych cenach!

Mateusz Majewski

Apple-user od 2008 roku. Inżynier Informatyki. Fotografuję, żegluję, programuję. Zdjęcia: instagram.com/mateuszmajewskicom

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: