iPhone 7 z dwiema tylnymi kamerami i zoomem optycznym?

Tomek Czech   7 stycznia 2016

iphone-zoom-optyczny-patent

Pod koniec zeszłego roku pojawiła się plotka, że Apple testuje możliwość umieszczenia dwóch tylnych kamer w iPhonie 7. Zastosowanie takiego rozwiązania w którymś z przyszłych modeli iPhone’a wydaje się bardziej prawdopodobne po tym, gdy Apple zgłosiło wniosek patentowy na system podwójnego zestawu kamer w urządzeniach mobilnych.

berrolia

Patent opisuje system składający się z dwóch kamer z obiektywami o różnych ogniskowych, który pozwoliłby m.in. uzyskać optyczny zoom w iPhonie.

Według Patently Apple, użycie systemu dwóch kamer pozwoliłoby też na dodanie do iPhone’a kilku innych, ciekawych funkcji:

  • możliwe byłoby wtedy jednoczesne nagrywanie filmu i robienie zdjęć w pełnej rozdzielczości (obecnie, robione podczas kręcenia filmu zdjęcia są w mniejszej rozdzielczości);
  • jednoczesne nagrywanie standardowego wideo i wideo slo-mo (jako przykład strona podaje nagrywanie wideo podczas meczu piłki nożnej: w czasie, gdy jedna kamera filmuje obraz obejmujący większą część boiska, druga w przybliżeniu i w trybie slo-mo filmuje jedynie biegnącego z piłką zawodnika);
  • uzyskiwanie wideo złożonego z dwóch filmów (tzw. PIP, czyli “obraz w obrazie) – np. film nagrany w rozdzielczości 1080p kamerą o dłuższej ogniskowej (“zzómowany”), mógłby być wyświetlany w rogu filmu nagranego drugą kamerą w rozdzielczości 4K.

Jako że robione w tym samym czasie filmy byłyby idealnie ze sobą zsynchronizowane, moglibyśmy łatwo i w ciekawy sposób edytować/łączyć je ze sobą w programach do obróbki wideo.

W poprzednim roku Apple przejęło firmę LinX, która specjalizowała się w tworzeniu kamer wykorzystujących system wielu obiektywów. Apple nie ukrywało wtedy, że celem przejęcia jest daleko posunięte udoskonalenie kamery iPhone’a.

Więcej o iPhonie 7:

Podłącz się do ThinkApple na TwitterzeFacebooku lub Google+ żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: Patently Apple, za 9to5Mac

Sprzęt Apple za darmo przez rok - nowa oferta na polskim rynku

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: