Android najpopularniejszym system operacyjnym na świecie – to koniec pewnej ery i ważny moment w historii nowych technologii

Tomek Czech   3 kwietnia 2017

Najnowsze dane StatCounter pokazują, że Android został właśnie najpopularniejszym system operacyjnym na świecie, wyprzedzając Windowsa. To koniec zapoczątkowanej ponad 30 lat temu ery ogromnej dominacji systemu stworzonego przez Billa Gatesa i Paula Allena, ale też ważny moment w historii nowych technologii – dowód coraz mocniejszego wypierania klasycznych komputerów przez urządzenia mobilne.

berrolia

Bo Microsoft oczywiście jest dalej najpopularniejszym systemem instalowanym na laptopach i desktopach (84% rynku), ale jeśli wziąc pod uwagę wszystkie urządzenia – laptopy, desktopy, smartfony i tablety – to najopularniejszym systemem operacyjnym w marcu po raz pierwszy został Android (37,93%), wyprzedzając Windowsa (37,91%), iOS (13,09%), macOS (5,17%) i Linuxa (0,75%).

Jeszcze pięć lat temu Android posiadał jedynie 2,4% udziału w rynku. Jednak dzięki boomowi na rynku smartfonów, na którym zdobył dominującą pozycję jako najpopularniejszy system mobilny, teraz został najpopularniejszym system operacyjnym w ogóle.

Pokazuje to rozkład na regiony – o ile Windows w dalszym ciągu jest najpopularniejszy w Europie i Ameryce Północnej, o tyle Android zdecydowanie wygrywa z nim np. w Azji (52,2% vs. 29,2%), za co odpowiadają przede wszystkim rynki wschodzące, gdzie nie ma aż tak dużej bazy tradycyjnych komputerów, natomiast smartfona posiada już niemal każdy.

300x300-oslo

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Źródło: StatCounter

CYBER WEEK W LANTRE (APPLE AUTHORIZED RESELLER)

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: