Stało się – jedna, uniwersalna aplikacja ma działać zarówno na iPhonie i iPadzie, jak i na Macu

by Tomek Czech on 20 grudnia 2017

Apple wiele razy zapowiadało, że nie połączy iOS z macOS, ale wygląda na to, że zamierza pogłębić integrację tych dwóch platform w sposób, który ułatwi życie zarówno deweloperom, jak i użytkownikom.

Bloomberg podaje dzisiaj, że już niedługo Apple umożliwi deweloperom tworzenie jednej, uniwersalnej aplikacji, która będzie działała zarówno na iPhonie czy iPadzie, jak i na Macu.

Uniwersalne aplikacje na iOS i macOS posiadałaby wsparcie zarówno dla ekranu dotykowego, jak i myszki czy gładzika, jako sposobu obsługi interfejsu.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet – przede wszystkim ułatwiłoby pracę deweloperom, którzy obecnie tworzą dwie wersje tej samej aplikacji – na iOS i macOS. Dzięki temu aplikacje powstawałyby szybciej, byłyby częściej aktualizowane i w ostatecznym rozrachunku mogłyby być tańsze.

Największą zaletą takiego rozwiązania dla użytkowników byłyby częstsze aktualizacje, zwłaszcza aplikacji na Maca – obecnie często długo czekają oni na update programów na macOS i nie mogą korzystać z nowych funkcji na tej platformie, podczas gdy odpowiednik na iOS jest już od dłuższego czasu zaktualizowany.

Wedlug Bloomberga, Apple może umożliwić tworzenie wspólnych aplikacji na dwie platformy już w przyszłym roku, np. w czerwcu, podczas WWDC 2018. Firma zaprezentuje wtedy prawdopodobnie iOS 12 i macOS 10.14. Uniwersalne aplikacje miałyby być jednymi z najważniejszych nowości w tych systemach.

Świąteczne okazje:

Źródło: Bloomberg

Tomek Czech

Tomek Czech

Założyciel i redaktor naczelny ThinkApple. Dziennikarz (dyplomowany!) i fotograf (kiedyś…). Współtworzył Biuletyn Fotograficzny, publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Polityce, Pozytywie. Kawałek serca zostawił w Barcelonie, a zdrowia w niemieckiej fabryce samochodów ciężarowych.
Twitter: @finicestfini
Tomek Czech

Link to our Facebook Page
Link to our Rss Page
Link to our Twitter Page
Link to our Youtube Page

Previous post:

Next post: