Interesujący koncept iOS 12 – nowy ekran blokady, grupowanie powiadomień, mądrzejsza Siri

Marcin Chrobak   4 marca 2018

Z plotek wiemy już, że iOS 12 najprawdopodobniej będzie wersją, która bardziej skupi się na poprawie stabilności systemu niż na nowych funkcjonalnościach. Nie powstrzymało to jednak grafików od iOS News And More żeby pokazać nam własną wizję iOS 12, która zawiera wiele ciekawych pomysłów.

berrolia

Dlaczego to zrobili? Jak sami mówią:

Zawsze marzyliśmy, żeby stworzyć wersję iOS bez bugów. Przy iOS 12 postawiliśmy pierwszy krok w tym kierunku. iOS 12 skupia się na poprawie stabilnośći i wydajności, które są najważniejszymi elementami perfekcyjnej platformy software’owej. Oczywiście dodaliśmy także parę ciekawych funkcji. Ten koncept to wizualizacja wszystkiego co chcielibyśmy zobaczyć w iOS 12.

Ekran początkowy i ekran blokady

Pomysłowi twórcy tego konceptu mają parę nietuzinkowych pomysłów, ale jeden z nich dotyczący ekranu blokady mocno przypadł mi do gustu. Są to powiadomienia z aplikacji w formie kolorowych kropek na zablokowanym ekranie.

iPhone X używa ekranów OLED, które słyną z głębokiej czerni ponieważ mogą wybiórczo ‘zapalać’ konkretne piksele, w związku z czym pomysł ten nie kosztowałby nas dużo życia na baterii.

Lockscreen w iOS 12 pokazuje także realizację widgetu pogody jako wysuwanego z góry ekranu oraz grupowanie powiadomień aplikacji.

Odblokowywanie ekranu miałoby następować automatycznie w urządzeniach z Face ID, bez konieczności użycia gestu przeciągania w górę ekranu.

Po odblokowaniu pierwszą rzucającą się w oczy zmianą jest ekran początkowy, który pozbawiony jest nazw aplikacji. Wygląda to bardzo przyjemnie dla oka, ale może trochę utrudnić życie ludziom posiadającym dużo aplikacji.

Wspomniane już grupowanie powiadomień aplikacji dotyczy także ekranu początkowego, ale tutaj jest dodatkowo widoczna najciekawsza idea – pomniejszone powiadomienia o nadchodzących połączeniach.

Aktualnie zajmują one cały ekran i nie możemy się ich pozbyć bez… odrzucania połączenia. Byłby to najwyższy czas, Android od dawna korzysta z takiego rozwiązania.

Kolejnym ciekawym pomysłem jest pomniejszenie belki z głośnością, która pokazuje się w momencie zmiany głośności telefonu przez użycie bocznych przycisków.
W obecnej iteracji iOS zajmuje ona praktycznie połowę ekranu, jednocześnie skutecznie zasłaniając na parę sekund aplikację z której korzystamy.

Koncept od iOS News And More ma także pomysł na blokowanie dostępu do różnych aplikacji poprzez użycie uwierzytelnienia Face ID.

Oraz ‘Tryb gościa’, który umożliwiałby używanie naszego telefonu przez osoby trzecie w ewentualnych sytuacjach kryzysowych (i nie tylko).

Bardzo ciekawym pomysłem jest także ‘App Bar’, który miałby działać podobnie do rozwiązań w niektórych wersjach Androida (np. z nakładką Samsunga) – wysuwać się po naciśnięciu prawej krawędzi ekranu. Moglibyśmy dzięki temu mieć szybki dostęp do naszych ulubionych aplikacji i gier.

FaceTime i Siri

Podczas prezentacji FaceTime obiecano nam grupowe rozmowy, które niestety wciąż nie są dostępne w iOS 11. Koncept od iOS News And More proponuje nowy wygląd aplikacji FaceTime oraz prezentuje możliwość prowadzenia rozmów aż w 4 osoby jednocześnie:

Twórcy konceptu iOS 12 o Siri mówią krótko i na temat:

iOS 12 zawiera wiele ulepszeń dla Siri. Siri działa teraz szybciej, wie więcej i możesz z niej korzystać bez połączenia z internetem.

Dodajmy do tego obsługę Siri w naszym rodzimym języku i my także będziemy zadowoleni.

Split View, Safari, Lista życzeń i… minutnik

Najbardziej kontrowersyjną funkcjonalnością w tym koncepcie (według mnie oczywiście) jest obsługa Split View, czyli dwóch aplikacji jednocześnie na jednym ekranie… iPhone’a.

Czy faktycznie znalazłoby się aż tylu fanów multitaskingu, którzy chcieliby korzystać ze swoich iPhone’ów jak z iPadów?

Nowy wygląd przeglądarki Safari zamienia pasek adresowy z paskiem z ikonami oraz dodaje opcję szybkiego dostępu do ulubionych. Osobiście uważam, że jest to chybiony pomysł i dzisiejszy układ Safari jest dużo bardziej ergonomiczny.

Mniejsze zmiany w iOS 12 prezentowane w koncepcie to między innymi wiele minutników jednocześnie.

Oraz przywrócenie listy życzeń w AppStore.

Aparat i Dark Mode

Ach… Dark mode, czyli ciemny tryb graficzny dla całego systemu. Jest to jeden z tych ficzerów na które z utęsknieniem wyczekuje pewna część użytkowników systemów iOS i macOS – w tym i ja.

Koncept iOS News And More wyobraża sobie jak Dark Mode mógłby wyglądać.

Trzymam kciuki.

Aparat miałby umożliwiać spauzowania podczas kręcenia wide oraz zmianę ustawień bezpośrednio w aplikacji, a nie w Ustawieniach systemowych.

Podsumowanie

Koncept iOS 12 od iOS News And More ma wiele ciekawych pomysłów – niektóre są bardzo udane, niektóre mniej.

Śledzę dobrze wykonane koncepty ponieważ zawsze istnieje (nikła) szansa, że Apple postanowi ‘zapożyczyć’ rozwiązania obmyślone przez fanów.

Ja wciąż trzymam kciuki za Dark Mode, a Wy?

Źródło: iOS News And More

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Serwis Apple iDoit

Marcin Chrobak

Lubię komputery, głównie te z jabłkiem.

Podłącz się do nas na Twitterze lub Facebooku, żeby nie przegapić żadnych informacji ze świata Apple.

Poprzedni post:

Następny post: